*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/09/13 | ساعت:١٧:٤٨ | شماره خبر:٣٩٥٦٦٠ |  


    با حضور مدیر حوزه‌های علمیه و بیش از 2500 طلبه ایرانی و خارجی برگزار شدهمایش بین‌المللی منجی موعود

همایش بین‌المللی منجی موعود

  اگر هوشیار نباشیم دشمن از آسیب‌های عرصه مهدویت برای اختلاف‌افکنی در میان مسلمانان استفاده می‌کند مدیر حوزه‌های علمیه گفت: اگر هوشیار و آگاه نباشیم و غفلت کنیم، دشمن از آسیب‌ها و کج‌روی‌ها عرصه‌ مهدویت، ابزاری ساخته و برای اختلاف‌افکنی در میان امت اسلام استفاده می‌‌‌‌کند. ... 

  اگر هوشیار نباشیم دشمن از آسیبهای عرصه مهدویت برای اختلافافکنی در میان مسلمانان استفاده میکند

مدیر حوزههای علمیه گفت: اگر هوشیار و آگاه نباشیم و غفلت کنیم، دشمن از آسیبها و کجرویها عرصه مهدویت، ابزاری ساخته و برای اختلافافکنی در میان امت اسلام استفاده می‌‌‌‌کند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیةالله اعرافی، 6 آذر در همایش بینالمللی منجی موعود که با حضور حجةالاسلام والمسلمین رحیمیان تولیت این مکان مقدس، معاونان حوزههای علمیه و بیشاز 2500 طلبه داخلی و خارجی از یکصد کشور جهان در شبستان بزرگ امام علی علیه‌السلام مسجد مقدس جمکران برگزار شد، بر لزوم شناخت آسیبها و کجرویهای عرصه مهدویت، توسط طلاب و روحانیون تأکید کرد و با بیان اینکه دو نوع کجفهمی و آسیب در خصوص جریان مهدویت وجود دارد، اظهار داشت: نخستین جریان، جریان مقابل مهدویت و اندیشههای ناب مهدوی تا قبلاز امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف اتفاق افتاده است که کتاب «الملل و النحل» به این جریانات و انشعابات که بعداز هر امامی بهوجود آمده، اشاراتی کرده است. وی ادامه داد: همه این جریانات و انشعاباتی که بعداز هر امام معصومی بهوجود آمد، در واقع جریان حقی بودند که از مسیر حق خارج شده و جریان انحرافی را شکل دادند.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه خطاب به طلاب و روحانیون شرکتکننده در این همایش ابراز داشت: بعداز امام مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف تشکیکات و انحرافات به گونه دیگری شد که شما بهعنوان سربازان امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف باید نسبت به این مسایل مجهز بوده و با این شبهات مقابله کنید و از معارف مهدوی صیانت و پاسداری نمایید.

مدیر حوزههای علمیه به برخی از این شبهات و مسایل انحرافی اشاره کرد و گفت: در مقوله وجود امام عصر علیه‌السلام برخی از جریانهای انحرافی منکر تولد امام شدهاند و این در حالی است که یکی از مهمترین وظایف ایشان پساز تولد، غیبت صغری و بهکارگیری نواب اربعه و غیبت کبری و نواب عام که مراجع معظم تقلید بودند، بود.

وی تصریح کرد: انحراف دیگر در خصوص مسئله مهدویت، آنجاست که عدهای میگویند که مهدویت هست ولی در یک فرد جمع نیست و گروهی متولی آن هستند.

آیةالله اعرافی، به ادعای دروغین نیابت خاص بهعنوان یکی دیگر از آسیبها و کجرویهای عرصه مهدویت اشاره کرد و یادآور شد: بحث مهدویت دو فصل دارد: یکی غیبت صغری و حضور نواب اربعه و دیگری غیبت کبری که دیگر حضرت هیچ کسی را بهعنوان نایب خاص خود معرفی نکردند و نیابت عام آغاز شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان داشت: ادعای دروغین رویت امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، ایجاد یأس و ناامیدی از ظهور حضرت عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، شوق بسیار و شتابزدگی برای ظهور، عدم انتظار و تفاسیر غلط از مسئله انتظار از جمله کجرویها و انحرافاتی است که روحانیون باید نسبت به آن آگاهی و بینش زیادی داشته باشند.

مدیر حوزههای علمیه با بیان اینکه مطابق روایات اسلامی مقوله مرجعیت و ولایت امتداد عصر حضور است که اساس حوزه علمیه را تشکیل میدهد، افزود: اگر هوشیار و آگاه نباشیم و غفلت کنیم، دشمن از آسیبها و کجرویهای عرصه مهدویت، ابزاری ساخته و برای اختلافافکنی در میان امت اسلام استفاده میکند.

اگر موضعگیریهای علما نبود خطرات بسیاری مهدویت را تهدید میكرد

حجةالاسلام والمسلمین کلباسی مدیر مرکز تخصصی مهدویت نیز در این همایش به اهداف تأسیس و فعالیتهای ستاد مهدویت در قم اشاره کرد و در ادامه، مبارزه با انحرافات جریانهای مهدوی و آگاهیدادن به طلاب و جامعه و تبلیغ در موضوع مهدویت، اعزام مبلغ برای ارگانهای درخواست کننده و آشنا کردن مردم را از جمله فعالیتهای این ستاد برشمرد و گفت: در سالهای گذشته با آسیبهای متعددی در مورد مهدویت مواجه بودیم و اگر موضعگیری علما نبود خطرات بسیاری بحث مهدویت را تهدید میكرد و البته همچنان تهدید میكند.

گفتنی است، این همایش 7 آذر با برگزاری دو کمیسیون تخصصی با موضوع «مطالعات قرآنی و معرفتی درباره مسئله ظهور و فلسفه انتظار» و «جریانشناسی مطالعات مهدوی» در مجموع با ارائه 14 مقاله برگزار شد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام