*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: بین‌الملل, اخبار افق  | تاریخ:1396/09/13 | ساعت:١١:٥٧ | شماره خبر:٣٩٥٦٣٤ |  


    از سوی مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه‌های علمیه برگزار شد

نشست هم‌اندیشی ادیان با عنوان«هم‌اندیشی، خردجمعی، اقدام و عمل»

  اولین کمیته تخصصی هم‌اندیشی ادیان با عنوان«هم‌اندیشی، خردجمعی، اقدام و عمل» با حضور حجة‌الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری مسئول مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه‌های علمیه در سالن جلسات مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار گردید. در این نشست، گزارشی از فعالیت‌های ادیانی حوزه ارائه و راهکارهای توسعه تعاملات ادیانی بررسی گردید. ... 

  


 

 

اولین کمیته تخصصی هماندیشی ادیان با عنوان«هماندیشی، خردجمعی، اقدام و عمل» با حضور حجةالاسلام والمسلمین حسینی کوهساری مسئول مرکز ارتباطات و بینالملل حوزههای علمیه در سالن جلسات مرکز مدیریت حوزههای علمیه برگزار گردید. در این نشست، گزارشی از فعالیتهای ادیانی حوزه ارائه و راهکارهای توسعه تعاملات ادیانی بررسی گردید.

مباحث ادیانی از دغدغههای اساسی حوزه است

به گزارش خبرگزاری حوزه حجةالاسلام والمسلمین حسینی کوهساری در این نشست، با اشاره به اصل تشکیل کمیته ادیان و ضرورت آن در مرکز ارتباطات و بینالملل حوزههای علمیه، تأکید کرد: مباحث ادیانی همیشه در حوزه یکی از دغدغههای اساسی بوده است؛ البته در دورههای مختلف شدت و ضعف داشته است. وی افزود: امروزه مراکز ادیانی داریم که در حوزه فعالیت دارند. رویکرد جدیدی در حوزه با حضور آیةالله اعرافی ایجاد شده که علاوه بر نگاه بینالمللی، توجه ویژهای نیز به بحث ادیان و مذاهب دارد. وی با بیان این که امروزه بسیاری از مراکز علمی در جهان اسلام درخواست همکاری علمی با حوزه علمیه را دارند، گفت: امروزه مراکز متولی حوزه ادیان با یکدیگر جلسهای نمیگذارند و با مراکز حوزوی و دانشگاهی همفکری نمیکنند که اگر این همفکری و هماندیشی انجام شود، بسیار میتواند به رفع موانع کمک کند.

مسئول مرکز ارتباطات و بینالملل حوزههای علمیه در پایان گفت: این مرکز، مرکز تهیه، تصویب و ابلاغ مسایل حوزه ادیان به سایر معاونتهای حوزه نیز هست و رویکرد ما رویکرد منطقهای نیست و رویکردهای منطقه در جای دیگر بحث میشود.

ضعف جدی در گفتمانسازی در عرصه بینالملل

حجةالاسلام والمسلمین محمدرضا برته سرپرست مدیریت رسانه و اطلاعرسانی حوزههای علمیه نیز در سخنانی، گفت: ما در گفتمانسازی در عرصه بینالملل ضعف جدی داریم. رسانههای مختلف حوزه میتوانند، فعالیتها و دستاوردهای مختلف مراکز مرتبط با حوزه را منعکس کنند.

در خواست مراجع برای ورود به بخش ادیان

در ادامه این نشست، حجةالاسلام دریاباری مسئول بخش ادیان و مذاهب مرکز ارتباطات و بینالملل حوزههای علمیه نیز، به اصل تشکیل بخش ادیان و مذاهب مرکز اشاره کرد و گفت: این بخش بهعنوان بخشی مستقل ایجاد شده است؛ امروزه بزرگان حوزه و مراجع بر مسئله ادیان و گفتوگوهای ادیانی تأکید دارند که حوزه به این بخش وارد شود و فعالیت کند.

لزوم تغذیه فکری مؤسسههای فعال از سوی حوزه علمیه

حجةالاسلام محمدمهدی تسخیری رییس مرکز گفتوگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات نیز در این نشست، به نقش محوری حوزه علمیه در زمینه ادیان اشاره و بیان کرد: برای هموار شدن مسیر گفتوگوی ادیانی با سایر کشورها و مراکز بینالمللی نیاز است، مسایلی مانند حقوق بشر، مسئله اقلیتهای دینی، آزادی و مطالعات زنان و... در حوزه بررسی شوند و حوزه بهعنوان نهاد مرجع، سایر مراکز و مؤسسههای فعال در این حوزه را تغذیه فکری کند و به آنها منبع بدهد.

ضرورت رواج گفتوگوی بینالادیانی

همچنین محمدجواد صاحبی رئیس انجمن ادیان و مذاهب حوزه علمیه نیز در این نشست در سخنانی، گفت: یکی از فعالیتهای که میتواند به بحث گفتوگوی بینالادیانی کمک کند، آشنایی و تخصص نیروهای حوزوی در این زمینه است؛ دیگر اینکه فرهنگ و روش گفتوگوی بینالادیانی که دارای یک روش و متد خاص است، در میان حوزویان و بهخصوص بزرگان حوزه رواج پیدا کند.

لزوم پرداختن به مشترکات ادیانی

حجةالاسلام محمد کاشانی مدیر مرکز تخصصی فرق و ادیان هم در این هماندیشی در قالب سه پیشنهاد، بیان داشت: حوزه بهعنوان یک نهاد تصمیمگیر باید طبق فرمایش قرآن، با سایر ادیان درباره نقطه مشترک سخن بگوید. وی با بیان اینکه نقطه مشترک هم، لزوماً مباحث کلامی نیست؛ بلکه بیشتر حوزه اخلاق و عرفان است، افزود: نکته دیگر این است که تعامل با سایر ادیان فقط گفتوگو و شرکت در همایش نیست.

حجةالاسلام کاشانی خاطرنشان کرد: عرصههای فیلمسازی نیز میتواند به ما کمک کند؛ مانند عرصه فیلم ادیانی که واتیکان دارد که میتوان در این عرصه شرکت و آن را فعال کرد یا استفاده از فضاهای مدارس تابستانی که در این دورهها طلاب میتوانند، با کلیساهای مسیحی مختلف آشنا شوند و فضای مسیحی را لمس کنند.

مدیر مرکز تخصصی فرق و ادیان گفت: باید پژوهشهای مشترکی در حوزه اخلاق با سایر ادیان صورت بگیرد؛ مثلاً در مسایل مختلف مانند حقوق بشر، والدین، صلح و...، متن مشترکی ارائه شود که گاهی فایدهاش از برخی همایشها بیشتر است.

ضرورت جمعآوری خاطرات سفرهای علمی اساتید حوزه ادیان

حجةالاسلام رسولزاده پژوهشگر حوزه ادیان نیز در این نشست، گفت: یکی از فعالیتهایی که میتواند به حوزه ادیان کمک کند، جمعآوری خاطرات سفرهای علمی اساتید حوزه ادیان است که اگر بخواهیم، این تجربیات را دوباره به دست بیاوریم باید سرمایههای مالی زیادی گذاشته شود.

با گفتوگوهای علمی نگاه غربیها را تغییر دهیم

همچنین محمدتقی انصاریپور عضو هیئت علمی گروه ادیان ابراهیمی دانشگاه ادیان هم در این جلسه، گفت: رفت و آمد میان گروههای علمی و حتی مردم عادی از ادیان و مذاهب مختلف داخلی و خارجی، میتواند نگاه آنها به جمهوری اسلامی را تغییر دهد. ما در حیات مبارک پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم سنةالوفود را داشتیم که مسیحیان و بتپرستان آمدند و پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم آنها را پذیرفت. اینگونه گفتوگوها برای کسانی که ضمیر پاکی دارند و زمینه پذیرش دارند، بسیار مفید است.

لزوم توجه به مخاطبشناسی

حجةالاسلام محمدصادق امیندین؛ کارشناس مسئول اداره ادیان و مذاهب مرکز ارتباطات و بینالملل حوزه نیز در نشست، اظهار داشت: یکی از مباحث ریشهای و اساسی در بحث ادیان، لزوم بحث مخاطبشناسی در خارج بهعنوان مقدمهای برای فعالیتهای ادیانی است. مثلاً گروهی از مسیحیان سنتی داریم و گروهی دیگر از ایرانیانی که مسیحی شدند که برای هر کدام باید محتوای مناسب خودش ارائه شود.

فقدان تشکیلات، از مشکلات اساسی

محمدمهدی علیمردی عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان نیز در این جلسه، گفت: یکی از مشکلات اساسی ما فقدان تشکیلات است. تشکیلات از موازیکاری جلوگیری میکند و بسیاری از این بودجهها در جاهای مختلف هزینه میشود. وی افزود: نکته دیگر اینکه باید درباره ادیان ضرورتشناسی کنیم که ضرورت چیست و کجا باید ورود کرد. مسئله دیگر آشنایی با ادیان است که از جمله آنها، آشنایی اجمالی، تفصیلی و آشنایی پدیدار شناسانه است که باید طبقهبندی شود. علیمردی بیان داشت: در حوزه تقریب ادیان، بهگونهای مماشات ایجاد شده است که نوعی عقبنشینی از مواضعمان تلقی میشود. از نکات مهم دیگر این است که ما از نیروهای خارجی؛ یعنی کسانی که از کشورهای دیگر برای تحصیل به قم میآیند، برای اجرای پروژه و طرح به همان زبان مادری که دارند، استفاده کنیم.

لزوم توجه به تربیت نیروی متخصص

دکتر احمدرضا مفتاح مسئول دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب نیز در این هماندیشی، بیان کرد: در حوزه فعالیتهای ادیانی تقسیم کار بسیار مهم است؛ با این عنوان که هر شخصی در حوزه‌‌ای که تخصص دارد، وارد شود؛ نه اینکه خود را وارد در هر حوزه بداند و بخواهد اظهار نظر کند.

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه باید تربیت نیروی متخصص مورد توجه قرار گیرد و نیروها باید بر اساس تواناییها و قابلیتها انتخاب شوند؛ نه بر اساس اینکه چه کسی معرفی کرده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام