*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/04/22 | ساعت:١٠:١٧ | شماره خبر:٣٩٢٧٣٨ |  


    توصیه مراجع عظام به مسئولان و مردمتوصیه مراجع عظام به مسئولان و مردم

با اتحاد و همدلی دشمنان نظام اسلامی را منکوب کنیم

  سردار مجتبایی فرمانده انتظامی استان قم 20 تیر به‌صورت جداگانه با آیات عظام صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی دیدار کرد. مراجع در این دیدارها بر ضرورت حساسیت نیروی انتظامی نسبت به مسئله حجاب و امر به معروف و نهی از منکر، توجه مضاعف مسئولان به وظایف قانونی خود و حفظ شأن شهر مقدس قم و مملکت اسلامی تأکید کردند. .... 

  


 

سردار مجتبایی فرمانده انتظامی استان قم 20 تیر بهصورت جداگانه با آیات عظام صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی دیدار کرد. مراجع در این دیدارها بر ضرورت حساسیت نیروی انتظامی نسبت به مسئله حجاب و امر به معروف و نهی از منکر، توجه مضاعف مسئولان به وظایف قانونی خود و حفظ شأن شهر مقدس قم و مملکت اسلامی تأکید کردند.

 

مسئله امر به معروف و نهی از منکر در مسیر وظایف نیروی انتظامی است

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیةالله صافی گلپایگانی در دیدار فرمانده انتظامی استان قم گفتند: پلیس باید حجاب و همه مسایل را زیر نظر داشته باشد، مردم و اهل علم و علما نیز متوجه این امر هستند؛ به یاد داشته باشید که شغل پلیس بسیار با عظمت و ثواب و اجر کارتان بسیار زیاد است و باید شکرگزار باشید که این توفیقات برای شما فراهم شده است.

این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه پلیس نباید نسبت به وظایف قانونی خود کوتاه بیاید، خاطرنشان کردند: نیروهایی که مسئول هستند بایستی توجهشان زیادتر باشد، مسئله امر به معروف و نهی از منکر، کار و اصلاً در مسیر وظایف شماست که همان امر به معروف، نهی از منکر، هدایت بندگان خداوند و مبارزه با فساد است.

ایشان یادآور شدند: مبارزه با افرادی که مقاصد سوء دارند، همهاش ثواب است و ما خیلی تشکر میکنیم، این نقش را که برای شما فراهم شده است، غنیمت بدانید.

ضرورت برنامهریزی جهت جلوگیری از ناامنیهای فضای مجازی

بر اساس این گزارش، حضرت آیةالله مکارم شیرازی نیز در دیدار فرمانده نیروی انتظامی استان قم گفتند: اگر همه ارگانها کار خود را بهخوبی انجام داده و دست به دست هم دهند، امنیت و اخلاق در جامعه بیشتر حاکم خواهد شد. در این بین باید برای قم حساب مستقلی باز کنند چون جایگاه ویژهای دارد و یک شهر جهانی و مهم به شمار میرود و شهر اهلبیت علیهم‌السلام است.

معظمله بیان کردند: امنیت کشور ما بینظیر است و بهطور کلی برخی حوادث در گوشه و کنار واقع شده و این نمیتواند در کلیت امنیت کشور اثرگذار باشد. اگر بخواهیم به اهمیت و ارزش امنیت پی ببریم باید به دو ملاحظه توجه کنیم؛ وجود عوامل متعدد خارجی و داخلی که امنیت ما را تهدید میکنند و این تعدد موارد خطر باعث ارزشمندتر بودن امنیت است؛ نکته بعدی نیز این است که کشور ما دارای بافت مذهبی و اجتماعات متعدد است که بسیاری از این ویژگی برخوردار نیستند.

این مرجع تقلید بیان کردند: با وجود فعالیتهای گسترده فرهنگی و مذهبی در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها، مسجد مقدس جمکران و برنامههای عزاداری و لیالی قدر خوشبختانه هیچ مشکل امنیتی در این مراسم ایجاد نشد که بسیار امیدبخش است؛ این امنیت در حالی برقرار است که دشمنان ما با تمام وجود به دنبال زدودن این امنیت هستند.

معظمله با قدردانی از مسئولان حفظ امنیت کشور گفتند: وجود خطوط قرمز در کشور ما از جمله اینکه کسی نمیتواند مزاحم دیگری شود، حفظ این امنیت را سختتر کرده است؛ در این وضع متأسفانه عدهای بر لزوم شکستن این خطوط قرمز اصرار دارند.

ایشان گفتند: این عده نام حلال و حرام دینی را تابوشکنی مینهند؛ آنها اسم حلال و حرام دینی را تابوهایی میگذارند که باید شکسته شود و اخیراً هم در کلام برخی مسئولان رده دوم و سوم چنین مسایلی بیان شد که مایه تعجب است. این بحث درست نیست، زیرا اگر نظام جمهوری اسلامی را قبول داریم، باید این خطوط را نیز که نظام تعیین کرده است رعایت کنیم.

حضرت آیةالله مکارم شیرازی بیان کردند: امروزه همه روی امنیت کشور ما حساب می‏کنند؛ از همین روی دشمنان سعی میکنند از حربههای مختلف برای از پای در آوردن ملت ما استفاده کنند که استفاده از ابزار تحریم یکی از آنها است؛ ولی اگر بتوانیم بر این حربه نیز فائق آییم و تحریمها را بیاثر کنیم، دیگر دشمنان از شکست ما ناامید میشوند زیرا دیگر سلاحی در دست نخواهند داشت.

معظمله گفتند: این که دشمنان فقط تحریمها را بیشتر مورد هدف قرار دادهاند؛ به این دلیل است که راه دیگری ندارند، هدف اصلی از پرداختن به مبحث تحریم کار عاجزان و افراد ناتوان است، خوشبختانه موقعیت بهگونهای است که دشمن راهی ندارد، ما میتوانیم بر تحریمها پیروز شویم و اگر چنین شود این حربه از دست دشمنان گرفته شده و خلع سلاح میشوند.

این مرجع تقلید تأکید کردند: با توجه به شرایط موجود، امروز روز اتحاد و همدلی است، نه اینکه برای مسایل کوچک با یکدیگر اختلاف پیدا کرده همیشه در فکر مچگیری باشیم؛ امروز باید دستها را به هم دهیم و دشمنی که ماهیت نظام اسلامی را نشانه گرفته است را منکوب کنیم؛ این عظمت باعث شده است که شب و روز نمیگذرد مگر اینکه رئیسجمهور و مقامات آمریکا چیزی درباره ایران میگوید زیرا ما مزاحم آنها هستیم؛ باید موقعیتشناس باشیم و بهخوبی به وظیفه خود عمل کنیم.

ایشان گفتند: خوشبختانه در حل مشکل بزرگ عراق در کنار آنها بودیم و اگر کمک نمی‏کردیم شرایط به شکل فعلی نبود و اگر ایران در سوریه کمک نمیکرد این کشور امروز شکل دیگری داشت و این حضور ایران مزاحمت برای آمریکا است، چون میخواهند منطقه را تحت پوشش خود داشته باشند؛ باید قدر قوت و قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران را بدانیم و آن را حفظ کنیم.

این مرجع تقلید با ذکر این مطلب که نباید مسایل کوچک را اسباب اختلاف قرار داد، تصریح کردند: ناامنیهای فیزیکی در داخل خوشبختانه جمع شده اما ناامنیهای فضای مجازی خطر بزرگی است، حل این مشکل کار سختی نیست و میتوان با هوشمندی و برنامهریزی دقیق آن را برطرف کرد؛ متأسفانه بهرغم اینکه بارها گفتیم اگر شبکه ملی اطلاعات راهاندازی و تقویت شود و نیازهای جامعه را تأمین کند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد، نمیدانیم چرا این کار صورت نمیگیرد.

حضرت آیةالله مکارم گفتند: در این بین مسایل دیگری نیز مطرح شده است که از جمله آنها میتوان به مسئله خصوصی بودن حریم ماشین اشاره کرد. از نظر فقهی روشن است که اگر چیزی آشکار و عیان باشد فضای خصوصی نیست؛ اگر کسی وسط چهارراه خانه شیشهای بسازد و در آن خانه بنشیند و همه مردم کارها او را ببینند آیا فضای خصوصی میشود؟! فضای خصوصی به معنای فضای دربسته و دور از چشم است، نه اینکه فضای آشکار را حریم خصوصی بگویند؛ نمیشود که اگر شیشه پایین باشد فضای خصوصی محسوب نشود و شیشه را بالا بکشند فضا خصوصی شود، این از نظر فقهی پذیرفته نیست، فضای خصوصی جایی است که محفوظ بوده و از دید مردم بیرون باشد و اگر در دید مردم باشد فضای خصوصی محسوب نمیشود.

معظمله بیان کردند: کسانی که این حرفها را میزنند مسئله را بهخوبی میدانند اما غرضهایی دارند و میخواهند قبح این مسایل را بشکنند و حریم خصوصی بهانه است، باید هوشیار باشیم تا بدون اینکه متهم به خشونت کنند از راههای صحیح و قانونی محدود کنیم تا قبح زشتیها شکسته نشود؛ انجام یک گناه توسط تنها یک گناه به شمار میرود و گناه آشکار دو گناه محسوب میشود، معصیت آشکار افزون بر گناه بودن، قبح گناه را هم میشکند از این رو گناه دیگری محسوب میشود.

امنیت مرکز ثقل جهان تشیع، بسیار مهم و اساسی است

بر پایه همین گزارش، فرمانده انتظامی استان قم نیز در این دیدارها گفت: اگر امنیت قم که مرکز ثقل شیعه است به خوبی تأمین شود همگان خرسند میشوند ولی اگر خدای نکرده امنیت آن تهدید شود همه ناراحت میشوند، افزود: به همین دلیل دشمنان نظر خاصی نسبت به قم دارند.

وی گفت: در مدت گذشته علیرغم تهدیدات رسمی و غیررسمی، پلیس قم با همکاری سایر نیروهای امنیتی توانسته است امنیت قابل قبولی را در سطح استان فراهم کند و در این مدت حتی شایعه ناامنی منتشر نشد؛ البته ما این را لطف خداوند، انفاس قدسی حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها و دعای مراجع معظم تقلید میدانیم.

فرمانده انتظامی استان قم تأکید کرد: پلیس به دنبال افزایش قدرت اجتماعی از طریق ارتباط با مساجد و مراکز علمی و با سطوح مختلف مردم است و اکنون دیگر مردم پلیس را از خودشان و در کنار خودشان میدانند و او را در مقابل خودشان نمیدانند و این برای ما خیلی مهم است؛ امروز بین پلیس و سایر ادارات، منشور تعاملی برقرار شده تا از امکانات و توانمندی سایر ادارات استفاده شود.

سردار مجتبایی با اشاره به اینکه، امنیت یک موضوع فراگیر است و همه باید در تأمین آن کمک کنند، گفت: از مسایل مهمی که در همایش «سهم من در امنیت» مطرح شد، نقش بخشهای عمرانی، فرهنگی و حتی مراکز دینی در تأمین امنیت بود و باید این بخشها به کمک امنیت بیایند لذا دبیرخانه دائمی نیز برای پیگیری این موضوع تشکیل شده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

يکشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
کانال تلگرام