*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: بین‌الملل, اخبار افق  | تاریخ:1396/07/24 | ساعت:١٢:٣٢ | شماره خبر:٣٩٤٥٣٢ |  


    آیة‌الله علوی بروجردی در دیدار جمعی از اندیشمندان روسی مطرح کردآیة‌الله علوی بروجردی در دیدار جمعی از اندیشمندان روسی

خطر نقشه وهابیت برای جوانان روسیه

  متأسفانه مساجدی که در روسیه ساخته می‌شود، به‌وسیله پول‌های وهابیت و آل‌سعود است؛ فرقه وهابیت از نظر اسلام مطرود و باطل است و هدف آن‌ها در کشورهایی مانند روسیه، ترویج تفکرات وهابیت و تربیت جوانان بر اساس این اندیشه است. .... 

  


 


متأسفانه مساجدی که در روسیه ساخته میشود، بهوسیله پولهای وهابیت و آلسعود است؛ فرقه وهابیت از نظر اسلام مطرود و باطل است و هدف آنها در کشورهایی مانند روسیه، ترویج تفکرات وهابیت و تربیت جوانان بر اساس این اندیشه است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیةالله علوی بروجردی 19 مهر در دیدار جمعی از اندیشمندان روسی که برای انجام تحقیقات میدانی در مورد ایران در این کشور حضور دارند، با بیان اینکه روسیه کشوری دارای تمدن اصیل است و با آمریکا متفاوت است، گفت: دلیل تمدن اصیل در روسیه، قرار گرفتن کلیسای ارتدوکس است و از نظر مسلمانان کلیسا و مسیحیان آن دارای ارزش میباشند.

وی اظهار داشت: اگرچه بین کشور ایران و روسیه در طول تاریخ اتفاقاتی بعضاً ناگوار افتاده؛ ولی مردم دو کشور اشتراکات زیادی دارند؛ شرقی، همسایه و در کنار هم بودن از جمله این اشتراکات است.

 این استاد حوزه با بیان اینکه درطول تاریخ همیشه دشمنان بهنوعی خواستهاند، این اشتراکات را بههم زده و بر اختلاف بیفزایند و موجب فتنه وآشوب و در نهایت دشمنی و جدایی مردم دو کشور شوند، ابراز داشت: روسیه کشور پهناور، هممرز مسلمانان و جوامع اسلامی است؛ به همین دلیل لازم است، سیاستهای که اخذ میکند، سیاستهایی شناخته شده، دقیق و صحیح باشد.

وی عنوان کرد: کشورهایی که هممرز روسیه میباشند، غیر از یکی دو تا کشور، تابع سیاست غرب و آمریکا میباشند و به همین دلیل متأسفانه نگاه مثبتی به روسیه ندارند و حتی بهعنوان دشمن مورد توجه قرار میگیرد.

آیةالله علوی بروجردی با بیان اینکه ایران تنها کشور اسلامی است که به روسیه بهعنوان کشور دوست نگاه میکند، افزود: در ارتباط با روسیه دو مسئله حائز اهمیت است؛ یکی شناخت جوامع غربی و مردم آن و دوم تأثیر سیاست خارجی روسیه در کشورهای غربی است.

نوه مرحوم آیةاللهالعظمی بروجردی با اشاره به اینکه دو کشور ایران و روسیه در معرض خطراتی از ناحیه غرب و دشمنان قرار دارند، اظهار داشت: خطر اول تندروی و افراط از سوی گروهای تروریستی است که حتی در داخل کشور روسیه هم هست و بسیاری از جوانانی که در زیر پرچم داعش میجنگند، ازکشور روسیه میباشند.

 این استاد حوزه با بیان اینکه داستان داعش و القاعده موضوعی است که دلخواه غرب بوده و آنها مرکز نشر دهنده این تفکر میباشند، بر شناخت و مطالعه بهتر مراکز فکری تروریستی، افراطگریها و افکار آنها در سیاست خارجه کشور روسیه تأکید کرد.

وی خاطرنشان ساخت: خطر دوم فضای مجازی است و غرب از این مسئله بهخوبی علیه دو کشور در حال استفاده کردن است و با این کار میخواهد، بنیان خانه و خانواده مردم دو کشور را از بین ببرند.

 آیةالله علوی بروجردی عنوان کرد: نفوذ فضای مجازی مشکلاتی را برای خانواده ایرانی ایجاد کرده و بسیاری از بنیانهای ارزشی خانواده در کشور بهخاطر همین مسئله در حال فروپاشی است؛ بنابراین لازم است برای دفع این خطر بزرگ، در دو کشور همفکری و همافزایی کرد و با ارائه راهکارهای مناسب جلوی نفوذ را گرفت.

آیةالله علوی بروجردی با بیان این مطلب که یک نکته در سیاست خارجی روسیه این است که در نوع ارتباط به منافع کشورهای اسلامی هم توجه کند و تنها به منافع مالی و اقتصادی کشور خود کفایت نکند، اظهار داشت: کشورهای اسلامی برای ارتباط با سایر کشورها، به اصول و ارزشهایی پایبند میباشند و تنها به منافع خود فکر نمیکنند. کشور روسیه برای ایران کشوری دوست است و ایران مانند آمریکا به روسیه نگاه تجاری ندارد؛ بنابراین انتظار ایران از سیاستمداران روسیه این است، نگاه ویژهای غیر از منفعتطلبی به کشور دوست خود؛ یعنی ایران اسلامی داشته باشند.

وی عنوان کرد: خبرهایی که از آزادی مسلمانان در روسیه میرسد، راضی کننده است؛ ولی خبری که نگرانکننده است، اینکه متأسفانه مساجدی که در روسیه ساخته میشود، بهوسیله پولهای وهابیت و آلسعود است.

آیةالله علوی بروجردی گفت: فرقه وهابیت از نظر اسلام فرقه مطرود و باطلی است و هدف آنها در کشورهای مانند روسیه، ترویج تفکرات وهابیت و تربیت جوانان بر اساس این اندیشه است که بسیار خطرناک است؛ به همین دلیل لازم است، در سیاست خارجی خود مسئله نفوذ تفکرات وهابیت بسیار مورد دقت قرار گیرد تا باعث مشکلاتی برای آینده اسلام نشود.

روابط ایران و روسیه گسترش یابد

بر پایه همین گزارش، نیکلای کاشانف از اندیشمندان روسی نیز در این دیدار، گفت: هدف از حضور ما در ایران و دیدار با علما و اندیشمندان ایرانی، بررسی و تحقیقاتی در مورد، وضعیت سیاست خارجه روسیه در ایران و خاورمیانه، نوع رابطه روسیه و ایران و همچنین بررسی وضعیت سیاست خارجه ایران با روسیه و خاورمیانه است.

این استاد دانشگاه سنپترزبورگ، با بیان اینکه روابط فعلی ایران با روسیه میتواند نقش اثرگذاری در آینده دو کشور داشته باشد، گفت: به هر حال نقاط مشترک زیاد است؛ ولی در طول تاریخ، حوادثی بین دو کشور اتفاق افتاده که باعث مشکلاتی شده و قطعاً اگر این ارتباطها بیشتر شود، میتوان آن نقاط تاریک را از بین برد.

همچنین در ادامه این دیدار ریندسایف، عضو آکادامی علوم روسیه نیز گفت: هدف ما ارتقای سطح روابط با کشور مهم و تأثیرگذار ایران هست و تاکنون در اکثر موارد رویکرد دو کشور بههم نزدیک بوده است.

این عضو آکادمی علوم روسیه با بیان اینکه تلاش ایران این بوده که در روابط داخلی روسیه دخالتی نکند و از اختلافات داخلی کشور روسیه حمایتی ننماید، خاطرنشان کرد: دولتهای دو کشور همواره به دنبال تحقق سطح روابط بوده و انتظار این است، این روابط راهبردی و بلندمدت شود و اگر هم مشکلاتی بین دو کشور هست، رفع شود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام