*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: اخلاق در حوزه  | تاریخ:1396/07/24 | ساعت:١٣:١٠ | شماره خبر:٣٩٤٥٤٣ |  


    درس اخلاق شماره 528آیةالله‌العظمی مظاهری /// توکل بر خدا

آیةالله‌العظمی مظاهری /// توکل بر خدا

  خداوند وعده داده و سندش هم‌ قرآن است این‌که اگر کسی در زندگی اعتمادش به خدا باشد نه بر کس دیگری، پروردگار عالم او را از شر شیاطین درونی و برونی، انسی و جنی حفظ می‌کند و دیگر غیرخدا بر او نفوذ نمی‌کند و بر فکر او تسلط ندارد. ....  

  


 

 

 

 

خداوند وعده داده و سندش هم قرآن است اینکه اگر کسی در زندگی اعتمادش به خدا باشد نه بر کس دیگری، پروردگار عالم او را از شر شیاطین درونی و برونی، انسی و جنی حفظ میکند و دیگر غیرخدا بر او نفوذ نمیکند و بر فکر او تسلط ندارد.

در قرآن آمده: «إنّه لیس له سلطان علی الذین آمنوا و علی ربّهم یتوکّلون إنّما سلطانه علی الذین یتولونه»؛ (نحل/100) آیه میفرماید: اگر کسی زیر پرچم خدا باشد، اعتمادش بر خدا باشد، دیگر اینگونه دل میشود جای خدا، دیگر خود این شخص میشود مال خدا، دیگر گفتار و کردار او میشود مال خدا و خدا هم در زندگی یاور او میشود. «و من یتّق الله یجعل به مخرجاً و یرزقه من حیث لا یحتسب و من یتوکّل علی الله فهو حسبه» (طلاق/3). در بنبستها گرهها باز میشود و به تجربه هم اثبات شده که چنین است.

داستانی از علامه طباطبایی

علامه طباطبایی یک توکل خاص داشت. ایشان میفرمودند در نجف یک وقتی زندگی برایم خیلی مشکل شده بود. اطرافم را قرض گرفته بود و نمیدانستم چه باید کرد. یک عصری مطالعه میکردم که یکی در زد. در را باز کردم. شخصی سلام کرد و گفت من از طرف خدا آمدهام، خدا میفرماید: در این هیجده سال من تو را به حال خودت نگذاشتهام! پس چرا ناراحتی و خوب مطالعه نمیکنی! آمدم استغفار کردم ولی فکرم به این مشغول شد که این هیجده سال یعنی چه؟ بعد یادم آمد که الآن هیجده سال است که معمم شدم و پروردگار عالم روی این عمامه من حساب کرد.

امام خمینی قدس‌سره این نظام اسلامی را جز بهواسطه توکل و توحید افعالی به ارمغان نیاورده است. به راستی در مقابل آمریکا ایستادن جرأت میخواهد و این جرأت از کجا سرچشمه گرفته است؟ از توکل و اعتماد به خدا.

 اگر کسی در زندگی هیچ چیزی و هیچ کس را نداشته باشد جز خداوند، قطعاً پروردگار عالم در بنبستها به فریادش میرسد، گرهها باز میشود.

البته ممکن است طول هم بکشد و گشایش امور مقداری طولانی بشود؛ و این هم برای این است که دار، دار امتحان است بدون امتحان چیزی را به کسی نمیدهند باید نمره قبولی بیاوریم تا اینکه به ما چیزی بدهند.

آیه قرآن میفرماید: «أحسب الناس أن یترکوا إن یقولوا آمنّا و هم لا یفتنون»؛ (عنکبوت/2) البته مشکل هم هست یعنی خیلی مشکل است که انسان بتواند از نظر دل برسد به آنجا که در زندگی پناه و چشمداشتی نداشته باشد به جز خداوند.

رفاقت لازمه توکل

در اینجا مناسب است یک تقاضایی از شما بنمایم و اینکه با خدا رفیق باشید. خدا با ما رفیق است. در روایت دارد که خداوند از هفتاد پدر مهربان، مهربانتر است که البته این عدد از باب تکثیر است بلکه خداوند به اندازه بزرگیش ما را دوست دارد.

 این ما هستیم که با او قهر هستیم و مخالفت میکنیم با خدا و بالاخره ما هستیم که فاصله میگیریم با خدا و لذا یک کاری بکنید که با خدا رفیق باشید. به یک اهل دلی گفته بودند که یک نصیحتی به ما بکن. او هم یک نصیحت خوبی کرد و گفت در شبانه روز اقلاً چهار پنج دقیقه با خودت خلوت کن و بهصورت خودمانی با خدا حرف بزن.

حالا آنوقت که خلوت با خدا میکنی خودت را نبین، توجه صد درصد به خدا داشته باش که معنای حضور قلب هم همین است و حتماً دعا در آنوقت هم مستجاب است. اگر دعا مستجاب نمیشود برای خاطر این است که مانع وجود دارد.

در قرآن آمده «إنّ الذین یستکبرون عن عبادتی سیدخلون جهنّم داخرین» و به قول حافظ «تو خود حجاب خودی» اگر این حجاب برداشته بشود و انسان رفیق با خدا بشود، خیلی بامزه است. کاری بکنید که در نماز با خدا رفیق باشید و کاری بکنید که در زندگی چشم داشتی به کسی نداشته باشید.

یک کاری بکنیم که در زندگی با خدا رفیق باشیم، یک کاری بکنیم این موانع را که از هر سدی محکمتر است، برداشته شود و در این صورت کارها اصلاح میشود. این جمله را فراموش نکنید که فرمود: «ما اخلص عبدلله عزوجل اربعین صباحاً»؛ در اینجا میگوید که خود شخص خدایی بشود، مال خدا باشد که الاجرت ینابیع الحکمة من قلبه علی لسانه؛ ما دیدهایم افرادی را که سواد نداشتند ولی تفسیر قرآن میکنند خیلی عالی و تذکیه و مباحث اخلاقی را از قرآن بیرون میآورد. حرفهایی میزند که در کتابها نوشته نشده ولی مثل یک فیلسوف و مرجع تقلید حرف میزند و این در اثر دوستی با خداوند است. ما طلبهها باید با خدای خود رفیق باشیم و الا بدبختی است.

من از شما تقاضا دارم که یکی از دعاهای مهم شما در نماز شبتان بعداز نماز اول وقتشان همین باشد که خدایا این مقام توکل ولو ضعیفش را به ما عطا بفرما. انشاءالله

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام