*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: بین‌الملل  | تاریخ:1396/04/21 | ساعت:١١:٠٠ | شماره خبر:٣٩٢٦٩٦ |  


    معرفی و بررسی متنفذترین جریان‌های اهل‌سنتاطلس رهبران

اطلس رهبران

  کتاب «اطلس رهبران» با معرفی و بررسی متنفذترین جریان‌های زنده اهل‌سنت و رهبران آن‌ها، از سوی دفتر نشر معارف به چاپ رسیده است. این کتاب در شش بخش و یک پیوست نوشته شده است: جریان سنتی، جریان نوسلفی، جریان سلفی، جریان جهادی، جریان صوفیه و نومبلغان و پیوستی به‌نام وقایع‌نگاری. .... 

  


 


کتاب «اطلس رهبران» با معرفی و بررسی متنفذترین جریانهای زنده اهلسنت و رهبران آنها، از سوی دفتر نشر معارف به چاپ رسیده است.

این کتاب در شش بخش و یک پیوست نوشته شده است: جریان سنتی، جریان نوسلفی، جریان سلفی، جریان جهادی، جریان صوفیه و نومبلغان و پیوستی بهنام وقایعنگاری.

عناوین مقالات بخش اول، جریان سنتی: «احمد الطیب؛ شیخ الازهر»، «فتحالله گولن؛ رهبر جنبش هزمیت»، «مصطفی بسری؛ رئیس عام نهضت العلمای اندونزی»، «عبداللهبن بیه؛ برجستهترین عالم مالکیه»، «طاهر القادری؛ مهمترین چهره مذهبی بریلویها» و برخی چهره های فرعی.

عناوین مقالات بخش دوم، جریان نوسلفی: «یوسف القرضاوی؛ رهبر معنوی اخوان المسلمین»، «صفوت حجازی؛ عالم مطرح طیف قطبی اخوان»، «عطاء ابورشته؛ امیر حزب التحریر» و چهرههای فرعی.

عناوین مقالات بخش سوم، جریان سلفی: «صالح الفوزان؛ عضو هیئت کبار علمای سعودی»، «ابواسحاق الحوینی؛ چهره اصلی سلفیه البانیه»، «عبدالرحمان عبدالخالق؛ چهره اصلی سلفیه حرکیه»، «محمدتقی عثمانی؛ چهره بارز دیوبندیه»، «محمد عبدالوهاب صاحب؛ امیر جماعت تبلیغی در پاکستان» و چهرههای فرعی.

عناوین مقالات بخش چهارم، جریان جهادی: «ابومحمد المقدسی؛ رهبر معنوی القاعده»، «ابوبکر البغدادی؛ رهبر داعش» و چهرههای فرعی.

عناوین مقالات بخش پنجم، جریان صوفیه: «هشام الکبانی؛ شیخ طریقت نقشبندی حقانی» و چهرههای فرعی.

عناوین مقالات بخش ششم، جریان نومبلغان: «عمرو خالد؛ پیشکسوت مبلغان»، «ذاکر نایک؛ شهیرترین چهره اسلامی شبه قاره» و چهرههای فرعی.

در بررسی هریک از این چهرهها تلاش شده است علاوه بر جریانشناسی فکری و اندیشه سیاسی آنها، اطلاعاتی درباره تأثیرگذاری در مورد میزان نفوذ، اثرگذاری و همچنین راهبردهای هر یک از این چهرهها برای توسعه نفوذ جریان مربوط به خود، ارائه شود.

نگارندگان در توضیح دغدغه خود برای نگارش کتاب آوردهاند: در گذر از قرائتهای متداول و سنتی ایرانیان از اوضاع همسایگان اعتقادی خویش، چه در ابعاد سیاسی و تمدنی و چه در لایههای فکری و معنوی، نادیدههای کوچک، بزرگ و گاه «بسیار بزرگی» بهچشم می‏آید، که نادیدهماندنشان میرود تا حتی درون قلمرو فرهنگی انقلاب اسلامی بحرانآفرین شود. قاطبه جریانهای اهلسنت، با وجود اختلافات شدید و گاه خونین، شرق تا غرب زیستبوم اسلامی را در دهکدهای گنجاندهاند، تا روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادیشان به دغدغهای جدی برای سیاستسازان جهان بدل شود. در چنین زمانهای اما، شیعیان و بهخصوص شیعیان ایران، مسیر انزوای کامل از آن حرکتی را در پیش گرفتهاند که زمانی به کمتر از جایگاه رهبریاش راضی نمیشدند.

این کتاب 520 صفحهای در یک جلد و با قطع وزیری، توسط پژوهشگران اندیشکده مرصاد (زیر نظر پژوهشکده تمدن توحیدی قم) تهیه شده و از سوی انتشارات دفتر نشر معارف (وابسته به نهاد نمایندگی ولیفقیه در دانشگاهها) به زیور طبع آراسته شده است. علاقهمندان برای تهیه این کتاب میتوانند از طریق دفتر مرکزی نشر معارف قم با شماره تلفن ۳۷۷۴۰۰۰۴ 025 و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کنند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جمعه ٣١ فروردين ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
کانال تلگرام