*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: بین‌الملل  | تاریخ:1396/09/13 | ساعت:١٧:٤٥ | شماره خبر:٣٩٥٦٥٩ |  


    رئیس جامعةالمصطفی العالمیه در دیدار سفیر صربستانویکرد افراط گرایانه چالش مهم بشریت در عصر کنونی است

رویکرد افراط گرایانه چالش مهم بشریت در عصر کنونی است

  رئیس جامعة المصطفی العالمیه گفت: برخی نگاه‌های افراطی، دین را به‌طور کل از صحنه زندگی بشر کنار گذارده و برداشت‌های تند و متعصبانه نیز از دین وجود دارد، که دین را عامل تفرقه، جنگ و نزاع معرفی می‌کند. ... 

  


 

رئیس جامعة المصطفی العالمیه گفت: برخی نگاههای افراطی، دین را بهطور کل از صحنه زندگی بشر کنار گذارده و برداشتهای تند و متعصبانه نیز از دین وجود دارد، که دین را عامل تفرقه، جنگ و نزاع معرفی میکند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیةالله اعرافی، 5 آذر در دیدار «دراگان تودوروویچ» سفیر جمهوری صربستان در ایران، ضمن ابراز امیدواری بر گسترش روابط دو کشور در تمام حوزهها، بر لزوم گسترش روابط فرهنگی و علمی دو ملت ایران و صربستان تأکید نمود و اظهار داشت: امیدواریم شاهد ارتقای روزافزون حجم روابط اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی از ظرفیتهای شهر مقدس قم در انقلاب اسلامی اشاره نمود و یادآور شد: قم بهعنوان خاستگاه انقلاب اسلامی از معدود شهرهایی است که علم، دانش و فرهنگ بهطور گسترده در آن رواج داشته و در حال تولید اندیشه دینی و ملی میباشد.

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه، ضمن ارائه گزارشی از روند آموزشی حوزه علمیه و جامعةالمصطفی العالمیه، گفت: حوزه قم بر اشتراکات میان ادیانی ارزش فراوانی قائل است.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه به توجهات روزافزون جامعةالمصطفی العالمیه بر علوم عقلی و فلسفی اشاره نمود و تصریح کرد: قم یکی از مهمترین پایگاههای علوم عقلی و فلسفی جهان بهشمار میرود؛ بهگونهای که در ارتباط با فرهنگها و ادیان، عمیقاً بر گفتوگو و محاوره معتقد و بر اشتراکات میان ادیانی ارزش فراوانی است.

آیةالله اعرافی حساسیت مراکز علمی و دینی نسبت به مسایل مشترک بشری و چالشهای پیش رو را مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: همه باید در راستای گشودن گرههای ایجاد شده مشارکت داشته باشیم.

وی مواجهه صحیح و منطقی با دستاوردهای علمی و فناورانه بشر را یکی از ویژگیهای مراکز علمی دینی شهر مقدس قم عنوان کرد و یادآور شد: جامعةالمصطفی در کنار علوم اسلامی، عقلی و فلسفی، به حوزههای علوم انسانی نیز ورود نموده و به دستاوردهای قابل توجهی دست یافته است.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی، رویکرد افراطگرایانه در مواجهه با آموزههای دینی را یکی از چالشهای پیش روی بشریت عنوان کرد و ابراز داشت: برخی از نگاههای افراطی، دین را بهطور کل از صحنه زندگی بشر کنار گذارده و ابعاد معنوی، روحی و عمیقی که در ادیان وجود دارد را نادیده میگیرند و در نقطه مقابل نیز برداشتهای تند و متعصبانه از دین وجود دارد، که دین را عامل تفرقه، جنگ و نزاع معرفی میکند.

مدیر حوزههای علمیه، برخی از ایدئولوژیها مرسوم در جهان اسلام را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: برخی از مراکز بهنام آموزههای اسلامی، دین را در قالبی خشک و با تعصبات کورکورانه تعریف نموده و ضمن برخورداری از حمایتهای جاهلانه برخی از کشورهای غربی، چالشهای زیادی را در جهان اسلام و بشریت ایجاد نموده است.

رئیس جامعةالمصطفی، اندیشه دینی ناب، معنوی، اخلاقی و اجتماعی با رویکرد تعامل و همافزایی میان فرهنگها و ادیان را از مهمترین رویکردهای جامعةالمصطفی عنوان کرد و ابراز داشت: باید ضمن ایجاد تعامل مثبت میان ادیان و مذاهب در همه کشورها و مناطق، همه در کنار هم باید صلح و دوستی جهانی را رقم بزنیم.

آیةالله اعرافی ابراز امیدواری کرد: ارتباطات فرهنگی و علمی دو ملت ایران و صربستان به الگویی برای ارتباطات دیگر کشورها تبدیل گردد؛ و ضمن ارتقای روابط سیاسی و اقتصادی، حلقه وصل پایداری میان مراکز علمی ایران - صربستان بهویژه شهر قم و مراکز علمی این کشور ایجاد گردد.

کرسی مستقل زبان فارسی در دانشگاه بلگراد راهاندازی میشود

بر اساس این گزارش، سفیر جمهوری صربستان در ایران نیز در این دیدار از میزبانی المصطفی و ارائه اطلاعات ارزشمند از سوی آیةالله اعرافی تقدیر کرد و لغو روادید از سوی دولت صربستان با ایران را حاکی از عمق ارتباطات سیاسی بین دو کشور دانست و با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان از بهترین روابط سیاسی در منطقه بالکان برخوردار است، اظهار داشت: در جلسه مهمی که با سفیر علوم و فرهنگ صربستان در عرصه ارتباطات فرهنگی، علمی و دانشگاهی داشتم، بر تقویت همهجانبه روابط فرهنگی و علمی دو کشور ایران و صربستان تأکید شد.

دراگان تودوروویچ فعالیتهای کرسی شرقشناسی دانشگاه بلگراد را مورد توجه قرار داد و گفت: با همکاری جامعةالمصطفی و دانشگاه بلگراد، کرسی مستقلی برای زبان فارسی ایجاد خواهیم کرد که خود در ادامه ظرفیتهای فراوانی را در حوزه تبادلات علمی و فرهنگی ایجاد خواهد نمود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام