*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/04/21 | ساعت:٠٩:٥٢ | شماره خبر:٣٩٢٦٧٧ |  


    مدیر حوزه‌های علمیه در دیدار اسلام‌شناسان هندیمدیر حوزه‌های علمیه در دیدار اسلام‌شناسان هندی

در قرائت قم از اسلام، افراط و تفریط وجود ندارد

  اسلام متحجرانه، تندرو و افراطی، اسلام لیبرالیستی و سکولاریسم و گفتمان انقلاب اسلامی سه خوانش متفاوت از اسلام در جهان بوده که با بررسی و تعامل در این مکتب می‌توانیم به جامعه بودن گفتمان انقلاب اسلامی پی ببریم. .....  

  


آیةالله اعرافی 18 تیر در دیدار پروفسور اختر الواسع رئیس دانشگاه مولانا ابوالکلام آزاد هندوستان و چندتن از اسلامشناسان و شخصیتهای علمی این کشور، به پیشینه تاریخی برادری بین مسلمانان ایران و هند اشاره کرد و اظهار داشت: پیوندها و ارتباطات عمیق زیادی از جمله فرهنگی، زبانی و تمدنی بین دو کشور وجود دارد که در عصر کنونی این پیوندها ملموستر دیده میشود.

به گزارش خبرگزاری حوزه، مدیر حوزههای علمیه ضمن اشاره به شهر مقدس قم بهعنوان قطب مهم علم دینی در عصر جدید، به پارهای از اصول و سیاستهای حاکم بر این شهر علمی و دینی اشاره نمود و اظهار داشت: قم به قرائت و تفسیری از اسلام معتقد است که در آن هیچ افراط و تفریطی وجود ندارد.

وی به قرائتهای متفاوت نسبت به اسلام و کاستیهای آن اشاره و خاطرنشان کرد: اسلام متحجرانه، تندرو و افراطی، اسلام لیبرالیستی و سکولاریسم و گفتمان انقلاب اسلامی سه خوانش متفاوت از اسلام در جهان بوده که با بررسی و تعامل در این مکتب میتوانیم به جامعه بودن گفتمان انقلاب اسلامی پی ببریم.

رئیس جامعةالمصطفی کاملترین و جامعترین قرائت از اسلام را گفتمان اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: گفتمان انقلاب اسلامی، اسلام را پاسخگوی تمام نیازهای جهانی دانسته، با نگاهی مهربانانه از تکفیر، ترور و ارهاب دور است؛ اسلام در گفتمان انقلاب اسلامی، اسلامی مبارز و انقلابی است که در مقابل ظلم و ستم ایستادگی میکند. این گفتمان مورد تأکید مراکز علمی و دینی قم بهویژه جامعةالمصطفی است.

آیةالله اعرافی توجه به هویت واحده اسلامی و احیای تمدن اسلامی را ار اصول گفتمان انقلاب اسلامی برشمرد و اظهار داشت: در گفتمان انقلاب اسلامی همه مسلمانان در هر جای عالم، با هر نژاد، فرهنگ، زبان و مذهبی که باشند، از هویتی واحدی برخودارند. اسلام دارای نگاه و معارف تمدنی است که همه مسلمانان آن ضمن احترام به قوانین دولتها و توجه به وحدت کشورها، تمدنساز بوده و هویت واحد اسلامی را مورد توجه قرار میدهند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: ارائه مبانی دینی پیروان مذاهب اسلامی بر اساس مذهب پیروانشان، شیوهای است که در جامعهالمصطفی به آن پرداخته میشود و با راهاندازی 100 رشته در علوم انسانی گامهای مهمی در این زمینه برداشته شده است.

رئیس جامعةالمصطفی گفتوگو بین ادیان و مذاهب که یکی از اصول گفتمان انقلاب اسلامی است را در کنار اصل اجتهاد و پیشبرد علوم و معارف اسلامی سرلوحه فعالیتهای جامعةالمصطفی معرفی کرد و اظهار داشت: گفتوگو میان اسلام و سایر ادیان در عین اعتقاد به مبارزه با ظلم و ستم سرلوحه اقدامات و فعالیتهای حوزه علمیه قم و جامعةالمصطفی است. مدیر حوزههای علمیه، عملکرد حوزه علمیه قم و مراکز دینی در این شهر قابل مقایسه با دیگر مراکز علمی در جهان اسلام نیست، بازسازی صحیح علوم انسانی با نگاه اسلامی را از دیگر فعالیتهای مبنایی گفتمان انقلاب اسلامی و شهر مقدس قم بر شمرد و یادآور شد: در شهر مقدس قم با بیشاز 300 مرکز علمی- تحقیقاتی و تحصیل صدهزار طلبه و دانشپژوه، روزانه صدها کتاب و نشریه منتشر میگردد.

عضو شورای عالی حوزه خاطرنشان کرد: شهر مقدس قم پایگاه انقلاب اسلامی و تأثیرگذار در معادلات عصر کنونی است. مسلمانان باید با پیشتازی در تمام عرصههای علمی و دانشی دنیای امروز، ضمن راهاندازی مراکز متعدد علمی و فرهنگی و نیز شکلدهی به فعالیتهای اجتماعی، اقتدار علمی و اجتماعی را در دنیای کنونی به منصه ظهور برسانند.

آیةالله اعرافی در پایان با اشاره به اینکه جامعةالمصطفی در قم و شعبههای مختلف خود در سراسر جهان، آمادگی دارد تا هرگونه همکاری را با مراکز اسلامی هند داشته باشد، خاطرنشان کرد: امیدواریم این سفر سرآغازی بر گسترش روابط مسلمان ایران و هند باشد و تعاملات مراکز علمی و فرهنگی دو کشور را تقویت کند.

خدمات ارزنده حوزه علمیه قم در پایهریزی علوم انسانی اسلامی ستودنی است

بر پایه همین گزارش، پروفسور اختر الواسع رئیس دانشگاه مولانا ابوالکلام آزاد هندوستان نیز در این دیدار بر ضرورت معرفی فعالیتهای تقریبی جامعةالمصطفی در سراسر جهان به پیروان مذاهب مختلف اسلامی تأکید کرد و در ادامه توجه به مباحث عرفانی را از مهمترین مؤلفههای اثرگذار در تعمیق ارتباطات میان مذاهب مختلف اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: قم شهری است که ضمن پیوند میان دین و دنیا، در پایهریزی علوم انسانی اسلامی خدمات بزرگی را به جامعه اسلامی و بشری ارائه نموده است.

تأکید جمهوری اسلامی برروی مشترکات است

مدیر حوزههای علمیه کشور در دیدار جمعی از علمای لبنان با اشاره به ظرفیتهای عالی حوزههای علمیه بر لزوم مشارکت و تعامل علمی با سایر علمای اسلامی تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیةالله اعرافی 18 تیر در دیدار جمعی از علمای علوی لبنان که در دفتر مدیر حوزههای علمیه در قم برگزار شد، تصریح کرد: امروز ایران به برکت انقلاب اسلامی در بسیاری از شاخههای علوم پیشتاز است و در میان برترینهای دنیا قرار دارد و در عرصه علوم اسلامی نیز حوزههای علمیه ما به برکت حرکت علمی مراجع عظام، علما و اساتید و طلاب در شاخصههای مختلف علمی و فقهی و تفسیری و... پیشتاز هستند.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه با بیان اینکه در این نهادی حوزوی و بینالمللی هزاران طلبه غیرایرانی از ملل و مذاهب مختلف جهان تحصیل میکنند، افزود: محوریت کار جمهوری اسلامی ایران و حوزههای علمیه مبتنی بر فقه اهلبیت علیهم‌السلام تعامل حداکثری با آحاد جامعه اسلامی و تأکید روی مشترکات و وحدت بر سر این مشترکات و نادیده گرفتن مسایل اختلافی به نفع عزت و شکوهمندی عالم اسلامی است.

آیةالله اعرافی در ادامه با معرفی رشتههای علمی حوزههای علمیه، بر لزوم همکاری بین علمای اسلامی و نهادهای علمی ایران و لبنان و سایر بلاد اسلامی تأکید کرد.

یادآوری میشود، در ابتدای این دیدار، نماینده مجلس علمای علوی لبنان به تشریح تاریخچه فعالیتهای این مجلس و شکلگیری فعالیتهای علمای علوی در کشور لبنان و سابقه همکاری با بزرگانی چون امام موسی صدر و... پرداخت.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
کانال تلگرام