*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: بین‌الملل, اخبار افق  | تاریخ:1396/08/22 | ساعت:٢٣:٠٧ | شماره خبر:٣٩٥١٠٠ |  


     حجة‌الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری مدیرمسئول هفته‌نامه افق حوزه  برداشت‌هایی از دومین کنفرانس بین‌المللی علمای مقاومت

برداشت‌هایی از دومین کنفرانس بین‌المللی علمای مقاومت

  ضعف آینده‌نگری و آینده‌پژوهی و کاستی‌های رویکرد و مطالعات راهبردی در عرصه فعالیتهای بین‌المللی محسوس است. به شکل مشخص اگر آینده جبهه مقاومت را همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودند، تأسیس تمدن نوین اسلامی مشخص کنیم، سمت و سوی همه برنامه‌ها و اقدامات به سوی آینده‌ای تمدن‌محور و اسلامی رقم خواهد خورد و تجهیزها و تدارک­ها و تمهیدهای لازم در این خصوص نیز می‌بایست فراهم شود. .. 

  


 

ضعف آیندهنگری و آیندهپژوهی و کاستیهای رویکرد و مطالعات راهبردی در عرصه فعالیتهای بینالمللی محسوس است. به شکل مشخص اگر آینده جبهه مقاومت را همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند، تأسیس تمدن نوین اسلامی مشخص کنیم، سمت و سوی همه برنامهها و اقدامات به سوی آیندهای تمدنمحور و اسلامی رقم خواهد خورد و تجهیزها و تدارک­ها و تمهیدهای لازم در این خصوص نیز میبایست فراهم شود.

به گزارش سرویس بینالملل خبرگزاری حوزه، حجةالاسلام والمسلمین حسینی کوهساری رئیس مرکز ارتباطات و بینالملل حوزههای علمیه و مدیرمسئول هفتهنامه افق حوزه و خبرگزاری حوزه که در دومین کنفرانس بینالمللی اتحادیه علمای مقاومت در بیروت حاضر بود، طی یادداشتی به برداشتهای خود از کنفرانس علمای مقاومت پرداخت که در ادامه تقدیم خوانندگان محترم هفتهنامه افق حوزه میشود.

▪ 1- پیروزیهای جبهه مقاومت در کشورهای سوریه، لبنان، عراق و یمن روح جدید و امید مشهودی را به امت اسلامی تزریق کرده و علمای حاضر در این «مؤتمر» کاملاً متأثر از این فضا بودند.

حماسه و هیجان و امید و نشاطی که این روزها در میان دلبستگان به جبهه مقاومت مشاهده میشود، ذخیره و گنجینه ارزشمندی است که بهرهبرداری درست از آن نیازمند موقعیتشناسی و «اغتنام فرص» و برنامهریزی و جدیت است.

▪ 2- فلسطین، ظرفیت منحصر بهفرد و مجربی است که میتواند محور وحدت اسلامی در همه و یا حداقل بخش قابل ملاحظهای از دنیای اسلام قرار گیرد. علاوه بر دنیای اسلام، آزادیخواهان و ظلمستیزان فراوانی از ادیان و مکاتب دیگر میتوانند، برای دفاع از حقانیت و مظلومیت قدس شریف گردهم آیند و تجربه و سابقه نشان میدهد که غفلت از این ظرفیت، بهرهگیری بسیاری از مؤسسات و نهادها و رسانههای بینالمللی برای دفاع از حقوق مسلمانان فلسطینی را دشوار و یا غیرممکن میسازد.

▪ 3- ابعاد گوناگون پیروزیهای اخیر جبهه مقاومت و تأثیرات و آسیبها و فرصتهای آن نیازمند بررسی و تحلیل جدی است. متأسفانه بخشی از نخبگان دنیای اسلام و حتی علاقهمندان به جبهه مقاومت و جبهه فرهنگی انقلاب از عظمت این رویداد مهم تاریخی و شکوه معجزهآمیز آن بیاطلاعاند.

حقیقت این است که مدیریت انگیزشی و معرفتی جوانان و نخبگان و طلاب و دانشآموزان امروز و انقلابی نگهداشتن آنان، بدون توجه به ابعاد بینالمللی انقلاب اسلامی و امواج و پیامدهای انقلاب، آب درهاون کوبیدن است.

▪ 4- ضعف آیندهنگری و آیندهپژوهی و کاستیهای رویکرد و مطالعات راهبردی در عرصه فعالیتهای بینالمللی از جمله آینده جریان مقاومت اسلامی و فقدان برنامهها و طرحهای روشن، محسوس است. به شکل مشخص اگر آینده جبهه مقاومت را همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند، تأسیس تمدن نوین اسلامی مشخص کنیم، سمت و سوی همه برنامهها و اقدامات بهسوی آیندهای تمدنمحور و اسلامی رقم خواهد خورد و تجهیزها و تدارکها و تمهیدهای لازم در این خصوص نیز میبایست فراهم شود.

▪ 5- مکرر در این کنفرانس بر نقش آموزش و پرورش در گسترش و تثبیت فرهنگ مقاومت تأکید و خطر فاصلهگرفتن متون و نظام آموزشی از نمادها و آموزههای مقاومت گوشزد شد. حقیقت این است که نسل فعلی در بسیاری از مناطق دنیای اسلام در حال فراموشی قضیه فلسطین است و اساساً نسل امروز به شکل نظاممند با این فرهنگ آشنا و مأنوس نمیشود و بلکه به اشکال مختلف از این فضا دور نگه داشته میشود. استمرار این روند، آزادسازی کامل فلسطین و نیز شکلگیری تمدن نوین اسلامی را به تأخیر انداخته و از ثمرات و برکات بهدست آمده محروم میسازد.

▪ 6- تعدادی از علمای حاضر در کنفرانس تأکید کردند که مبارزه با صهیونیسم و پیگیری قضیه فلسطین نباید به معنای مبارزه با دین یهود تلقی شود و گسترش فرهنگ مقاومت نباید منجر به تضعیف مناسبات بینالادیانی شود.

▪ 7- تکفیر، جزئی از منظومه سیاسی و اجتماعی صهیونیسم بینالمللی و نظام سلطه غربی است و امروز، بیشاز هر زمان دیگر، همبستگی و همکاری و همآهنگی جریان تکفیری وهابی با مصالح و منافع صهیونیستها روشن گردیده است. این نکته مهم بهویژه در عرصه بینالملل نیازمند گفتمانسازی و جریانسازی رسانهای و تبیین و تدقیق و مستندسازی است.

▪ 8- مقاومت، مفهومی چندبُعدی با کارکردهای گوناگون است و تعریف ناقص و کوتهفکرانه از آن، میتواند جبهه مقاومت را از دستیافتن به گستره عظیمی از قابلیتها و امکانات محروم سازد.

بسیارند کسانی که آمادگی یا توانایی حضور در صحنه مقاومت نظامی را ندارند، اما در عرصههای دیگر مقاومت از جمله مقاومت اقتصادی، ورزشی، فرهنگی و سیاسی میتوانند همانند یک نیروی مجاهد حاضر و فعال باشند. هر از چندگاهی اخبار مربوط به ایفای نقش مؤثر یکی از هنرمندان یا ورزشکاران باحجاب در رسانه در خصوص قضیه فلسطین، هشداری جدی به ماست تا ظرفیتها در این عرصه را اندک ندانیم.

▪ 9- نقشمحوری جمهوری اسلامی ایران در مدیریت و الهامبخشی و راهبری جبهه مقاومت بر کسی پوشیده نیست و بلکه جریانهای فعال و مؤثر در این عرصه با صراحت و شفافیت، جایگاه مرکزی ایران را به رسمیت شناخته و بالاتر از آن به آن افتخار میکنند.

همانگونه که نقش حمایتگرانه عربستان و نقش مؤثر آمریکا و رژیم صهیونیستی در هدایت و مساعدت جریانهای تکفیری، امر پنهانی نیست، میبایست توجه به شفافیت وضع موجود، ما را به سمت آسیبها و ظرفیتها و فرصتهای جدیدی راهنمایی کند که عمیقاً باید محل تأمل باشد.

▪ 10 طیفبندی با دشمنان و دوستان واقعی جبهه انقلاب و جبهه مقاومت، فراتر از مناسبات مذهبی و دینی و شناخت میزان توفیق نهادهای فعال در عرصه بینالملل در یارگیری و شبکهسازی فعالان و تشکلهای مسلمان و غیرمسلمان از ضرورتهاست و خوشبختانه سهم قابل ملاحظهای از این مهم با اندک عزم و برنامهریزی قابل دسترسی است.

▪ 11- ابعاد معرفتی و فکری پیروزی­های اخیر و تحولات آن، کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است. کمتوجهی به این لایه که به نحوی عمیقترین لایه تحولات است، برداشتهای سطحی برای ما ایجاد کرده و حوزههای علمیه را که مرجعیت فکری و معرفتی جامعه را بر عهده دارند، از ایفای نقش مؤثر بهدور میدارد.

▪ 12- پیروزیهای اخیر جبهه مقاومت اسلامی، موجی از ناامیدی و شکست را در مثلث رژیم اشغالگر، آمریکا و عربستان ایجاد کرده و مستندات و مطالعات و اعترافات جالب توجهی بهوجود آورده است. بنابراین لازم است تا دستاوردهای این عرصه به شکل مستمر و نظاممند تجمیع، تحلیل و در مجامع رسانهای بازنشر و بازآفرینی گردد.

▪ 13- آسیبشناسی از عملکرد رسانهای و فرهنگی در کنار پیروزیهای نظامی و سیاسی و اتخاذ تصمیمات راهبردی از اولویتهاست؛ به نظر میرسد، میزان توفیق در مدیریت افکار عمومی و هماهنگسازی و انسجامبخشی به ذهنیتها و باورها به میزان توفیقات نظامی نبوده است.

▪ 14- شرکتکنندگان در دومین کنفرانس بینالمللی «علمای مقاومت در بیروت» همگی بر بهرهگیری از ظرفیت ویژه جوانان و تشکلهای خودجوش تأکید داشتند و توجه مهم آنان در جبهه مقاومت را ناکافی می دانستند.

▪ 15- مشارکت کمی و کیفی و تنوع اقلیمی و سیاسی حاضران در این کنفرانس به شکل محسوسی افزایش یافته بود.

▪ 16 پوشش رسانهای برنامه سال جاری بسیار موفقتر از برنامههای مشابه بود و حضور تیم رسانهای از رسانههای مختلف در این زمینه کاملاً مؤثر بود.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام