*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/08/23 | ساعت:٠٨:٣٤ | شماره خبر:٣٩٥١٤٩ |  


    تکریم مدیر حوزه‌های علمیه از آیةالله‌ روحی یزدیآیة‌الله روحی یزدی‌ قدس‌سره معتمد مراجع و عالم عامل بود

آیة‌الله روحی یزدی‌ قدس‌سره معتمد مراجع و عالم عامل بود

  عضو شورای‌عالی حوزه گفت: اگر از عبدالوهاب روحی یزدی‌ قدس‌سره جمله‌ای گفته شود، فقط همین بس‌که ایشان معتمد مراجع عظام و عالم عامل بودند. به گزارش خبرگزاری حوزه، آیةالله‌ اعرافی به منظور زنده نگه‌داشتن یاد و خاطرات علما و تجلیل از مرحوم آیة‌الله روحی یزدی‌ قدس‌سره، در منزل فرزند ایشان در قم حجة‌الاسلام و‌المسلمین روحی یزدی حضور یافت و به ویژگی‌های این عالم ربانی اشاره کرد و اظهار داشت: ایشان تهذیب را اصل و اساس ارزش‌ها و منشأ خدمت به دیگران می‌دانست و به همپایی دانش و اخلاق معتقد بود. .. 

  


 

 

عضو شورایعالی حوزه گفت: اگر از عبدالوهاب روحی یزدی قدس‌سره جملهای گفته شود، فقط همین بسکه ایشان معتمد مراجع عظام و عالم عامل بودند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیةالله اعرافی به منظور زنده نگهداشتن یاد و خاطرات علما و تجلیل از مرحوم آیةالله روحی یزدی قدس‌سره، در منزل فرزند ایشان در قم حجةالاسلام والمسلمین روحی یزدی حضور یافت و به ویژگیهای این عالم ربانی اشاره کرد و اظهار داشت: ایشان تهذیب را اصل و اساس ارزشها و منشأ خدمت به دیگران میدانست و به همپایی دانش و اخلاق معتقد بود.

مدیر حوزههای علمیه کشور با اشاره به فضایل و کمالات آیةالله روحی یزدی قدس‌سره گفت: ایشان مردی خودساخته و از دامهای ابلیس و هواهای نفسانی رسته بود، و در مرتبه والایی از توحید و ایمان، زهد و تقوا و عرفان قرار داشت. به اذعان دوستان و آشنایان، چهره نورانیاش، انسان را به یاد خدا میانداخت.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان داشت: آیةالله روحی قدس‌سره از حریت و صراحت کلام برخوردار بودند و اگر عمل یا سخنی نادرست از کسی مشاهده میکرد، با حفظ احترام مخاطب، آنرا تذکر میداد.

وی به ابعاد شخصیتی و سجایای اخلاقی مرحوم آیةالله روحی یزدی پرداخت و ابراز داشت: تواضع و فروتنی در ایشان خیلی محسوس و نمودار بود، بهگونهای که به همگان سلام میکرد و مقید به سبقت در سلامکردن بودند. هنگام ورود به مجالس، برخلاف کسانی که صدر و ذیل مجلس را برانداز میکنند و مقید به نشستن در صدرمجلس هستند، با تأسی از سنت نبوی صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم هر کجا که خالی بود، همانجا مینشستند.

آیةالله اعرافی گفت: ایشان از شاگردان آیات عظام بروجردی و کوهکمرهای؟قهما؟ بودند و حضرات مراجع ثلاث قم (آیات عظام صدر، حجت و خوانساری؟قهم؟) هر کدام عنایت خاصی به آیةالله روحی یزدی قدس‌سره داشتند و رابطهای فراتر از استاد و شاگردی بین آنها برقرار بود.

مدیر حوزههای علمیه ادامه داد: امروز باید سنت ارزشمند حوزههای علمیه را پاسداشت و نسبت به تبین و ترویج میراث کهنی که حوزه علمیه در خود داشته است، همت فراوانی داشت.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه مرتبت و جایگاه علمی و شخصیتی آیةالله روحی یزدی قدس‌سره را یادآور شد و خاطرنشان کرد: در عصر زعامت مرحوم آیةاللهالعظمی بروجردی قدس‌سره نیز، آیةالله روحی قدس‌سره به عضویت هیئت استفتای ایشان درآمد و از طرف ایشان بهعنوان ممتحن رسمی حوزه علمیه قم در سالیان متمادی تعیین گردید.

«عماد الاسلام » امام خمینی قدس‌سره چه کسی بود؟

بر پایه همین گزارش، فرزند مرحوم آیةالله عبدالوهاب روحی یزدی هم در این دیدار اظهار داشت: این عالم ربانی مقدمات و برخی از دروس سطح را در حوزه علمیه یزد فرا گرفت و سپس به قصد ادامه تحصیل، عازم حوزه علمیه خراسان شد و دروس سطح را به مدت دو سال در محضر اساتید برجسته آن دیار پی گرفت.

حجةالاسلام والمسلمین روحی یزدی ادامه داد: مرحوم پدر در دوران جوانی با سفر به شهر مقدس قم در محضر استوانههای علمی و اخلاقی حوزه علمیه قم، همچون آیةالله‌‌العظمی حائری یزدی قدس‌سره به کسب علم و تهذیب نفس و ملکات اخلاقی پرداخت تا اینکه تلاش شبانهروزیاش با عنایات و توجهات ولیعصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف به ثمر نشست و به مراحل علمی و ملکات اخلاقی بالایی دست یافت.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مرحوم آیةالله روحی قدس‌سره ضمن تحصیل، به تدریس نیز میپرداختند و از مدرسین بنام حوزه علمیه قم بهشمار میرفتند، خاطرنشان کرد: مرحوم ابوی از دوستان نزدیک امام خمینی قدس‌سره بود و مودتی صادقانه و ماندگار با حضرت امام قدس‌سره داشت؛ امام راحل در نامههایی که از نجفاشرف برای آیةالله روحی ارسال میداشتند، ایشان را «عماد الاسلام» خطاب میکردند.

یادآوری میشود، آیةالله روحی یزدی قدس‌سره در 10 خرداد 1368 پساز دو سال تحمل درد و رنج بیماری، دعوت حق را لبیک گفته و به لقاءالله پیوست. پیکر آن عالم ربانی بر دوش ارادتمندان و مردم قم، از مسجد «حاج غضنفر» واقع در خیابان خاکفرج قم که بیشاز چهلسال در آنجا به اقامه نماز، بیان احکام و مواعظ پرداخته بود، به سمت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها تشییع و پساز اقامه نماز توسط آیة‌‌اللهالعظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی قدس‌سره در این حرم مطهر به خاک سپرده شد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام