*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/08/23 | ساعت:٠٨:٢٨ | شماره خبر:٣٩٥١٤٧ |  


     رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس‌جمهوری روسیهتجربه خوب همکاری در سوریه نشان داد اهداف مشترک قابل تحقق است

تجربه خوب همکاری در سوریه نشان داد اهداف مشترک قابل تحقق است

  حضرت آیة‌الله‌ خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی چهارشنبه 10 آبان در دیدار رئیس‌جمهور روسیه با استقبال از پیشنهاد آقای ولادیمیر پوتین برای گسترش روزافزون همکاری‌ها در همه زمینه‌ها، تأکید کردند: باید از تجربیات مفید سال‌های اخیر در مسایل منطقه‌ای و روابط دوجانبه، برای تحکیم و توسعه روابط بهره جست. ... 

  


 

 

حضرت آیةالله خامنهای رهبر معظم انقلاب اسلامی چهارشنبه 10 آبان در دیدار رئیسجمهور روسیه با استقبال از پیشنهاد آقای ولادیمیر پوتین برای گسترش روزافزون همکاریها در همه زمینهها، تأکید کردند: باید از تجربیات مفید سالهای اخیر در مسایل منطقهای و روابط دوجانبه، برای تحکیم و توسعه روابط بهره جست.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیةالله خامنهای، ظرفیت همکاری اقتصادی دو کشور را بسیار فراتر از سطح کنونی خواندند و افزودند: در زمینه حمل و نقل، استفاده از محور مهم بندر چابهار تا بندر سنپطرزبورگ و دیگر عرصههای اقتصادی، میتوانیم همکاری گستردهتری داشته باشیم.

رهبر انقلاب اسلامی به تجربه خیلی خوب همکاری دو کشور در موضوع سوریه اشاره کردند و افزودند: نتایج این همکاری نشان داد، تهران و مسکو میتوانند در میدانهای دشوار، اهداف مشترک را محقق کنند.

ایشان خاطرنشان کردند: شکست ائتلاف آمریکایی حامی تروریستها در سوریه واقعیتی انکارناپذیر است؛ اما آنها همچنان مشغول طراحی و توطئه هستند؛ بنابراین حل کامل مسئله سوریه نیازمند تداوم همکاریهای مستحکم است.

رهبر انقلاب اسلامی، ایستادگی مشترک ایران و روسیه در مقابل تروریستهای تکفیریِ مورد حمایت چند کشور خارجی را دارای نتایج مهم برشمردند و افزودند: ترکیب خیلی خوب و ایستادگی مشترک تهران و مسکو در مقابل فتنه و فساد تروریستها در سوریه، پرمعنا است و روسیه را در مسایل منطقه غرب آسیا تأثیرگذار کرده است.

حضرت آیةالله خامنهای، مردم سوریه را تصمیمگیر نهایی مسایل آن کشور خواندند و گفتند: همانطور که شما گفتید: باید همه مسایل و راهحلها درباره حکومت سوریه از درون این کشور بجوشد و دولت سوریه برای اجرای هیچ طرحی تحت فشار قرار نگیرد و هرچه ممکن است، طرحها جامعالاطراف باشد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، سخنان رئیسجمهور روسیه در این دیدار درباره برجام و ضرورت رعایت معاهدههای چندجانبه را، خوب دانستند و افزودند: آمریکاییها متأسفانه به یاغیگری خود ادامه میدهند که باید با تکیه بر عقل و استفاده از راههای صحیح با آنها برخورد شود.

حضرت آیةالله خامنهای با تأیید مواضع آقای پوتین درباره حل مشترک مسایل منطقهای و بدون طرفهای خارجی، خاطرنشان کردند: آمریکاییها درصدند که در همه مسایل منطقه و جهان دخالت کنند و برای این کار، بر روی مسئولان ضعیف برخی کشورها حساب باز کردهاند.

ایشان، دخالتهای خونین سعودیها در برخی کشورها از جمله جنایات روزانه این کشور در یمن را زمینهساز گرفتار شدن عربستان در مخمصههای عمیق خواندند و اظهار داشتند: آنها حتی نمیگذارند به مردم مظلوم یمن که گرفتار بیماریهای واگیر و کُشنده شدهاند، دارو و کمک برسد.

رهبر انقلاب اسلامی، همکاری برای مقابله مشترک با تحریمهای آمریکا بر ضد ایران و روسیه را مفید خواندند و تأکید کردند: بدون توجه به تبلیغات منفی دشمنان برای تضعیف روابط کشورها، میتوانیم تحریمهای آمریکاییها را با روشهایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چندجانبه، بیاثر و آمریکا را منزوی کنیم.

ایشان، با بیان اینکه آقای پوتین دارای شخصیتی قوی و اهل تصمیم و عمل است، گفتند: به همین علت میتوان با روسیه بهعنوان یک قدرت مهم، درباره کارهای بزرگ و نیازمند عزم و تلاش، صحبت و همکاریِ منطقی کرد.

حضرت آیةالله خامنه ای همچنین پیشنهاد آقای پوتین را برای گسترش چندجانبه همکاریهای منطقهای قابل قبول دانستند.

در این دیدار که بیشاز یک ساعت به طول کشید، رئیسجمهور روسیه هم با ابراز خرسندی فراوان از سفر به تهران و دیدار با رهبر معظم انقلاب تأکید کرد: ایران را «شریکی استراتژیک» و «همسایهای بزرگ» میدانیم و از هر زمینه و فرصتی برای گسترش و تحکیم همهجانبه روابط استفاده میکنیم.

آقای پوتین با تأکید بر ضرورت حفظ ثبات و امنیت در منطقه، گفت: با همکاری مشترک در سوریه به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم و باید ضمن ادامه مبارزه با تروریسم، روند سیاسی مناسبی در این کشور در نظر گرفته شود.

رئیسجمهور روسیه، مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی را در تحقق اهداف مشترک در سوریه بسیار مؤثر و خردمندانه دانست و گفت: به جهان نشان دادیم که بدون نیاز به کشورهای فرامنطقهای قادر به حل و فصل مسایل بسیار مهم منطقه خود هستیم.

آقای پوتین حفظ تمامیت ارضی سوریه و حمایت از دولت و آقای بشار اسد رئیسجمهور قانونی این کشور را از اصول سیاست خارجی روسیه خواند و گفت: معتقدیم هرگونه تغییر و تحول در هر کشوری از جمله سوریه، باید از درون آن کشور شکل بگیرد.

رئیسجمهور روسیه با اعلام حمایت مسکو از برجام هم گفت: با هرگونه تغییر یکجانبه در مفاد این توافقنامه چندجانبه مخالفیم و یکجانبهگرایی را زیر پا گذاشتن قوانین و نظام بینالملل میدانیم.

پوتین، همکاری دفاعی- نظامی دو کشور را در چارچوب مقررات بینالمللی، قابل گسترش بیشتر ارزیابی کرد و با بیان اینکه کشورهای غیرمنطقهای درصدد آتشافروزی در منطقه هستند، گفت: آمریکا میخواهد در همه مسایل جهان و منطقه دخالت کند و در این راه اگر لازم شود؛ حتی منافع متحدان خود را هم نادیده میگیرد.

رئیسجمهور روسیه با بیان اینکه برخی تولیدکنندگان و صاحبان صنایع روسی دعا میکنند که تحریمهای آمریکا علیه این کشور پایان نیابد؛ زیرا موجب شده به ظرفیتهای آنها توجه شود، افزود: اکنون برخلاف نگرانیهای اولیه فهمیدهایم که هرکاری را اراده کنیم، میتوانیم انجام دهیم؛ ما به مواضع اصولی خود پایبندیم و با هرکسی کاری را شروع کنیم، تا پایان ادامه میدهیم.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام