*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: پرس‌وجو  | تاریخ:1396/04/14 | ساعت:١٦:٣١ | شماره خبر:٣٩٢٥٧٢ |  


    پرس‌وجو شماره 515قبور ائمه بقیع‌ علیهم‌السلام توسط چه کسانی و با چه هدفی تخریب شد؟

قبور ائمه بقیع‌ علیهم‌السلام توسط چه کسانی و با چه هدفی تخریب شد؟

  یکی از پرخاطره‌ترین مکان‌های مدینه منوره قبرستان بقیع است. بقیع به‌عنوان زمینی در حاشیه بخش مرکزی یثرب پیش از اسلام، گورستان مردم این شهر بود و پس از اسلام نیز به‌عنوان مهم‌ترین گورستان مدینه شناخته شد،‌ در طول قرون مختلف اسلامی، مدفن صحابه، تابعین، همسران و فرزندان پیامبر و مهم‌تر از همه چهارتن از امامان شیعه بوده و از این رو محل زیارت تمامی زائران مدینه‌ منوره است. ...  

  


یکی از پرخاطرهترین مکانهای مدینه منوره قبرستان بقیع است. بقیع بهعنوان زمینی در حاشیه بخش مرکزی یثرب پیش از اسلام، گورستان مردم این شهر بود و پس از اسلام نیز بهعنوان مهمترین گورستان مدینه شناخته شد، در طول قرون مختلف اسلامی، مدفن صحابه، تابعین، همسران و فرزندان پیامبر و مهمتر از همه چهارتن از امامان شیعه بوده و از این رو محل زیارت تمامی زائران مدینه منوره است.

از منابع و متون اسلامی و تاریخی بر میآید که در طول چهارده قرن گذشته و از زمان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بقیع مورد توجه مسلمین و بالاخص شیعیان بوده و همواره سعی میکردند آنرا آباد نگه دارند و در تکریم آن میکوشیدند و همچنین بر قبور ائمه علیهم‌السلام و مدفونین در آن، قبه و بنا میساختند که تا حدود یک قرن پیش هم این بناها وجود داشته است. (نورالدین علی سمهودی، وفاءالوفاء باخبار دارالمصطفی، بیروت، داراحیاء التراث العربی، 1995/3/916)

ولی وقتی وهابیان و آلسعود بر حجاز و عربستان و شهرهای مکه و مدینه و اطراف آن تسلط مییابند، بهخاطر برخی اعتقادات انحرافی و مخالف با اسلام اصیل، این بناها را در تاریخ 8 شوال 1344 هجری قمری تخریب میکنند و این اقدام ننگین را در تاریخ به نام خود ثبت میکنند. (حسین قرهچانلو، حرمین شریفین، تهران، انتشارات امیر کبیر، چاپ اول، /162)

اینکه چرا وهابیان این عمل زشت را انجام دادند و هدفشان از این کار چه بود بایستی دید که این فرقه منحرف چه عقایدی داشته و تحت تأثیر چه افکاری بود که این ننگ را بر پیشانی خود زده و در همیشه تاریخ با این عمل زشت همراه خواهد بود.

وهابیان که پیروان محمدبن عبدالوهاب میباشند و همچنین از عقاید و نظرات ابنتیمیه متأثر هستند، دارای عقاید و تفکراتی هستند که بر اساس آن عقاید نمیتوان بر روی قبور قبه و بارگاه ساخت و همچنین نمیتوان به انبیا و اولیا و صالحان توسل کرد و یا به قصد زیارت قبر مطهر پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم سفر نمود یا نذر کرد و نیز طلب اینها شفاعت از پیامبران و ائمه و استغاثه و استعانت از ارواح مقدسه و زیارت قبور آن بزرگواران را خلاف اسلام و توحید میدانند و معتقدند که هر کس این اعمال را انجام دهد به خداوند مشرک شده (محمدجواد مشکور، موسوعه فرق اسلامی، بیروت، چاپ اول، 1415، جمع بحوث اسلامی/522 و جعفر سبحانی، آیین وهابیت، تهران، چاپ اول، انتشارات اسلامی، از ص 38 تا 100) و لذا باید با آن مبارزه کرد.

با توجه به اینکه وهابیان با آلسعود متحد شده بودند وقتی که آلسعود قدرت گرفتند، تحت تأثیر افکار وهابیان که بر فرهنگ وحشیگری و تکفیر مسلمانان و ایجاد تفرقه میان مسلمین و خشن جلوه دادن تعالیم اسلام و محو آثار رسالت و وحی، سازش با تمام جباران و مستکبران استوار بود و با کینهای که از تشیع و اهلبیت علیهم‌السلام داشتند این اقدام را انجام دادند و حتی ویران کردن قبر مطهر رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نیز در حیطه اعتقادات منحرف این فرقه بود، اما تاکنون جرأت چنین کاری را نیافتهاند.

اما دستمایه و مستمسک وهابیان بر این کار حدیثی است که به اعتقاد دانشمندان نه اعتبار سندی دارد و نه اعتبار متنی. (همان/60) و لذا هیچ نیازی به طرح و بررسی آن وجود ندارد.

اما در رد عقاید وهابیت درباره مسایل مطرح شده باید گفت؛ با دلایل فراوانی میتوان این عقاید را باطل دانست اول اینکه سیره عموم مسملین جهان از همان زمان رحلت پیامبر تا به امروز بر این بوده که پیوسته در مراسم حج و در ایام دیگر به قصد زیارت نزد قبر آن حضرت میروند و این سیره را هیچ کس نمیتواند منکر شود.

و دیگر اینکه در رابطه با بنای قبه روی قبر در قرآن هست که مردم در زمان اصحاب کهف وقتی که از محل خواب آنها باخبر شدند بر روی آن مسجدی بنا کردند (کهف/21) تا یاد آنها همیشه زنده بماند، اگر این عمل خلاف بود قرآن آنرا بهعنوان کار پسندیده ذکر نمیکرد و یا اینکه چطور ممکن است 14 قرن هیچ کس متوجه حرمت ساختن بنا بر روی قبر نشده و یکباره در قرن 14 فقط وهابیان به آن پی ببرند، در حالیکه حتی روی قبر ائمه چهارگانه اهلسنت هم قبه بنا کردهاند که الان هم در بغداد یکی از آنها موجود است. در باب شفاعت خواستن از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و شفیع قرار دادن آن حضرت هم باید گفت که حتی در زمان خود حضرت صحابه شخصاً از حضرت شفاعت میخواستند. انسبن مالک میگوید: از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم درخواست کردم که در روز قیامت در حق من شفاعت کند وی درخواست مرا پذیرفت. (جعفر سبحانی، توسل یا استمداد از ارواح مقدسه، تهران، چاپ دوم، 1363، انتشارات قدر/69) و یا اینکه درباره زیارت قبور در منابع اسلامی اعم از شیعه و سنی آمده است که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم شخصاً به زیارت مدفونین در بقیع میرفتند، به آنها سلام میکردند و به مردم سفارش میکردند به زیارت بقیع و مدفونین در آن بروند. و باز از آن حضرت نقل است که فرمودند: هر کس قبر مرا زیارت کند شفاعتم بر او واجب است. (علاءالدین هندی، کنزالعمال، بیروت، چاپ 1409، مؤسسه رساله/1/651)

 بنابر اعتقاد اهلسنت نیز، ساختن بنا و قبه بر روی قبور ائمه علیهم‌السلام و انبیا و شهدا و صالحین جایز است، تا اینکه دیگران به زیارت آن پرداخته و به آن تبرک جویند. (سیدالبکری، اعانةالطالبین/2/120، بیروت، داراحیاء التراث العربی، چاپ چهارم)

بنابراین میتوان گفت که هدف وهابیان از این عمل زشت و ننگین چیزی جز کینه با اهلبیت علیهم‌السلام و تخریب اسلام و همچنین ایجاد اختلاف در میان مسلمین که خواسته استعمار و استکبار بوده، نیست و با این عمل سرسپردگی خود به مستکبران را نشان دادند و با توجه به خفقانی که در جامعه عربستان ایجاد کرده بودند و مخالفین خود را مشرک میپنداشتند به راحتی این عمل را انجام دادند و با توجه به اینکه چندین سال قبل از تخریب بقیع در کربلا و نجف نیز حمله برده و این دو شهر مذهبی و شیعی را غارت و قتل و عام کرده بودند، میتوان به شدت به کینه آنها نسبت به اهلبیت علیهم‌السلام و شیعه پی برد.

منبع: مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
کانال تلگرام