*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/09/13 | ساعت:١٠:٠٥ | شماره خبر:٣٩٥٦١٤ |  


    آیة‌الله‌العظمی مکارم شیرازی بانک ها مردم را بیچاره کرده‌اند

بانک ها مردم را بیچاره کرده‌اند

  مشکل واقعی مردم مشکل بانک هاست که مردم را بیچاره کرده است، مشکل مردم بناهای فرسوده در سراسر کشور است که با یک زلزله موجب تلفات زیادی می شود، مشکل مردم جوانان بیکار است، مشکل مردم تعطیل شدن کارخانه هاست نه حضور در استادیوم های ورزشی؛ چرا بعضی ها به بیراهه می روند؟ به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیةالله مکارم شیرازی در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به اهمیت حفظ وحدت در شرایط کنونی دنیای اسلام گفتند: وجود مقدس امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف که در سایه ولایت آن حضرت هستیم می‌تواند برای همه مسلمین جهان یک حلقه اتصال باشد. ... 

  


 

 

 

مشکل واقعی مردم مشکل بانک هاست که مردم را بیچاره کرده است، مشکل مردم بناهای فرسوده در سراسر کشور است که با یک زلزله موجب تلفات زیادی می شود، مشکل مردم جوانان بیکار است، مشکل مردم تعطیل شدن کارخانه هاست نه حضور در استادیوم های ورزشی؛ چرا بعضی ها به بیراهه می روند؟

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیةالله مکارم شیرازی در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به اهمیت حفظ وحدت در شرایط کنونی دنیای اسلام گفتند: وجود مقدس امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف که در سایه ولایت آن حضرت هستیم میتواند برای همه مسلمین جهان یک حلقه اتصال باشد.

ایشان گفتند: فتنهای در سوریه و عراق برپا شد که بحمدلله خاموش شد، اما این ویرانیها تا چه زمانی آباد خواهد شد؟

لزوم هوشیاری در قبال ایجاد فتنه در لبنان

این مرجع تقلید خاطر نشان ساختند: اخیراً نیز توطئه برای لبنان کردهاند و شخصی را تحریک نمودند تا فتنهی ایجاد کرده تا آنها از خارج به این کشور حمله کنند، باید خیلی مراقب این فتنههای شوم بود.

حضرت آیةالله مکارم شیرازی گفتند: برای ایجاد وحدت در دنیای اسلام یکی از حلقههای اتصال بین همه مسلمانان جهان اعتقاد به وجود حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف است که همه مسلمین به اصل آن معتقدند و آن را جز مسلمات میدانند.

اعتقاد به مهدویت حلقه اتصال بین مسلمین

ایشان افزودند: همانطور که خوشبختانه اربعین حسینی یک حلقه اتصال شد اکنون نیز بزرگداشت حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف میتواند به یک حلقه اتصال بین مسلمین تبدیل شود. این مرجع تقلید تاکید کردند: همه مسلمین باید عوامل انفصال و جدایی را رها کرده و به حلقه های اتصال متصل شوند، چرا که دشمن خاموش نمیشود و از هر دری وارد میشود.

حضرت آیةالله مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود با انتقاد از کسانی که در دولت مشغول نوشتن آئین نامه ای برای حضور بانوان در استادیوم های ورزشی هستند گفتند: آیا مشکل این مملکت حضور بانوان در استادیوم است؟ یا مشکل مردم مشکل نان است که زمزمههای گرانی آن بلند شده است؟

مشکلات واقعی مردم در کشور

ایشان افزودند: مشکل مردم مشکل بانکهاست که مردم را بیچاره کرده است، مشکل مردم بناهای فرسوده در سراسر کشور است که با یک زلزله موجب تلفات زیادی میشود، مشکل مردم جوانان بیکار است، مشکل مردم تعطیل شدن کارخانههاست نه حضور در استادیومهای ورزشی؛ چرا بعضیها به بیراهه میروند؟

معظمله همچنین با تشریح حدیثی از پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم گفتند: کسی که تنها غذا میخورد و نمیگذارد مردم از عطایایش بهرهمند شود وتنها به فکر خودش است در کلام پیامبر بدترین مردم است.

ایشان افزودند: در ادامه حدیث نورانی پیغمبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم آمده است که کسانی که مردم از شرش درامان نیستند و امیدی به خیرش هم ندارند نیز از دسته اول بدتر است و همچنین مطابق این حدیث شریف بدتر از همه این ها کسانی هستند که دینشان را به دنیا می فروشند و برای رسیدن به دنیای خود دست به هرکاری زده و تن به هر گناهی می دهند.

امروز حوزهای پیشگام و پیشرو داریم اما کاستیها باید برطرف شود

حوزه علمیه قم حوزهای سازنده و مؤثر برای نظام اسلامی و شیعیان داخل و خارج از کشور است. به گزارش خبرگزاری حوزه حضرت آیةالله مکارم شیرازی در ادامه به دلایل و شواهد پیشرفت حوزه علمیه قم نسبت به سابق اشاره کردند و اظهار داشتند: یکی از شواهد پیشرفت حوزه نسبت به سابق مسئله رسالهنویسی فقهی است؛ ده سال است که در این زمینه مسابقه برگزار میکنیم و هر سال نسبت به سال قبل با استقبال بیشتری مواجه شده و رسالههای بهتری نوشته میشود؛ اما سابق بر این، در حوزهها چنین برنامههایی وجود نداشت.

حضرت آیةالله مکارم شیرازی ادامه دادند: شاهد دیگر این است که بیشاز 30 مدرسه فقهی در حوزه وجود دارد که کار آنها مجتهدپروری است؛ یعنی نخبگان و استعدادهای برتر را شناسایی کرده و تحت برنامههای بسیار منظم و فشرده پرورش میدهند؛ این برنامه غیر از پرورش عمومی حوزه است و سابقاً چنین مدارسی برای پرورش مجتهد وجود نداشت. معظمله افزایش چاپ و انتشار کتاب در حوزه را، از دیگر دلایل پیشرفت آن دانستند و ابراز داشتند: در گذشته شاید سالی بیشاز 5 کتاب چاپ و منتشر نمیشد؛ ولی امروزه هر هفته بیشاز 50 کتاب چاپ و منتشر میشود که نشانگر پیشرفت حوزه است.

ایشان چهارمین شاهد بر پیشرفت حوزه علمیه را توجه و پاسخگویی به مسایل مستحدثه برشمردند و عنوان کردند: در گذشته در مورد مسایل مستحدثه بحثی نمیشد؛ اما در حال حاضر تعداد بسیاری کتاب و رساله درباره مسایل مستحدثه نوشته میشود و کسانی هستند که بر این مسایل و پاسخگویی به آن تمرکز دارند.

حضرت آیةالله مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: گروههایی هم هستند که به پاسخگویی به شبهات فقهی، اعتقادی، تفسیری و دیگر شبهات میپردازند و این مسایل از امتیازات حوزه علمیه است.

این مرجع تقلید گفتند: اضافه بر اینها، حدود 400 مرکز پژوهشی در حوزه علمیه قم در مورد مسایل فقهی، اصولی، عقیدتی، تفسیری و رجالی و غیر آن وجود دارد که بسیاری از آنها کارهای مهمی ارائه دادهاند؛ همچنین طلاب زیادی از حدود یکصد کشور جهان در حوزه علمیه قم با برنامه ویژهای، مشغول به تحصیل هستند که در سابق تقریباً هیچ یک از اینها وجود نداشت؛ این موارد نشان میدهد که الحمدلله حوزه نسبت به سابق پیشرفت فراوانی کرده است.

ایشان با بیان اینکه امروزه بحثهایی قویتر از بحثهای بزرگان پیشین در حوزه انجام میشود، گفتند: امروز حوزهای پیشگام و پیشرو داریم؛ اما باید کاستیها برطرف شود تا شاهد رشد و بالندگی بیشتر آن باشیم.

حضرت آیةالله مکارم شیرازی توجه به اخلاق در حوزه علمیه را امری ضروری دانستند و افزودند: اسباب انحراف اخلاقی در زمان ما نسبت به گذشته بیشتر شده است و به همین دلیل احتمال آلوده شدن انسان زیادتر است؛ از این رو طلاب باید بیشتر مراقب مسایل اخلاقی باشند.


 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام