*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > اخبار افق 
اخبار > آمریکا توطئه جدیدی برای منطقه طراحی کرده است


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤٠٤٨٦٦ ١٠:٥٥ - 1397/10/17     آمریکا توطئه جدیدی برای منطقه طراحی کرده استنماینده مجلس ملی سوریه در مصاحبه با خبرگزاری حوزه ارسال به دوست نسخه چاپي


  آمریکا توطئه جدیدی برای منطقه طراحی کرده استنماینده مجلس ملی سوریه در مصاحبه با خبرگزاری حوزه

آمریکا توطئه جدیدی برای منطقه طراحی کرده است


سلوم محمد سلوم گفت: خروج نظامی آمریکا به معنای دست برداشتن آمریکا از پرونده سوریه نیست، بلکه آن‌ها نقشه جدیدی برای سوریه و منطقه طراحی کرده‌اند...


سلوم محمد سلوم نماینده مجلس ملی سوریه در گفتوگو با خبرگزاری حوزه، به تحلیل خود درباره خروج نظامیان آمریکا از سوریه و تمام منطقه پرداخت و تأکید کرد: خروج نظامی آمریکا به معنای دست برداشتن آمریکا از پرونده سوریه نیست بلکه آنها نقشه جدیدی برای سوریه و منطقه طراحی کردهاند، اما در هر صورت این خروج ناگهانی موجب نگرانی رژیم صهیونیستی شده است.

وی درباره پیام عقبنشینی آمریکا از سوریه و کشورهای منطقه مانند افغانستان، گفت: باید توجه داشت که خروج نمادین نیروهای نظامی آمریکا از خاک سوریه با خروج آمریکا از پرونده سوریه تفاوت دارد؛ زیرا عقبنشینی نمادین نیروهای نظامی آمریکا اندکی پساز دست داشتن مستقیم آمریکا در توطئه علیه سوریه منافاتی ندارد با اینکه نقش آمریکا در پساز این عقبنشینی نیز ادامه داشته باشد و به بیان دیگر باید گفت فقط تاکتیک آمریکا در سوریه تغییر کرده و یا اینکه نقش خود را به طرفهای دیگری داده تا ماموریتهای آمریکا را در منطقه به انجام برسانند.


از سوی دیگر اعلام ناگهانی خروج از منطقه فقط نوعی نمایش از سوی رئیسجمهور آمریکاست که این کارها را دوست دارد، اما واقعیتها نشان میدهد استمرار حضور آمریکا برای آنها دشوار بود و آنها به این نتیجه رسیدند که میتوانند از طریق مزدوران خود در منطقه توطئههای خود را اجرایی کنند.

همچنین نباید فراموش کنیم که ایستادگی و مقاومت سوریه و رشادتهای همپیمانان سوریه مانند ایران، روسیه و مقاومت اسلامی لبنان نیز نقشی اساسی در شکست توطئه آمریکا در سوریه داشت و اکنون این تصمیم ترامپ نشانه شکست قطعی اهداف آمریکاست و انتظار ما این است که ترامپ به خاطر این شکست، نقشهای برای سوریه و منطقه در سر داشته باشد و شاید هم به گزینه پیچیده ساختن راه حل سیاسی روی بیاورد.


ارزیابی شما از سیاستهای ترامپ در منطقه بهویژه سوریه چیست؟ آیا ترامپ به فکر هزینه سنگین حضور آمریکا در منطقه است یا اهداف دیگری دارد؟


رئیسجمهور آمریکا بهدنبال اجرای سیاستهای خارجی خود است و یکی از اولویتهای منافع آمریکا امنیت اسرائیل است. سیاست آمریکا برای رسیدن به این هدف در منطقه همواره بر خشونت، و بحرانآفرینی، تعمیق بحرانها و حمایت از تروریسم با شعار مبارزه با تروریسم بوده بدون اینکه برای مبارزه با تروریستها کاری بکند؛ گواه این مدعا آن است که آمریکا با حضور نامشروع نظامی خود در سوریه تلاش کرد با کمک همپیمانان خود این کشور را متلاشی و تجزیه کند.


آیا احتمال افزایش تنشها میان رژیم صهیونیستی و ایران در سوریه بهویژه پساز تهدیدهای نتانیاهو وجود دارد؟


نتانیاهو نخستوزیر رژیم صهیونیستی پساز اعلام عقبنشینی نیروهای آمریکا از سوریه تهدید کرد که اسرائیل بر شدت درگیریهای خود با نیروهای همپیمان با ایران در سوریه خواهد افزود و این تهدیدها همچنان علیه سوریه، ایران و مقاومت اسلامی جنوب لبنان ادامه دارد.

من گمان نمیکنم که اسرائیل بخواهد تنشها را افزایش دهد و وارد جنگی نظامی بشود، بلکه گزینه او در حد تهدید است، زیرا عقبنشینی نیروهای آمریکایی موجب نگرانی آنها شده چراکه آنها حضور نظامی آمریکا در سوریه را ضامن امنیت خود میپنداشتند.


نظر شما درباره نقش ائتلاف روسیه، ترکیه، ایران در زمینه اعمال فشار سیاسی بر آمریکا چیست؟


روشن است که این ائتلاف در مقابل ائتلاف اطلسی قرار دارد و تأثیر آن فراتر از سوریه و مشرق زمین خواهد بود تا جایی که میتواند قواعد بازی جهانی را از نو تعیین کند و اردوغان را به سوی ائتلاف شانگهای بکشاند، این یک تحول استراتژیک محسوب میشود که پیامدهای بزرگی خواهد داشت.

البته تأثیرات مستقیم و آینده این ائتلاف موجب تقویت امنیت و ثبات و حاکمیت سوریه و وحدت اراضی آن خواهد شد تا مردم سوریه بیشاز پیش به همپیمانان روسی و ایرانی خود اعتماد کنند.

پس استراتژی جدید اوراسیا در واقع نوعی تحکیم ائتلاف استراتژیک با ایران است که نیاز است ترکیه از ائتلاف جبهه اطلسی به جبهه اوراسیا نقل مکان کند.

این ائتلاف از سوی دیگر قدرت مقابله با تحریمهای آمریکا را به هرکدام از طرفها خواهد بخشید و آنها خواهند توانست در برابر خروج آمریکا از توافق هستهای با ایران و از سرگیری تحریمها علیه ایران نیز متحد شوند.

در نتیجه این ائتلاف منجر به فشار بر آمریکا و خنثی ساختن توطئههای آنها علیه این کشورها خواهد شد.


نظر شما درباره قدرت ارتش سوریه و تجربیات نظامی آن در سالهای گذشته در برابر قدرتهای بیگانه بهویژه آمریکا چیست؟ آیا ارتش سوریه برای بازپسگیری جولان اشغالی آمادگی دارد؟


در ابتدا باید یادآور شوم که ارتش سوریه یک ارتش اعتقادی است که از زمان حافظ اسد پایهریزی شد تا ارتشی قدرتمند برای دفاع از خاک سوریه و مبارزه با دشمن صهیونیستی و آزادسازی سرزمینهای اشغال شده از دست دشمن متجاوز باشد. و لذا این ارتش توانست با تکیه بر قدرت خود به مهارتها و توانمندیهای جنگی دست یابد و قدرت خود را ارتقا و توسعه بدهد تا در برابر تروریستها پیروز شود، البته در این میان نباید نقش بزرگ همپیمانان سوریه مانند روسیه، ایران و مقاومت لبنان را از یاد ببریم که آنها نیز در کنار ارتش و ملت سوریه در برابر تروریستهای بیگانه ایستادند و البته رهبر و ملت سوریه نیز در کنار ارتش شجاع آن ایستادند.


خروج
جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
آخرین شماره

  ویژه نامه نوروز و سبک زندگی اسلامی

 

ویژه نامه فجر چهلم


ویژه نامه ی اربعین (2)

ویژه نامه بهجت عارفان

 

ویژه نامه ی حکیم الهی

 


 
حکمت ناب
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله انصاری شیرازی قدس سره

 
 
رسم پارسایی
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله اشتهاردی قدس سره

افق حوزه|اخبار افق|سرمقاله|در محضر نور|اخلاق در حوزه|عطر يار|سخن بزرگان|فرزانگان|رواق شهیدان|اخبار کوتاه حوزه|اخبار کوتاه ایران|اخبار کوتاه جهان|بین الملل|مقاله|مصاحبه|همگام با مدارس و مراکز|با شما|گزارش تصویری|افق خانواده|پاسخ استاد