*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار کوتاه ایران شماره خبر: ٢١٧٨٠٥ ١٠:٣٢ - 1391/04/25    ارسال به دوست نسخه چاپي


اخبار کوتاه ایران شماره 342 

* پس از نامهنگاری رئیس جمهور با هیئت عالی حل اختلاف قوا و شورای نگهبان با دفتر مقام معظم رهبری و نظر معظمله در اینباره، سرانجام بهطور رسمی اعلام شد که هیئت وزیران پس از اعلام نظر رئیس مجلس شورای اسلامی مکلف به تجدید نظر و اصلاح مصوبه خویش است.

* معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران: اینکه برخی چاهی را که در مسجد مقدس جمکران قرار دارد « چاه امام زمان (عج)» میدانند یا اینکه میگویند «نامهها به دست امام میرسد» از سوی متولیان فرهنگی این مسجد بیان نشده و با آنها مقابله میکنیم.

* مدیرکل دفتر فرهنگی وزارت علوم: کتابخانه تخصصی امامشناسی به منظور تقویت معرفتشناسی دانشگاهیان در دانشگاهها تأسیس میشود.

* سازمان ثبتاحوال: هماکنون حدود 15 میلیون پسر و 8 میلیون دختر بالای 25 سال در ایران مجرد هستند.

* معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد: همانگونه که خیّران مدرسهساز به کمک دولت در امر مدرسهسازی آمدند، امید است که شاهد حضور خیرین مسجدساز نیز باشیم، تا مشکل کمبود مساجد برطرف شود.

* وزیر بهداشت: حدود 10 میلیون نفر در کشور با معضل اعتیاد درگیر هستند و مردان 85 درصد جمعیت معتادان کشور را تشکیل میدهند.

* مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر: سالانه 4 هزار نفر بر اثر مصرف مواد مخدر در ایران میمیرند که 45 درصد از آنها زیر 29 سال سن دارند.

* رئیس شورای رقابت: خانوارهای شهری با درآمد ماهانه کمتر از 946 هزار تومان، زیر خط فقر به حساب میآیند. این مبلغ مربوط به برآورد سال 1389 میباشد.

* خانم رابعه امامی، مدیر مرکز امور زنان و خانواده ریاستجمهوری: شبکه طراحان پوشاک اسلامی بهمنظور توسعه فرهنگ عفاف و حجاب راهاندازی میشود.

* خانم فاطمهسادات محبی، پژوهشگر شورای فرهنگی- اجتماعی زنان: 87 درصد دانشجویان پسر، پوشش نامناسب دختران را از دلایل بیتمایلی به بحث ازدواج عنوان کردهاند.

* مدیرعامل ستاد دیه کشور: تعداد زندانیان مهریه رو به افزایش است و در سالهای 1389و 90، بیستهزار خانواده بهخاطر مطالبه مهریه از هم پاشید.

* رئیسپلیس آگاهی تهران: شهروندان خریدار اموال مسروقه از مالخران، بهعنوان معاون در جرم دستگیر میشوند.

* سرپرست کمیته امداد: در یکسال گذشته بیشاز 700 میلیارد تومان کمک و منابع درآمدی از محل مشارکتهای مردمی جمعآوری شده است.

* سرپرست معاونت حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز: با اجرای فاز نخست قانون هدفمندی یارانهها، قاچاق کالا در سال 90 نسبت به مدت مشابه سال قبل، چهار میلیارد دلار کاهش داشته است.

* معاون پژوهشی وزیر بهداشت: ایران با تولید داروی « بوسنتان» ویژه مبتلایان به پرفشاری خون شریان ریه، انحصار این دارو را که در اختیار آمریکا بود، شکست.

* رئیس دانشگاه صنعتی شریف: گسترش روزافزون ظرفیتهای فضای مجازی ایجاب میکند، مسأله تبلیغ دین در فضای سایبر، در قالب رشتهای تخصصی پیگیری شود.

* وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از تصویب معاونت جدید قرآن و عترت برای این وزارتخانه خبر داد.

* معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: 50 درصد طلای مصرفی کشور، قاچاق وارد میشود.

* قائممقام وزیر اطلاعات: با توجه به حمله سایبری به سایت وزارت نفت، امکان دارد این اتفاق برای سایر وزارتخانهها و دستگاهها نیز بیفتد و دشمن از بدافزارهایی در این زمینه استفاده کند که هوشیاری در این مسأله ضروری است.

* رئیس قوه قضائیه: در کشورهای پیشرفته به ازای هر 100 نفر 19 قاضی وجود دارد، اما در ایران به ازای هر 100 هزار نفر 10 قاضی وجود دارد، که این امر نشاندهنده وجود بار سنگین بر دوش قضات دستگاه قضایی است.

* مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت: 8 میلیون جوان در کشور آماده ازدواج هستند.

* رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد: بیش از 700 دستگاه اجرایی در کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و تا پایان سال جاری همه دستگاههای اجرایی کشور به این شبکه متصل خواهند شد.

* روابط عمومی کمیته امداد: در 7 سال گذشته،272 میلیارد تومان زکات از سراسر کشور جمعآوری شده که 98 میلیارد تومان آن مربوط به سال گذشته بوده است.

* رئیس دیوان عدالت اداری: در سال گذشته تعداد شکایات مردم از دستگاههای اجرایی نسبت به مدت زمان مشابه، 13 درصد افزایش داشته است.

* وزیر بهداشت: مردم در سطوح اولیه پزشک خانواده، هیچ هزینهای نمیپردازند و در صورت بستری شدن، بیمار فقط 5  درصد فرانشیز را پرداخت خواهد کرد.

با اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، هزینههای درمانی مردم تا 30 درصد کاهش خواهد یافت.

* بر اساس آمار ارائه شده توسط کمیته امداد امام خمینی (ره)، 500 هزار زن سرپرست خانوار با مستمری 40 تا 70 هزار تومان روزگار میگذرانند.

* از سال تحصیلی جدید، نظام « شش- سه – سه» در مدارس کشور استقرار مییابد و بر اساس آن دوره پنجساله ابتدایی، 6 ساله میشود. با این روال دانشآموزانی که امسال به پایه ششم میروند در سال1397 وارد پایه سوم دبیرستان خواهند شد و دیپلم خود را خواهند گرفت. به این ترتیب، دوره پیشدانشگاهی نیز در سال 1397 حذف خواهد شد.

* معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: افراد بیبضاعت و نیازمند میتوانند با مراجعه به دفاتر کمیته امداد به صورت صددرصد رایگان دفترچه بیمه دریافت کنند.

* معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش: 90درصد مدارس از اول مهر، پنجشنبهها تعطیل خواهند بود، اما مدارس چرخشی که نوبت صبح و عصر دارند، پنجشنبهها دایر هستند.

* دکتر محمدعلی صحراییان، نایب رئیس انجمن ام اس ایران: طی دو دهه اخیر بیماری ام اس در کشور رو به افزایش بوده و شاهد این بودهایم که بسیاری از هموطنان در سنین 20 تا 40 سالگی درگیر این بیماری شدهاند و در خانمها این آمار 4 برابر بیشتر بوده است.

* قائممقام مجری طرح کارت هوشمند ملی: صدور کارت هوشمند ملی از ابتدای مهر در استان قم آغاز میشود و تا پایان سال بهتدریج در سایر مناطق کشور ادامه مییابد.

* وزیر آموزش و پرورش از برنامه این وزارتخانه برای تبدیل حداقل 50 درصد دبیرستانهای کشور به هنرستان و مراکز فنی و حرفهای در راستای اشتغالزایی خبر داد.

* بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی، متوسط هزینه ناخالص سالانه خانوار ایرانی در سالهای 85 تا 89 از 7 میلیون تومان به 14 میلیون تومان افزایش یافته است.

 

 


خروج