*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/09/13 | ساعت:١٧:٥٤ | شماره خبر:٣٩٥٦٦٢ |  


    با پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شدپنجمین همایش سراسری زکات کشور

پنجمین همایش سراسری زکات کشور

  پنجمین همایش سراسری زکات با پیام حضرت آیة‌الله‌ خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و با حضور و سخنرانی آیات‌ و حجج‌اسلام؛ نعیم‌آبادی نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه، عالمی رئیس شورای‌عالی زکات کشور قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور، سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه‌ سلام‌الله‌علیها 9 آذر در ساختمان معصومیه کمیته امداد خمینی در قم برگزار شد... 

  


 

 

پنجمین همایش سراسری زکات با پیام حضرت آیةالله خامنهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و با حضور و سخنرانی آیات و حججاسلام؛ نعیمآبادی نماینده ولیفقیه در استان هرمزگان اعرافی مدیر حوزههای علمیه، عالمی رئیس شورایعالی زکات کشور قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور، سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها 9 آذر در ساختمان معصومیه کمیته امداد خمینی در قم برگزار شد.

جمهوری اسلامی باید زکات را در سرلوحه برنامههای خود قرار دهد

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسماللهالرحمنالرحیم

فراهمسازی همایش سالانه برای ترویج زکات را باید یکی از بزرگترین توفیقات الهی و نشانه فضل و رحمت پروردگار به جمهوری اسلامی دانست. اهمیت والای این فریضه بزرگ که مکرراً در قرآن در کنار نماز از آن یاد شده است، ایجاب میکرد که بسیار پیشاز این به اقامه آن پرداخته شود. ما مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید از کمکاری خود در این باره آمرزش خداوند را طلب کنیم و به عفو او پناه بریم.

اکنون که به همت برخی عزیزان، چند سالی است، موضوع زکات پیگیری میشود، لازم است مسئولان همه بخشهای مرتبط دولتی، همکاری همهجانبه خود را مبذول دارند. قرآن در ستایش مجاهدان راه حق، کارکرد آنان را پساز پیروزی، اقامه صلات و ایتاء زکات و امر به معروف و نهی از منکر میداند و در حقیقت، نخستین و مهمترین وظایف آنان را در هنگام تشکیل حکومت معین میکند. این جایگاه برجسته زکات است.

نظام جمهوری اسلامی برای تحقق احکام اسلامی و تشکیل مجتمع اسلامی پدید آمده است، پس باید این فریضه بزرگ را در سرلوحه برنامههای خود قرار دهد. باید اعتراف کنیم که در این زمینه کار تحقیقاتی و معرفتی نیز در سطح نیاز و ضرورت انجام نگرفته است. بحث فقهی زکات، امروز میتواند آفاق گستردهتری از همهی آنچه در کتب گذشتگان هست، در پیش چشم باحثان و محققان بگشاید. فریضه زکات در صدر اول، پساز هجرت به مدینه تشریع شده، در حالیکه عنوان زکات در آیات مکی قرآن کریم بارها تکرار گردیده است. نکاتی از این قبیل که ما را به ژرفاندیشی در این مقوله مهم فرامیخواند، کم نیست.

به هر حال امید است، نهضت احیا و ترویج زکات در همهی سطوح به کارکردهای شایستهی خود منتهی شود و برکات بیپایان آن شامل مردم ما و کشور ما و نظام مقدس جمهوری اسلامی گردد.

از جناب آقای قرائتی و دیگر دستاندرکاران صمیمانه سپاسگزارم.

والسلامعلیکم ورحمةالله

سیدعلی خامنهای / ۸ آذرماه ۱۳۹۶

تبیین صحیح فریضه زکات از محورهای تبلیغی مبلغان باشد

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیةالله نعیمآبادی نماینده ولیفقیه در هرمزگان هم در پنجمین همایش سراسری زکات، با بیان اینکه تا به امروز به مسئله زکات آنگونه که شایسته این فریضه الهی بوده عمل نشده است، گفت: رفع بخش مهمی از مشکلات و معضلات جامعه از جمله فقر، ازدواج و اشتغال در گرو پیادهسازی صحیح دو فریضه خمس و زکات در کشور است.

امام جمعه بندرعباس با اشاره به حدیثی نورانی از امام جعفر صادق علیه‌السلام در اهمیت و جایگاه والای زکات در منطق اسلام، ابراز داشت: خداوند متعال در ثروت و اموال اغنیای جامعه حقی برای فقرا قرار داده و این حق، مقداری است که یک فقیر بهوسیله آن میتواند به حج رفته و امورات زندگی خود را بهوسیله آن فراهم سازد.

رئیس شورای زکات بندرعباس اهمیت فرهنگسازی در عرصه تبلیغ و ترویج فریضه زکات را یادآور شد و اظهار داشت: از جمله مهمترین محورهای تبلیغی مبلغان باید تبیین درست و منطقی این فریضه الهی در بین عموم مردم باشد، چراکه اثر فرهنگسازی و فهم جایگاه دینی و نحوه مصرف عواید زکات در ایجاد شوق و میل برای انجام آن، توسط جامعه بسیار ارزشمند است.

گسست طبقاتی مهمترین گسست نابودکننده جامعه است

آیةالله اعرافی هم در این همایش اظهار داشت: باید مبحث شکافها و گسستهای اجتماعی بهصورت جدی در جامعه مورد اهتمام باشد، چراکه خطرات ناشی از آنها بسیار ویرانگر است.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی، شکاف نسلی و فاصله افتادن در عقاید و باورها، گسست قومی منطقهای و مذهبی، گسست ملت دولت، شکاف سیاسی -جناحی، گسست طبقاتی، گسست خانوادگی، گسستهای فرهنگی-علمی و گسستهایی شخصی را از جمله مهمترین گسستها و شکافهای نابودکننده جامعه عنوان کرد و گفت: گسست طبقاتی، مهمترین گسست و شکافی است که گسترش آن میتواند کمر یک جامعه را شکسته و آنرا با انبوهی از مشکلات و گرفتاریها روبهرو کند.

مدیر حوزههای علمیه، عامل فقر یکمیلیارد انسان در جهان معاصر و مبتلا بودن بیشاز 100 کشور جهان به انواع مشکلات اقتصادی و فقر را حاصل استعمار و سیطره تمدن غرب دانست و ابراز داشت: امروز قریب به 80درصد از ثروتهای مادی جهان در اختیار چند کشور محدود است و بار اصلی سرمایهگذاریها نیز در همین چند کشور خلاصه شده و این همان نکتهای بود که امام راحل قدس‌سره در برابر آن فریاد برآورد و در برابر تمدن مادی غرب جنگ بین فقر و غنا را مطرح کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ذات تاریک فقر و فاصله طبقاتی را دو مسئله آزار دهند در زمینه فقر موجود در جامعه عنوان و تصریح کرد: در زندگی اجتماعی و در منطق اسلام همه در برابر فقر جامعه مسئول هستند و خداوند فریضه خمس و زکات را به همین دلیل وضع کرده و حاکمیت نیز میتواند از توان حکومتی خود برای دریافت مالیات استفاده کند، اما در این بین نیز نباید نسبت به تنبلی برخی افراد در گسترش دامنه فقر گرفتار در آن غافل بود.

آیةالله اعرافی خاطرنشان کرد: در منطق اسلام تلاشهای اقتصادی مانند عبادات واجب است و هدف اسلام از تأکید بر تلاشهای اقتصادی نیز ارج نهادن به مسئولیتپذیری افراد و رفع هرگونه فقر و مشکلاتی است که ممکن است دامن جامعه را بگیرد.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه ادامه داد: شناسایی و توانمند کردن افراد بهترین راهکار برای رفع فقر در جامعه است و در بین سازوکارهای اقتصادی و اجتماعی اسلام نیز زکات جایگاه ویژهای دارد که از قدرت عبادی، مالی و حاکمیتی برخوردار است.

وی تأکید کرد: اگر واجب فراموش شده زکات در جامعه احیا شود، حقیقتاً فقر جامعه از بین میرود، چراکه عرصههای ورود و قدرت اجرایی این فریضه الهی بسیار فراوان است.

اگر فرهنگ زکات در کشور پیاده شود رغبت برای انجام آن نیز ایجاد میشود

آیةالله عالمی رئیس شورایعالی زکات کشور نیز در این همایش با بیان اهمیت فرهنگسازی و اطلاعرسانی در زمینه زکات اظهار داشت: متأسفانه تبلیغ و فرهنگسازیهای موردنیاز برای این فریضه، در جامعه انجام نشده در حالیکه بسیاری از مردم در صورت کسب اطلاع از اهمیت این سنت نیکو و حسنه نسبت به انجام آن راغب و علاقهمند میشوند.

عضو خبرگان رهبری عنوان کرد: عائله و زندگی فقرای جامعه باید از طریق زکات تأمین شود و این مسئلهای است که قرآن بارها آن را تأیید کرده و روایات نیز بر آن صحه گذاشته است.

اگر زکات احیا شود بخش بزرگی از مشکلات کشور برطرف میشود

حجةالاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور هم در این همایش با بیان اهمیت احیای واجب فراموششده زکات در جامعه اسلامی، گفت: اگر فریضه زکات در کشور احیا شده و رونق بگیرد، بخش قابلتوجهی از مشکلات از بین خواهد رفت و اجرای درست زکات در جامعه و مصرف نتایج حاصل از آن، سیما و آینهای از وجود حکومت اسلامی است.

عضو شورایعالی زکات کشور تصریح کرد: تنها واجبی که 32بار در قرآن تکرار شده زکات و مشتقات آن است و پرداخت زکات نیز تنها امری بوده که خداوند بهخاطر آن میخواهد که پیامبر از امت قدردانی نماید.

برای تبلیغ فریضه زکات باید از ادبیات غیرمنطقی پرهیز و از ادبیات دینی عاری از اغراق استفاده کرد

حجةالاسلام والمسلمین کازرونی رئیس هیئتامنای کمیته امداد امام خمینی قدس‌سره نیز در این همایش گفت: زکات از جمله فرایض دینی است که باید آنرا بهصورت تبلیغی در جامعه اشاعه و ترویج کرد و نکته مهم و اساسی نیز در این زمینه عدم استفاده از ادبیات غیرمنطقی و استفاده از زبانی نرم و لین است. همچنین برای ترویج و تبلیغ فریضه زکات باید از نوعی ادبیات دینی عاری از اغراق استفاده کرد.

عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه باید شیوه زندگی و رفتار دستاندرکاران حوزه زکات و کمیته امداد امام خمینی قدس‌سره شبیه زندگی مردم محروم باشد، افزود: زکات از جمله فرایض دینی مهم بوده که شکل و محتوای موجود در آن با ادبیات جهانی سازگار است، چراکه زکات در صدد نابودی فقر و ایجاد رونق و رفع بیعدالتیها در جامعه است و این ادبیاتی است که با فطرت و منش تمام مردم جهان از هر دین، قوم و مذهبی سازگار است.

وی تصریح کرد: یکی از آفتهای مهم در امر دین، تبلیغات غیراصولی و بدون نظر گرفتن شرایط و الزامات موجود است و خطری که این آفت برای دین دارد، بسیار ویرانگر است. بنابراین لازم است مبلغان به حفظ موازین و اصول روایی و حدیثی مورد قبول از ادبیات جهانی ناشی از آنهم اطلاع داشته باشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام