*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: بین‌الملل, اخبار افق  | تاریخ:1396/09/07 | ساعت:١٥:١٧ | شماره خبر:٣٩٥٤٦٩ |  


    حجةالاسلام والمسلمین سیدحسن نصرالله تعامل مثبت دولت و ملت ایران ، الگویی برای جهان عرب و اسلام

تعامل مثبت دولت و ملت ایران ، الگویی برای جهان عرب و اسلام

  دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: تاریخ می‌تواند این مسئله را ثبت کند که آزادی شهر البوکمال، به‌معنای پایان یافتن کار داعش است. به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری حوزه، حجةالاسلام والمسلمین سید‌حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی خود که 29 آبان انجام شد، ضمن تسیلت زلزله‌ اخیر در کرمانشاه و عراق به رهبری معظم، دولت و ملت، تصریح کرد: آن‌چه که ما در زلزله اخیر شاهد آن بودیم، توجه ویژه مقام معظم رهبری و مسئولان جمهوری اسلامی ایران و حضور مستقیم رئیس‌جمهور و وزرا از روزهای اول زلزله در منطقه بود. کمک‌ها تنها به دولت محدود نشد و همه ملت ایران در این کمک‌رسانی حضور داشتند و کاروان‌های طولانی کمک‌رسانی را در تلویزیون‌ها مشاهده می‌کردیم که عازم مناطق زلزله‌زده بودند. ... 

  


دبیرکل حزبالله لبنان تأکید کرد: تاریخ میتواند این مسئله را ثبت کند که آزادی شهر البوکمال، بهمعنای پایان یافتن کار داعش است.

به گزارش سرویس بینالملل خبرگزاری حوزه، حجةالاسلام والمسلمین سیدحسن نصرالله دبیرکل حزبالله لبنان در سخنرانی خود که 29 آبان انجام شد، ضمن تسیلت زلزله اخیر در کرمانشاه و عراق به رهبری معظم، دولت و ملت، تصریح کرد: آنچه که ما در زلزله اخیر شاهد آن بودیم، توجه ویژه مقام معظم رهبری و مسئولان جمهوری اسلامی ایران و حضور مستقیم رئیسجمهور و وزرا از روزهای اول زلزله در منطقه بود. کمکها تنها به دولت محدود نشد و همه ملت ایران در این کمکرسانی حضور داشتند و کاروانهای طولانی کمکرسانی را در تلویزیونها مشاهده میکردیم که عازم مناطق زلزلهزده بودند.

ایران با این کار خود، از ماهیت روابط میان ملت خود با وجود تنوع قومیتها و نژادها و وابستگیها و گرایشهای مذهبی مختلف به جهانیان الگوی خوبی عرضه کرد که ما بهشدت در جهان عرب و جهان اسلام به آن نیاز داریم.

دبیرکل حزبالله لبنان در ادامه سخنان خود به آزادسازی البوکمال پرداخت و گفت: بوکمال آخرین شهری بود که داعش در سوریه در تصرف داشت و اهمیت آن بهعنوان شهری مرزی و در گذرگاه القائم بودن است و با آزادی این شهر اتصال بین نیروهای سوری و عراقی تحقق یافت؛ این در حالی است که دولت آمریکا تلاش میکرد که چنین اتفاقی نیفتد. مسئله سوم در مورد بوکمال این است که این پیروزی اتحاد سوریه را پساز نبرد حلب، دیرالزور و میادین تحکیم میکند؛ یعنی پایان نبرد در بوکمال، این مسئله را به اثبات رساند که طرح تجزیه سوریه از بین رفت و هیچ آیندهای نخواهد داشت.

مسئله چهارم هم که در مجموعه موفقیتهای عراق و موفقیتهای سوریه میگنجد، پایان خلافت داعش است؛ البته این، بهمعنای پایان سازمان داعش نیست و سازمان داعش، تفکر داعش و گروههای وهابی و تروریستی داعش وجود دارند و در بیابانها، مزارع، شهرها و روستاها پنهان شدهاند و قصد دارند هستههایی تشکیل دهند و تهدید همچنان باقی است؛ اما داعش بهعنوان دولت از بین رفت. و تاریخ میتواند آزادی بوکمال را پایان دولت داعش بنامد.

نخبگان و ملتهای منطقه درباره حامیان داعش و کسانی که در مقابل داعش ایستادند، تفکر کنند

وی افزود: هنگامی که رهبران عراق و سوریه پیروزی نهایی بر داعش را اعلام کنند، ما نیازمند این هستیم که در نشستهایی، این موضوع را تجزیه و تحلیل کنیم؛ درباره اینکه چه کسانی داعش را بهوجود آوردند و چه کسانی از آن حمایت کردند و چه کسانی رویاروی داعش ایستادند و جنگیدند و شهیدانی تقدیم کردند تأمل و تفکر کنند تا مبادا مؤمنان دوبار از یک سوراخ گزیده شوند.

آمریکاییها به دنبال احیا و تقویت گروهک داعش هستند

حجةالاسلام والمسلمین سیدحسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود درباره تحولات منطقه خاطرنشان کرد: این موضوع را به یاد بیاورید که زمانی آمریکاییها گفته بودند، نابودی داعش به 25 تا 30 سال زمان نیازمند است و حتی گفته بودند که نابودی این گروه، تا ده سال دیگر ممکن نیست؛ ولی محور مقاومت در منطقه توانست در ظرف چند سال گروهک داعش را شکست دهد و این وضع یک رسوایی برای سیاستهای آمریکاست. مطمئناً همچنان این کشور به سیاست حمایت از داعش و فریبکاریهای خود ادامه میدهد و باید ملتهای منطقه هوشیار باشند. چند روز پیش اردوغان رئیسجمهور ترکیه که متحد آمریکاست، بهصورت آشکارا این کشور را متهم کرد که آمریکا از داعش حمایت مالی میکند؛ ولی من میگویم: حمایت آمریکا از داعش فراتر از مسایل مالی است. آمریکا همچنان بر استفاده از داعش اصرار دارد و خطر در مسئله این است که داعش در مرحله آینده بازتولید شود و این بازتولید به اسامی و اشکال جدید است تا این گروه مأموریت قدیمی را اجرا کند.

وی گفت: بقایای داعش باقی مانده است و باید این نبرد با تمام قوا ادامه پیدا کند. پیام من به همه رزمندگان و فرماندهان در محور عظیم جهادی این است که فکر نکنند، پیروزی در عراق و سوریه بهمعنای پایان راه است. باید با همان شور و شوق و قدرت به کار ادامه داد تا بقایای داعش از بین برود؛ چراکه داعش یک غده سرطانی است و ممکن است، دوباره ظاهر شود؛ بهویژه آنکه آمریکاییها به دنبال زنده کردن و تقویت این گروهک هستند تا محور مقاومت در منطقه هر چه بیشتر تضعیف شود؛ بنابراین جایز نیست به دلیل خوشحالی پیروزی غافل شویم.

ما سلاحی به یمن، بحرین، کویت و عراق ارسال نکردیم

دبیرکل حزبالله درباره موضوع روابط اسرائیل و عربستان سعودی بیان داشت: موشه یعلون که وزیر جنگ و رئیس سابق ارتش رژیم صهیونیستی و از نیروهای جنایتکار در این رژیم بوده، به این مسئله اشاره کرده است که تصادفی نیست که عادل الجبیر آنچه را که بهعربی میگوید: ما به عبری میگوییم. درباره بیانیه نشست وزرای خارجه عرب، به سه مسئله اشاره میکنم: نخست اینکه در یکی از بندهای این بیانیه آمده است: شورای وزرای خارجه اتحادیه عرب، حزبالله لبنانی تروریست را که از شرکای دولت این کشور است، مسئول حمایت از گروههای تروریستی در کشورهای عربی با استفاده از تسلیحات پیشرفته و موشکهای بالستیک میداند.

این بند به این معناست که ما در لبنان موشکهای بالستیک و تسلیحات پیشرفته را در منطقه توزیع میکنیم. آیا دلیل و مدرکی در این حمایت وجود دارد. واقعاً خندهدار نیست. من بهصورت رسمی، این موضوع را تکذیب میکنم. حزبالله حتی یک کلت هم به اعراب ارسال نکرده است. ما سلاحی به یمن، بحرین، کویت و عراق ارسال نکردهایم. ما فقط در دو نقطه از سلاح استفاده کردیم که یکی در فلسطین اشغالی بود که ما این افتخار را داشتیم که موشکهای کورنت را به نوار غزه ارسال کنیم و هر طرفی که ما را محکوم میکند، خود، بهدلیل کمکاریاش محکوم است. در سوریه نیز با سلاح خود در حال مبارزه هستیم؛ بنابراین بندی که در این بیانیه وجود دارد، سخیف و بیارزش است.

سلاح مقاومت عامل اصلی تحقق ثبات و امنیت لبنان است

سیدحسن نصرالله گفت: موضوع دوم مطرحشده توسط برخی از وزرای خارجه عرب مانند بحرین و عربستان در این نشست این است که به لبنانیها گفتند: در صورتیکه لبنانیها نتوانند مسئله سلاح حزبالله را حل کنند، امنیت و ثبات این کشور با سلاح حزبالله تهدید میشود. مشخص نیست، این افراد چه میزان اطلاعات درباره لبنان و منطقه دارند. من برای این وزرا و افکار عمومی یادآور میشوم که اشغالگران اسرائیل بزرگترین تهدید برای ثبات و امنیت لبنان هستند و همچنان این تهدید وجود دارد. مهمترین عامل در آزادسازی لبنان از اشغالگری اسرائیل و تحقق ثبات و امنیت در آن، حضور مقاومت بهعنوان بخشی از معادله طلایی ارتش، مقاومت و ملت لبنان است. حزبالله نیز ستون فقرات مقاومت است؛ بنابراین سلاح مقاومت عامل اصلی در تحقق ثبات و امنیت از طریق بیرون راندن اشغالگران اسرائیلی از لبنان است.

سعودیها نمیخواهند بپذیرند که یمنیها میتوانند موشک بسازند

دبیرکل حزبالله لبنان ابراز کرد: مسئله سوم در این بیانیه درباره یمن بوده است. دلیل نشست وزرای خارجه عرب برای فلسطین نبوده است. دلیل اصلی برگزاری این نشست این بوده است که یک موشک بالستیک بر فراز فرودگاه ملک خالد در ریاض منفجر شده است. وزیر خارجه عربستان سعودی بارها در اظهارات و کنفرانسهای خبری خود گفته که حزبالله این موشک را شلیک کرده و این موشک ساخت ایران بوده که به یمن ارسال کرده و در اختیار انصارالله قرار داده است و نیروهای حزبالله این موشک را به سوی ریاض شلیک کردهاند. من به این مسئله در گذشته اشاره کردم، ولی ظاهراً برخیها تکذیبیه ما را درک نکردند. من بهصورت قاطع این موضوع را رد میکنم. حزبالله لبنان ارتباطی با شلیک این موشک و موشکهای سابق و آینده ندارد. مشکل در این است که برخی از مقامات سعودی، مردم یمن را تحقیر میکنند. سعودیها نمیخواهند این مسئله را بپذیرند که یمنیها مردم شجاع، تیزهوش و با تجربهای هستند که میتوانند موشک بسازند. مقامات ایرانی بهقدر کفایت درباره این موضوع اظهار نظر کردهاند. ما در حزبالله نیز بهصورت قاطع این اتهام را رد میکنیم. این اتهام مبتنی بر دلیل و مدرک نیست و خلاف اوضاع میدانی است.

آیا امنیت یمن بخشی از امنیت ملی عرب نیست؟

سیدحسن نصرالله در ادامه سخنان خود تصریح کرد: میگویند: گرد هم آمدهایم تا شلیک موشک به عربستان را محکوم کنیم؛ زیرا ریاض لرزید و ترسید؛ اما سؤال من از افرادی که روز گذشته در قاهره گرد هم آمدند و درباره امنیت ملی عربی نیز پرگویی کردند، این است که آیا یمن کشور عربی نیست؟ آیا مردم یمن عرب نیستند؟ آیا امنیت یمن بخشی از امنیت ملی عرب نیست؟ جنگی کورکورانه علیه کشوری عربی بهنام یمن بر پا و از خشکی، دریا و هوا محاصره شده است. موشکی شلیک شد و موضوعاتی مطرح شد که این موشک ساخت ایران است یا خیر؟ بیانیههای محکومیت صادر شده است؛ اما موشکها و بمبهای سعودی هر روز و شب بر سر مردم یمن فرود میآید. خانهها، بازارها، مساجد، بیمارستانها، مدارس، دانشگاهها و... بمباران میشود و دهها هزار شهید برجای ماند که بسیاری از آنان، غیرنظامیان بهویژه کودکان و زنانند که حتی سازمان ملل متحد هم به این موضوع اشاره کرده است.

آیا دینی برای شما نیست؟ آیا این روند اخلاق، شهامت و شرافت عربی است؟ آیا قلب و وجدانی برای شما نیست؟ متأسفانه حتی در لبنان سخن گفتن از آنچه در یمن میگذرد، ممنوع است. دولت و مردم لبنان، با تهدید به سقوط، ناامنی و بیثباتی مواجهند. گشودن این پرونده در جهان عرب و اسلام ممنوع است، در برابر آنچه که امروز در یمن میگذرد، ضمیر، وجدان، انسانیت، علمای دین، مسلمانان، نخبگان و... را خطاب قرار میدهیم و میگوییم آیا نباید فریادتان بلند شود؟!

تشکر ویژه سیدحسن نصرالله از سردار قاسم سلیمانی

حجةالاسلام والمسلمین سیدحسن نصرالله دبیرکل حزبالله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود درباره پیروزیهای تاریخی در شهر بوکمال نیز، گفت: بعداز شکر و سپاس به درگاه خداوند متعال، از مخلوقات نیز باید تشکر کرد که در رأس این فهرست جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. از رهبری این کشور گرفته تا ملت آن و بهطور خاص در عرصه میدانی، از این مرد بزرگ (سردار سلیمانی) که تاریخ بدون تردید نام او را ثبت خواهد کرد، تشکر میکنم. مردی که همه نبردها را از خط مقدم و نه از پشت جبهه مدیریت و فرماندهی میکرد.

ما وظیفه خود میدانیم، از جانب خود و ملتهای منطقه از حضرت آیةالله امام خامنهامی، حاج قاسم سلیمانی و مسئولان جمهوری اسلامی تشکر کنیم. این کمترین وظیفه است.

پساز اعلام پیروزی نهایی بر داعش در عراق درباره نیروهایمان تصمیم میگیریم

دبیرکل حزبالله لبنان با تشکر از گردانهای فاطمیون و زینبیون و دیگر رزمندگان و تبریک این پیروزی به آنها، گفت: ما از آغاز توطئه داعش در عراق، با هماهنگی دولت این کشور در آن زمان و طرفهای مربوط، شمار زیادی از فرماندهان و نیروهای جهادی خود را به عراق فرستادیم و در رویاروییها در سالهای گذشته، شماری شهید و زخمی دادیم و معتقدیم که کمک اندکی تقدیم کردیم. در سایه این نبردها ما در انتظار اعلام پیروزی نهایی هستیم و ما همراه برادران خود بازبینی میکنیم تا اگر نیازی به آنان در عراق نباشد، به دیگر میدانهای لازم بازگردند تا مقاومت را رهبری کنند؛ البته این موضوع ربطی به نشست وزیران عرب ندارد؛ بلکه ارتباط آن این است که داعش شکست خورد و سرنگون شد و دیگر نیازی به حضور فرماندهان و نیروهای جهادی حزبالله در عراق نیست.

همزمان شدن آزادی بوکمال با نشست اتحادیه عرب لطف الهی بود

حجةالاسلام والمسلمین سیدحسن نصرالله در خصوص نشست وزرای خارجه عرب، گفت: آنچه که در این نشست شنیدیم، چیز جدیدی نبود. پیشتر نیز از وزرای کشور و خارجه کشورهای عربی چنین چیزهایی را شنیده بودیم؛ البته جای نگرانی ندارد. اگرچه چنین چیزهایی درباره اوضاع (جهان) عرب تأسفبار است. نکته عجیب که شاید اتفاقی باشد یا بتوان آن را لطف الهی نامید، این بود که همزمان با لحظات و ساعاتی که نیروهای مجاهد در حال آزادسازی بوکمال بودند و حزبالله نیز در میان آنها حضور داشت و در حال بیرون راندن داعش از بوکمال بودند، اینها (وزرای خارجه کشورهای عرب) دور هم جمع شده بودند تا حزبالله را بهعنوان سازمان تروریستی معرفی کنند. در همین حال که ایران با حاج قاسم سلیمانی و سپاه پاسداران و همه حمایتهای لازم در نبرد بوکمال علیه داعش مبارزه میکند، میبینیم که آنها ایران را متهم میکنند که کشور حامی تروریسم است. شما در جنگ با داعش چه کردید؟

از حرفهای خندهدار اخیر اینکه یکی از مسئولان سعودی گفته است: عربستان در پیروزی بر داعش شریک است! آیا شما در یک نبرد هم حضور داشتید؟ یک نبرد که چه عرض کنم، به قول ما لبنانیها به اندازه یک چشم دیده شدن هم نبودید. این از نظر من جزء تقدیرات عجیب خداوندی است و نمیتواند تصادفی باشد. در این نبرد همچنین باید از تلاشهای نیروهای روسیه که نیروی هوایی آنها سهم عمده و بزرگی در این نبردها داشتند، تشکر کنیم.

تشکر از موضع گروههای فلسطینی در برابر بیانیه وزرای خارجه عرب

دبیرکل حزبالله خاطرنشان کرد: اما موضوع پیشاز پایان سخنرانی، موضوع فلسطین است. من از برادرانمان در گروههای فلسطینی که در برابر بیانیه وزرای خارجه عرب موضع گرفتند، تشکر میکنم؛ بیانیهای که حزبالله را سازمانی تروریستی دانست. من به گروههای فلسطینی میگویم: انشاءالله خداوند همه شما را در مراحل آینده یاری کند.

حجةالاسلام والمسلمین سیدحسن نصرالله تأکید کرد: هیجانی که امروز در سطح رسانهها؛ بهویژه در برخی کشورهای عربی میبینیم، چه بسا پوششی برای اعلام روابط با اسرائیل و برداشتن گامهای سریع در جهت آن، با هدف از بین بردن آرمان فلسطین است. مصاحبه پایگاه اینترنتی روزنامه سعودی ایلاف با آیزانکوت، رئیس ستاد ارتش دشمن صهیونیستی، اقدامی بسیار خطرناک و در چارچوب عادیسازی روابط با این رژیم است. هر نوع سخن گفتن اسرائیل در مورد روابط کشورهای عربی و دولت سعودی با این دولت غاصب سخنی بسیار خطرناک است و در درجه نخست شما را در نظر دارد و فلسطینیان چه در سطح مقامات و چه در سطح گروههای جهادی فلسطینی، در معرض فشارهای آمریکا و عربی قرار گرفته و قرار خواهند گرفت تا از حقوق خود عقبنشینی کنند، به نفع آنچه معامله قرن نامیده میشود. به آنان میگویم: تنها اعتماد شما در درجه نخست باید به وحدت داخلی و اتحاد ملی باشد. اجازه ندهید اتحاد شما را از بین ببرند. اگر متحد باشید، میتوانید در برابر جهان بایستید و اگر دچار تفرقه شوید، فلسطین از دستان شما در معامله قرن از بین خواهد رفت.

باید از موضع رسمی دولت لبنان هم در برابر نشست وزیران خارجه عرب تشکر کرد. این موضع کشور لبنان است؛ تلاش ویژهای که جبران باسیل وزیر خارجه لبنان بهکار گرفت. ما از تلاش او تشکر میکنیم. ما همچنین باید از موضع برادرانمان در عراق تشکر کنیم، این دو موضع کاملا واضح بود و در سطح رسانهها هم مطرح شد و من از جزئیات مواضع دیگر کشورهای عربی اطلاع ندارم که چه موضعی داشتهاند؛ زیرا این نشست پشت درهای بسته برگزار شده است. در پایان فقط یک نکته را مایلم به همه؛ بهویژه اهل مقاومت بگویم که راه خود را که راه پیروزیهای بزرگ و تاریخی است، ادامه دهید و البته هرگز بوکمال آخرین آنها نخواهد بود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام