*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/08/23 | ساعت:٠٨:٢٦ | شماره خبر:٣٩٥١٤٦ |  


    آیة‌الله اعرافی در نشست اعضای ستاد کنگره شهدای روحانی استان قم

شهدای روحانی سرمایه‌های ارزشمندی در راه اعتلای انقلابند

  مدیر حوزه‌های علمیه گفت: روحانیت همواره در صحنه‌های انقلابی پیشتاز بوده و شهدای روحانی سرمایه‌های ارزشمندی در راه اعتلای انقلابند. به گزارش خبرگزاری حوزه، آیة‌الله اعرافی در جلسه ستاد بزرگداشت شهدای روحانی که 11 آبان در سالن آیة‌الله حائری‌ قدس‌سره مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در جمکران برگزار شد، با اشاره به برگزاری کنگره شهدای روحانی در قم بیان کرد: گرامی‌داشت شهدای روحانی جای تقدیر دارد، این زنجیره وقتی به قم می‌رسد، جایگاه ممتازی پیدا می‌کند، چراکه شهدای قم و شهرهای دیگر ارزش ممتازی دارند. .. 

  


 

مدیر حوزههای علمیه گفت: روحانیت همواره در صحنههای انقلابی پیشتاز بوده و شهدای روحانی سرمایههای ارزشمندی در راه اعتلای انقلابند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیةالله اعرافی در جلسه ستاد بزرگداشت شهدای روحانی که 11 آبان در سالن آیةالله حائری قدس‌سره مرکز مدیریت حوزههای علمیه در جمکران برگزار شد، با اشاره به برگزاری کنگره شهدای روحانی در قم بیان کرد: گرامیداشت شهدای روحانی جای تقدیر دارد، این زنجیره وقتی به قم میرسد، جایگاه ممتازی پیدا میکند، چراکه شهدای قم و شهرهای دیگر ارزش ممتازی دارند.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه، همافزایی و حمایت از نهادهایی مانند سپاه پاسداران و بنیاد شهید در این کنگره را از جمله وظایف مرکز حوزههای علمیه برشمرد و افزود: روحانیت در طول تاریخ تجربههای فراوانی از مجاهدت دارد و در معرض همه خطرات بوده است و سینهای فراخ در مقابل رویدادها دارد و خود را سپر اسلام و انقلاب و مردم میداند و بعداز این، روحانیت با این مشکلات، ستون اعتبار جامعه و مردم خواهد ماند.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی با توجه به ابعاد ملی و فراملی شهر مقدس قم تأکید کرد: جهتگیری یادواره «شهدای روحانی استان قم» میبایست از توجه و عنایت خاصی برخوردار گردد، چراکه امروز هرچه در قم اتفاق میافتد به برکت انقلاب اسلامی، در سطح جهان منعکس میشود. وی ابراز داشت: سرمایه انقلاب شهدا هستند، در ذات قم، چنین ابعادی وجود دارد، بنابراین باید تلاش شود تا ابعاد ملی و فراملی و جایگاه اصیل روحانیت که در تهدید است، شناخته شود و این جایگاه را سنجیده و حکیمانه به نسل امروز نشان دهیم.

آیةالله اعرافی خاطرنشان کرد: در این ارتباط کارگروهی در درون مدیریت حوزههای علمیه ایجاد شود تا کل قم درگیر این مسئله شود و تلاش شود از مرکز خدمات حوزه، جامعةالمصطفی العالمیه، حوزه علمیه خواهران و شورای هماهنگی نهادهای عالی حوزه نیز در بزرگداشت این کنگره عضویت بهعمل آید.

مدیر حوزههای علمیه اظهار داشت: در ارتباط با موضوع نیز جلسات هفتگی تشکیل شود، همچنین در کارگروه فایلی برای مدارس حوزه فعال شود، در اینباره تا 80 مدرسه حوزوی را میتوان درگیر برنامه کنگره «شهدای روحانی در قم» کرد. از طرفی مؤسسات و مراکز تخصصی حوزه علمیه نیز ورود پیدا کنند و فضاهای عمومی حوزه همانند فیضیه مورد توجه قرار گیرد، مراکز مربوط به خواهران و جامعةالزهرا نیز وارد مسایل شود و از بخشهای حوزوی و دانشگاهی نیز بهره بگیریم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: ما شهدای زیادی در مدافع حرم و مقاومت داریم که در استانها مطرح میباشند، لذا باید از تجارب استانهای دیگر نیز استفاده کنیم ضمن اینکه در کنار المپیادهای ورزشی در بزرگداشت شهدای روحانی بهره بگیریم، از خانواده شهدای روحانی نیز به بهترین نحو تجلیل صورت پذیرد.

در کنگره شهدای روحانی به نقش اثرگذار روحانیت در جامعه توجه شود

حجةالاسلام والمسلمین سیدحسن ربانی رئیس مرکز خدمات حوزههای علمیه نیز در این جلسه خاطرنشان کرد: در برگزاری کنگره شهدای روحانی نباید تنها به برگزاری جلسه و چاپ کتاب بسنده کرد، بلکه باید با برنامههای فرهنگی و بزرگداشت خانواده شهدا و شهیدان متناسب با شأن این عزیزان قدم برداشت.

حجةالاسلام والمسلمین ربانی گفت: شهدای روحانی سرمایه‌‌های باارزشی هستند، بنابراین این کنگره باید با روشهای اثرگذار برگزار گردد تا بتوانیم جریان فکری متناسب با شأن و مقام این شهیدان ایجاد نماییم. وی با تأکید بر لزوم توجه به سیاستهای اثباتی و سلبی روحانیت در برگزاری کنگره «بزرگداشت شهدای روحانی» تصریح کرد: منظور از سیاستهای اثباتی بیان ویژگیهای شاخص روحانیت در جامعه دینی است تا نسل جوان را با روحانیون و وظایفشان آشنا سازیم. همچنین سیاستهای سلبی شامل ویژگیهایی همچون تجملات و روحیه اشرافی گری است که روحانیت باید از آن اجتناب نمایند.

رئیس مرکز خدمات حوزههای علمیه خاطرنشان کرد: متأسفانه تبلیغات علیه روحانیت در جامعه زیاد است، لذا باید بتوان عملکرد و کارکرد روحانیون را در جامعه دینی به خوبی نشان داد.

بر اساس این گزارش، حجةالاسلام والمسلمین اکبری مسئول نمایندگی ولیفقیه در سپاه استان قم هم در این مراسم موضوع نشست اعضای «ستاد کنگره شهدای روحانی قم» را همافزایی و مساعدتهای مادی و معنوی در گرامیداشت شهدا عنوان کرد و گفت: یادواره شهدای روحانی باید در تراز قم انجام گیرد و الگویی برای همه یادوارهها گردد.

دبیر کنگره شهدای روحانی قم افزود: از جمعآوری خاطرات 100 فرمانده عالی جنگ تحمیلی که با شهدای روحانی همرزم بودهاند، خبر داد و بیان کرد: فعالیتهایی برای برخی از شهیدان مانند شهید محلاتی و میثمی در قم انجام گرفت. همچنین برگزاری یادوارههای محلی در سطح مدارس نیز از جمله برنامهها میباشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام