*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/09/13 | ساعت:١٧:٥١ | شماره خبر:٣٩٥٦٦١ |  


     تأکید آیات عظام نوری همدانی و جوادی‌آملی به رئیس کمیته امداد امام خمینی‌ قدس‌سره  ضرورت حفظ آبروی مددجویان و جلب اعتماد مردم به کمیته امداد

ضرورت حفظ آبروی مددجویان و جلب اعتماد مردم به کمیته امداد

  مهندس پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی‌ قدس‌سره به همراه جمعی از مدیران این نهاد، 8 آذر با سفر به شهر مقدس قم به‌صورت جداگانه با حضرات آیات نوری همدانی و جوادی‌آملی دیدار کردند. ایشان در این دیدارها، بر لزوم برنامه‌ریزی و تلاش برای نابودی فقر و بیکاری و ظلم و بی‌عدالتی و نیز حفظ آبروی مددجویان و جلب اعتماد مردم به کمیته امداد تأکید کردند. ... 

  


 

 

مهندس پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی قدس‌سره به همراه جمعی از مدیران این نهاد، 8 آذر با سفر به شهر مقدس قم بهصورت جداگانه با حضرات آیات نوری همدانی و جوادیآملی دیدار کردند. ایشان در این دیدارها، بر لزوم برنامهریزی و تلاش برای نابودی فقر و بیکاری و ظلم و بیعدالتی و نیز حفظ آبروی مددجویان و جلب اعتماد مردم به کمیته امداد تأکید کردند.

مردم و جوانان از فقر و بیکاری گلایه دارند، مسئولین فکری کنند

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیةالله نوری در این دیدار با بیان اینکه اسلام فقر را مورد مذمت قرار داده است، اظهار داشتند: باید تلاش کرد و طوری برنامهریزی کرد تا فقر در جامعه اسلامی وجود نداشته باشد.

معظمله با بیان اینکه از دیگر مسایل مهم در هر جامعهای عدالت است، اظهار داشتند: این رسالت همگانی مردم در کشور اسلامی است، که طوری حرکت کنند، ظلم و بیعدالتی، جهل و فقر از بین برود.

آبروی مددجویان و اعتماد به کمیته امداد باید حفظ شود

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیةالله جوادی آملی نیز در این دیدار اظهار داشتند: کمک به محرومان امری عاطفی و انسانی است و همه مردم جهان با هر عقیده و دینی این کار را انجام میدهند، اما تفاوتی جوهری بین ما و آنها در موضوع کمک به دیگران وجود دارد.

ایشان ادامه دادند: آنکه امام قدس‌سره و انقلاب بهوجود آورد، چیزی فراتر از کمک کردن به فقیر است؛ طبق بیان حضرت امیر علیه‌السلام باید گردن فقر را زد! باید توانایی تولید و اشتغال داشته باشیم؛ این، کمیته امداد امام خمینی قدس‌سره است و این مهم به پشتوانه بانکداری اسلامی محقق میشود.

معظمله تأکید داشتند: مزدوری در اسلام مکروه هست، باید افراد برای خود کار کرده و با عزت و کرامت، کار و خود را اداره کنند، تنها سیر کردن افراد در اسلام مسئله نیست، بلکه مسئله «اکرام» افراد در اسلام مطرح است.

حضرت آیةالله جوادیآملی با اشاره به آیات نورانی قرآن کریم، ابراز داشتند: هرگز در قرآن از ندار به فاقد یاد نشده است! تعبیر قران کریم «فقیر» است؛ از منظر قرآن، «فقیر» کسی است که ستون فقراتش شکسته است؛ به عبارت دیگر، ملتی که اقتصاد پویا و مانا ندارد و جیب و کیفش خالی است، ستون فقراتش شکسته است. به این ترتیب ما داریم با دست خود، عضو کمیته امداد تربیت میکنیم! کشوری که دانشگاهش، تنها پشت میزنشین تربیت کند، این کشور به سمت فقر در حال حرکت است؛ خروجی دانشگاه باید وارد صنعت و کشاورزی و تولید شود، پشت میزنشینی مشکلی را از کشور حل نمیکند!

ایشان با اشاره به حضور پررنگ مردم در کمک به حادثهدیدگان زلزله اخیر در کشور، خاطرنشان کردند: ما اگر اختلاس، حقوق نجومی و ربا نداشته باشیم، مردم خوبی هستند و نشان دادند که کشور را خواهند ساخت، لذا ما باید با فقر مبارزه کنیم که کاری عقلی است و به کارهای عاطفی صرف بسنده نکنیم.

معظمله، اذعان داشتند: طبق فرمایش قرآن کریم، بهره انفاق کننده بیشاز کسی است که انفاق را دریافت میکند. آیه 265 سوره بقره، در خصوص زکات دهنده میفرماید: زکات دهنده در حقیقت ریشه خود را محکم و تثبیت میکند؛ یعنی، به پای ریشه خود آب میریزد؛ «ومثل الذين ينفقون أموالهم ابتغاء مرضات الله وتثبيتاً من أنفسهم»، ثواب بردن امر دیگری است اما مهمترین مسئله «تثبيتاً من أنفسهم» است، کسی که انفاق میکند جایگاه خود را تثبیت میکند.

حضرت آیةالله جوادیآملی ادامه دادند: این کشور، این ثابت و محکم بودن را لازم دارد، این تفاوت بین کمیته امداد اسلامی و کمیته امداد غیر اسلامی است! کمیته امداد اسلامی به دنبال «تثبيتاً من أنفسهم» است که موضوعی عقلی است اما کمیته امداد غیر اسلامی، فقط بهدنبال همان بعد عاطفی کار است.

ایشان با تأکید بر حفظ آبروی مؤمن در اسلام، بیان داشتند: ما در حفظ آبروی مردم، امینالله هستیم، و آبروی انسان، امانت الهی است. آبرو و اعتماد به کمیته امداد امام خمینی قدس‌سره باید حفظ شود و در سایه این اعتماد به مجموعه شما، قرضالحسنه نیز باید تقویت شود. مردم، شما را امین پول خود میدانند. اگر، خدای نکرده یک نفر از شما آلوده باشد، این آبرو و اعتماد لطمه خواهد خود و جبران آن دشوار خواهد بود.

۵ هزار نخبه تحت پوشش کمیته امداد خمینی قدس‌سره قرار دارد

مهندس پرویز فتاح نیز در این دیدارها با بیان اینکه در بحث اشتغال و مسایل فرهنگی برای افراد تحت پوشش کمیته امداد کارهای بسیار خوبی شده است، گفت: تمام تلاش براین است از طلاب و خواهران طلبه بهعنوان مددکار برای افراد تحت پوشش استفاده شود تا بتوان در مسئله فرهنگی نیز قدمهای خوبی برداشت.

رئیس کمیته امداد امام خمینی قدس‌سره با بیان اینکه 5 هزار نخبه از 175 هزار یتیم تحت پوشش کمیته امداد میباشد، اظهار داشت: این کمیته بهدنبال این است افراد دیگری را که نیازمند هستند را شناسایی و تحت پوشش قرار دهد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام