*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > اخبار افق 
اخبار > ضرورت نظارت دقیق در حوزه کتاب و نشر


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/06/16 | ساعت:١١:٤٤ | شماره خبر:٣٩٣٨٨٨ |  


    دغدغه‌های فرهنگی مراجع و علما در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامیدغدغه‌های فرهنگی مراجع و علما در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

ضرورت نظارت دقیق در حوزه کتاب و نشر

  سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۸ شهریور در سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات؛ صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، سبحانی، علوی گرگانی، استادی، اعرافی، حسینی بوشهری، به‌صورت جداگانه دیدار کرد. صالحی هم‌چنین روز پنج‌شنبه و جمعه نیز با اعضای جامعه مدرسین، طلاب و روحانیان حوزه علمیه و هنرمندان قم دیدار و گفت‌وگو کرد. رهنمودهای مراجع معظم در این دیدارها اگر چه بسیار متنوع بود، اما ضرورت نگاه دقیق در حوزه کتاب و نشر در رأس آن‌ها بود. ....  

  


 

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۸ شهریور در سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات؛ صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، سبحانی، علوی گرگانی، استادی، اعرافی، حسینی بوشهری، بهصورت جداگانه دیدار کرد. صالحی همچنین روز پنجشنبه و جمعه نیز با اعضای جامعه مدرسین، طلاب و روحانیان حوزه علمیه و هنرمندان قم دیدار و گفتوگو کرد. رهنمودهای مراجع معظم در این دیدارها اگر چه بسیار متنوع بود، اما ضرورت نگاه دقیق در حوزه کتاب و نشر در رأس آنها بود.

 

ضرورت نظارت دقیق بر چاپ و نشر کتاب

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دولت به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیةالله‌‌العظمی صافی گلپایگانی در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این وزارتخانه در صورت انجام اقدامات درست و صحیح میتواند در امر تبیین معارف اسلامی نقش مؤثری داشته باشد و تحول بزرگی در ارشاد جامعه ایجاد کند، عنوان کردند: راههای زیادی پیشروی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل مشکلات وجود دارد، بهعنوان مثال در بخش نشر کتاب میتوان با نظارتی دقیق، مقابل انتشار بسیاری از کتابهای نامربوط و بیمحتوا را گرفت. این وزارتخانه حوزه بسیار بزرگی را دربر میگیرد؛ از این رو کنترل آن سخت است. به هر حال این وزارتخانه میتواند به دین و اسلام کمک شایانی بکند. در این میان دولتیها و تمام کسانی که توانایی لازم را دارند، باید کمکهای لازم را بکنند.

عناوین فریبنده برخی کتابها به دین مردم ضربه میزند

 به گزارش خبرگزاری حوزه، آیةاللهالعظمی مکارم شیرازی هم در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی مرکب از جمهوریت و اسلامیت است، تصریح کردند: جمهوریت و اسلامیت هردو برای مملکت رکن است؛ جمهوریت را دیگران تأمین میکنند و اسلامیت باید زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأمین شود.

معظمله با بیان اینکه کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار حساس و خطیر است، یکی از حوزههای خیلی حساس و در معرض آسیب را حوزه کتاب دانستند و افزودند: کتاب زیاد نوشته میشود و نظارت برکتاب کار مشکلی شده و باید کسانی باشند که همه کتاب را ببینند و نظر بدهند؛ کتاب میتواند داروی شفابخش یا سم مهلک باشد.

کسانی هستند که در ظاهر یک کتاب مذهبی مینویسند ولی در واقع قصد آنها این است که در یک صفحه سم خود را بریزند و باعث انحراف عده زیادی شوند.

این مفسر برجسته قرآن کریم، بر لزوم کنترل و نظارت بر محتوای کتاب تأکید کردند و گفتند: عناوین برخی کتابها و اسامی نویسندگان آنها بسیار فریبنده است و باید در نظارت و کنترل محتوای کتاب، دقت و مراقبت کرد.

حضرت آیةالله مکارم شیرازی همچنین حوزه فیلم و سینما را بسیار مهم ارزیابی کردند و اظهار داشتند: سینما میتواند جامعه را هدایت یا منحرف کند؛ گاهی در میان فیلمها بعضی مطالب و صحنههای غیرمحسوس و غیرصریح قرار دارد؛ بنابراین باید به این حوزه هم توجه ویژه داشت.

ایشان با بیان اینکه امروز حوزه فضای مجازی از سایر حوزهها هم حساستر شده است، تنها راه اصلاح فضای مجازی را تقویت شبکه ملی اطلاعات عنوان کردند و افزودند: آنچه مردم از لحاظ مطالب و محتوای مثبت از فضای مجازی لازم دارند، باید در شبکه ملی باشد و آنچه زیانبار و منحرفکننده است، در دسترس نباشد.

حضرت آیةالله مکارم شیرازی با بیان اینکه دولت هنوز مخاطرات فضای مجازی را جدی نگرفته است، گفتند: فضای مجازی را واقعاً باید جدی گرفت. این کار فقط به مذهب ارتباط ندارد؛ بلکه میتواند بنیان کشور را ویران کند.

حضرت آیةالله مکارم شیرازی با بیان اینکه نظارت بر رسانهها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفتند: یکی از آسیبهایی که ممکن است وزارت ارشاد را در معرض خطر قرار دهد، سیاسیکاری است؛ یعنی مسایل سیاسی بر مسایل فرهنگی حاکم شود و این جناح و آن جناح از وزارت ارشاد به نفع جناح خود استفاده کنند.

حضرت آیةالله مکارم شیرازی، لزوم ارتباط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حوزههای علمیه را یکی از مهمترین اقدامات لازم این وزارتخانه برشمردند و افزودند: افرادی بهعنوان حلقه واسط با حوزه انتخاب کنید و رابطه تنگاتنگی در این عرصهها با حوزه علمیه داشته باشید و از این نهاد استفاده کنید.

وزارت ارشاد پدیده کاهش کتابخوانی در کشور را درمان کند

این گزارش میافزاید، آیةاللهالعظمی سبحانی هم در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر لزوم نظارت بر منشورات، کتب و مطبوعات کشور تأکید کردند و ابراز داشتند: باید یک هیئتی با فراغ بال بر نشریات و مکتوبات نظارت کنند؛ گاهی در روزنامهها مطالبی مینویسند که انسان تعجب میکند که چطور این مطالب منتشر میشود.

این مرجع تقلید با قدردانی از فعالیتهای دکتر صالحی در دوره معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در برگزاری نمایشگاههای کتاب، خاطرنشان کردند: نسبت به انتشارات کشور اهمیت بیشتری بدهید؛ اقلیتها مسایلی منتشر نکنند که با اصول تشیع ما موافق نباشد.

حضرت آیةالله سبحانی در ادامه بر لزوم درمان کاهش کتابخوانی در کشور تأکید کردند و افزودند: متأسفانه کتابخوان کمتر شده است و بسیاری از کتابفروشیها در حال تغییر شغل هستند و بسیاری از چاپخانههای قم یا فعالیت خود را تقلیل دادهاند یا تعطیل کردهاند.

این مرجع تقلید در پایان خاطرنشان کردند: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ناشران فعالی که به شکل هدفمند به انتشار کتب میپردازند، حمایت جدی کند.

از جنبههای هنری نهجالبلاغه و صحیفه سجادیه غافل نشویم

بر پایه همین گزارش، آیةاللهالعظمی نوری همدانی هم در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت فرهنگ و هنر، گفتند: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه، باید در جهت اسلامیسازی حوزههای فرهنگی برنامهریزی کند.

ایشان با بیان اینکه اولین نکته در این وزارتخانه توجه به کتاب و نشر است، تأکید کردند: هر کسی که قلم به دست بگیرد را نمیتوان محقق دانست؛ از اینرو تقاضا دارم، یک نظارت خوب و قوی بر انتشار کتابها داشته باشید. امروز میبینیم که در بسیاری از کتابها معارف دینی بهخوبی تبیین نشده است.

معظمله با بیان اینکه باید در راستای اسلامیسازی هنر در کشور حرکت کرد بر توجه ویژه اسلام به مسئله هنر تأکید و تصریح کردند: کتب دینی ما مانند قرآن، نهجالبلاغه و صحیفه سجادیه سرشار از آثار و جنبههای هنری ویژه و خلاقانه بوده و بسیار هنرمندانه تدوین شدهاند که نشان از اهمیت و ارزشگذاری اسلام به مبحث هنر در جامعه اسلامی است.

حضرت آیةالله نوری همدانی در پایان با تأکید بر ارتباط حوزه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خاطرنشان ساختند: ارتباط با حوزه علمیه و طلبهها بسیار مهم است و ما برای تبیین آرمانهای انقلاب و اسلام میتوانیم به یکدیگر کمک کنیم.

در رعایت مسایل دینی در جشنوارههای هنری مسامحه نشود

حضرت آیةالله علوی گرگانی هم در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی از سخنان خود، بر لزوم اصلاح وضعیت برخی اماکن هنری تأکید کردند و افزودند: گاهی مجالس و جشنوارههایی برگزار میشود که مسایل دینی در آنها رعایت نمیشود و مسامحهکاری میشود؛ توصیهها و سفارشاتی داشته باشید که اجازه داده نشود، هتک حرمت اسلام و دین در جامعه صورت گیرد.

معظمله در پایان ضمن اشاره به لزوم توجه به حوزههای هنری، بر ضرورت احیای سنتها و آثار بزرگان دین تأکید کردند و گفتند: باید علوم گذشته و آثار بزرگان دین را زنده کرد و اجازه از بین رفتن آنها را نداد؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه تلاش کند تا آثار بزرگان احیا شود و در دسترس جامعه قرار بگیرد.

لزوم ارائه الگوی نشاط اجتماعی در قالب هنر با حفظ موازین شرعی

بر اساس این گزارش، آیةالله اعرافی نیز در دیدار سیدعباس صالحی با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حوزههای ارتباطی بسیاری با حوزههای علمیه دارد، گفت: در شورای فرهنگ عمومی بهعنوان یک شبکه کشوری میتوان خدمات و اقدامات مؤثری داشت؛ در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز حوزههای تلاقی زیادی میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزههای علمیه وجود دارد؛ همچنین کانونهای مساجد، معاونت قرآنی ارشاد، حوزههای هنری، سینما و رسانه نیز میتوانند به مهمترین حوزههای ارتباطی این دو نهاد تبدیل شوند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه بحث هنر گاهی دارای رویکرد سیاسی میشود و تفاوت فتوا و سلیقه در این عرصهها وجود دارد، گفت: میتوان الگوی نشاط اجتماعی را در قالب هنر و... و البته با حفظ کامل موازین شرعی ارائه داد. باید قلمروهایی را برای شور و نشاط نسل جوان گشود بدون اینکه از هیچ خط قرمزی عبور شود.

رئیس جامعةالمصطفی با بیان اینکه انجمنهای هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برخی استانها جان لازم را به لحاظ نیروی انسانی و بودجه ندارند، افزود: حوزههای فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیازمند نگاه فلسفی و فقهی هستند؛ البته تولید و تأمین این مباحث فکری وظیفه حوزههای علمیه است.

مدیر حوزههای علمیه در پایان با بیان اینکه حوزه به اندازه توان خود در راستای همافزایی مشترک با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی همکاری دارد، پیشنهاد داد، کارگروه مشترکی میان این دو نهاد در راستای تعیین نوع تعامل و محورهای مشترک همکاری تشکیل شود.

از آثار حوزویان حمایت شود

همچنین آیةالله حسینی بوشهری نیز در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، انعکاس نیازهای فرهنگی و دینی نهادهای نظام به حوزه و پاسخخواهی به آن نیازها را ضروری دانست و گفت: معاونت پژوهش حوزه در یک برههای کار بسیار خوبی انجام داد و طی مکاتبه با وزارتخانههای مختلف، اعلام کرد که نیازهای خود را در عرصه دینی و مذهبی اعلام کنند؛ این نیازها به انجمنهای علمی ارجاع داده شد که بخشی از آنها پاسخ داده شد و بخش دیگر در حال پاسخگویی است.

وی افزود: یکی از کارهای مهم وزارت ارشاد، پشتبیانی از آثار مکتوب حوزویان است؛ تعداد بسیاری از حوزویان آثار خوبی تألیف کردند که متأسفانه به چاپ نرسیده است که امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مساعدت را به عمل آورد.

عضو شورای عالی حوزه در پایان اظهار کرد: خوشبختانه حوزه، بخشی از کار خود را به مباحث و مسایل هنری قرار داده است؛ تاکنون همایشهایی در زمینه شعر برگزار کردهایم و خوشبختانه اشعار فاخری نیز در این عرصه ارایه شده است که اگر این استعدادها ساماندهی و پشتیبانی شود، قطعاً تعامل مشترک حوزه و ارشاد را متجلی میکند.

سلایق مختلف در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حفظ شوند

بر پایه همین گزارش، حجةالاسلام والمسلمین سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس کریمه اهلبیت سلام‌الله‌علیها نیز در دیدار سیدعباس صالحی تأکید کرد: اقشار مختلفی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط هستند و باید تلاش کرد تا سلایق مختلف حفظ و مصونیتسازی شوند.

وی با اشاره به اینکه تعاملات میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعههای مختلف فرهنگی و دینی استان قم باید افزایش یابد، عنوان کرد: امیدواریم با افزایش این ارتباطات بتوانیم فضای تحولی مطلوبی را در سطح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رقم بزنیم.

وزارت ارشاد آماده استفاده از ظرفیتها و رویشهای حوزه است

بنا به این گزارش، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این دیدارها ابراز امیدواری کرد، نقطه اتصالی خوبی میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حوزه و روحانیت شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه با رویشهای حوزه آشنا هستم، گفت: بنده زمانی که به قم آمدم، تعداد محدودی دست بهقلم بودند؛ اما امروز در دهه نود شاهد رویشهای ارزشمندی در حوزههای علمیه هستیم و فضای پدیدآمده در حوزه میتواند فرصتی باشد که از ظرفیت حوزههای علمیه بیشتر استفاده کنیم.

سیدعباس صالحی با بیان اینکه قم شهری تأثیرگذار در تحولات کشور است و تلاش خواهیم کرد تا پل ارتباطی منسجم و مناسبی بین اهالی فرهنگ و هنر با حوزههای علمیه داشته باشیم، افزود: مراجع عظام تقلید همواره توصیهها و نصایح حکیمانهای به دولتمردان داشتهاند و هیچگاه نقش بینظیر ایشان در حماسه 29 اردیبهشتماه را فراموش نمیکنیم.

سیدعباس صالحی با تأکید بر اینکه امروز جامعه از یک سو در خطر فاصله گرفتن از دین و از سوی دیگر در خطر عرضه شدن نحله‌‌های عوامانه و سطحینگرانه قرار دارد، گفت: تعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حوزه و روحانیت به عنوان کانون دینشناسی، دینگستری و دینفهمی اصیل و بدون تحجر، میتواند در فهم دین و انتشار آن بسیار مؤثر باشد.

وی بر لزوم تعامل و ارتباط فعالتر با روحانیت و حوزههای علمیه تأکید کرد و گفت: بهدنبال استفاده از توانها و ظرفیتهای حوزه در ساحتهای فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٧
کانال تلگرام
کانال تلگرام
آخرین شماره

   افق خانواده شماره 287

 

« حکیم الهی »


 

ویژه نامه بهجت عارفان

 

«ره نامه»

ویژه نامه آغار سال تحصیل

حوزه های علمیه سال 97-96


 
حکمت ناب
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله انصاری شیرازی قدس سره

 
 
رسم پارسایی
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله اشتهاردی قدس سره

افق حوزه|اخبار افق|سرمقاله|در محضر نور|اخلاق در حوزه|عطر يار|سخن بزرگان|فرزانگان|رواق شهیدان|اخبار کوتاه حوزه|اخبار کوتاه ایران|اخبار کوتاه جهان|بین الملل|مقاله|مصاحبه|همگام با مدارس و مراکز|با شما|گزارش تصویری|افق خانواده|پاسخ استاد