*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > اخبار افق 
اخبار > روابط دولت با مرجعیت و حوزه‌های علمیه تقویت شود


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/03/11 | ساعت:١٠:٠٨ | شماره خبر:٣٩١٩٠٨ |  


    رهنمودهای مراجع عظام به رئیس‌جمهور رهنمودهای مراجع عظام به رئیس‌جمهور

روابط دولت با مرجعیت و حوزه‌های علمیه تقویت شود

  حجة‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور به همراه برخی از اعضای هیئت دولت 4 خرداد با سفر به شهر مقدس قم پس‌از زیارت حرم مطهر کریمه اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومه‌ سلام‌الله‌علیها با آیات عظام وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی و مکارم شیرازی به‌صورت جداگانه دیدار کرد و از رهنمودهای ایشان در پیشبرد امور کشور در دولت دوازدهم بهره‌مند شد. ....  

  


 

حجةالاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیسجمهور به همراه برخی از اعضای هیئت دولت 4 خرداد با سفر به شهر مقدس قم پساز زیارت حرم مطهر کریمه اهلبیت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها با آیات عظام وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی و مکارم شیرازی بهصورت جداگانه دیدار کرد و از رهنمودهای ایشان در پیشبرد امور کشور در دولت دوازدهم بهرهمند شد.

 

با مردم باید با زبان نیکو سخن گفت

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر ریاست جمهوری، حضرت آیةالله وحید خراسانی در این دیدار، برای رئیسجمهور در مسیر اداره امور کشور از خداوند درخواست توفیق کردند و با اشاره به آیه شریفه «قولوا للناس حسنًا» گفتند: طبق دستور قرآن شریف، نه فقط با مسلمین بلکه با تمام مردم دنیا باید با زبان حسن و نیکو سخن گفت.

 این مرجع تقلید تصریح کردند: این مناصب همانطور که قرآن شریف میفرماید گذراست. «وتلک الایام نداولها بین الناس». تا میتوانید در این مدت به امور دینی و مذهبی و خدمت به مردم اهتمام ورزید. معظمله همچنین با قدردانی از حضور چشمگیر و گسترده مردم در انتخابات، به حجةالاسلام والمسلمین روحانی نیز تبریک گفتند و برای موفقیت وی دعا کردند.

روابط دولت با مرجعیت و حوزههای علمیه تقویت شود

بر اساس این گزارش، حضرت آیةالله صافی گلپایگانی نیز در این دیدار با تبریک موفقیت دولت در برگزاری انتخابات در آرامش و امنیت کامل، مشارکت چشمگیر مردم در انتخابات را یکی از نقاط عطف جمهوری اسلامی ایران و موهبتی برای کشور دانستند و تأکید کردند: همه نظام و مسئولان باید قدردان مشارکت گسترده مردم در انتخابات باشند.

ایشان تمام مسئولان اعم از قوای سهگانه و نخبگان را به تلاش بیشاز پیش برای پاسخ به انتظارات و توقعات مردم فرا خواندند و گفتند: دولت نیز در تداوم همه برنامههای مفید و سازندهای که برای رفع مشکلات اقتصادی مردم داشته است، باید آن برنامهها را با هدف رفع سریعتر مشکلات مردم با شتاب بیشتری ادامه دهد. معظمله در ادامه ابراز داشتند: روابط وسیع و مداوم دولت و حوزه علمیه، مورد تقدیر است و باید این روابط پررنگ و مؤثر میان مرجعیت، حوزههای علمیه و دولت، تداوم یافته و بیشاز پیش تقویت شود.

دستاوردهای اقتصادی دولت بیش از پیش ملموس شود

به گزارش خبرگزاری حوزه به نقل از دفتر حضرت آیةالله مکام شیرازی، ایشان هم در دیدار با رئیسجمهور، ضمن اظهار خوشوقتی از این دیدار، گفتند: الحمدلله انتخابات بسیار باشکوه و پرشور و با امنیتی برگزار شد و مردم دنیا فهمیدند که اینجا برخلاف برخی کشورهای منطقه دارای دموکراسی است. کشورهایی که به قول شما درونشان یک صندوق رأی هم ندیدهاند، وقتی نگاه میکنند و دموکراسی ما را میبینند، واقعاً وحشت میکنند چون نمیدانند جواب مردمشان را چه بدهند؟

معظمله به استقبال پرشور مردم از انتخابات هم اشاره و خاطرنشان کردند: البته خوب میدانید آن استقبال پرشور مردم توقعات و انتظاراتی هم به همراه دارد. باید به همان اندازه که آنها استقبال کردند و واقعاً شور آفریدند و ثابت کردند که دموکراسی در این کشور پایدار و محکم است و دیگران را در وحشت بردند، باید در مقابلش، به این مردم خدمت کرد و انشاءالله انتظارات آنها را تا آنجایی که میشود، برآورده کرد.

این مرجع تقلید در قالب نکتههایی، توصیههایی به رئیسجمهور ارائه نمودند و متذکر شدند:

اول اینکه شما وعدههای خوبی به مردم دادهاید، انشاءالله این وعدهها انجام میشود.

دوم اینکه ما آمارهای اقتصادی ارائه شده را زیر سؤال نمیبریم (چه راجع به تورم و چه افزایش رشد و...) ولی مردم میخواهند اثر و نتیجه این آمارها را در زندگیشان ببینند و لمس کنند.

سوم اینکه هرچند اقتصاد مسئله مهم این کشور است، ولی در کنار آن، مسایل اخلاقی و دینی هم نباید فراموش بشود، چراکه این مسایل در اقتصاد هم تأثیر دارد.

چهارم اینکه باید دعوت به صرفهجویی و مصرف تولیدات داخلی کرد. البته به موازات آن باید سفارش به بالابردن کیفیت در تولیدات داخلی نمود. مردم وقتی میبینند کیفیت برخی اجناس پایین است بالاخره خواهناخواه سراغ جنس خارجی میروند، اگر از طریق رسمی هم نشد از طریق قاچاق وارد میکنند و این مشکلات پیش میآید. لذا تولیدکنندگان ما نیاز به آموزش مستمر دارند که کیفیت تولید خود را بالا ببرند تا بتوان جلوی قاچاق و جلوی واردات از خارج را گرفت.

ایشان دغدغه همیشگی خود درباره یارانهها را هم متذکر شدند و گفتند: موضوع دیگر، درباره یارانههای عمومی است که من از قدیم روی آن حساسیت داشته و دارم. این مشکل هم باید حل شود یعنی به آن اشخاص که واقعاً نیازمندند هرچه داده شود خوب است ولی نه برای متمکنان. برای این کار نیز راههای عملی وجود دارد که باید روی آن فکر بشود.

معظمله اولویتبندی در اشتغال را هم ضروری دانستند و گفتند: مسئله دیگر درباره مشکل اشتغال است. اگر پدر خانواده احتیاج به شغل داشته باشد باید او را در اولویت قرار داد. البته به زنان هم میتوان شغل داد ولی (در این شرایط سخت) باید اولویتها را در نظر گرفت. چون پدر، نانآور خانه است و دیگران، نانخور این خانه هستند. ما نمیتوانیم به همه نگاه یکسان داشته باشیم و هر تعدادی که به آقایان شغل میدهیم به آنها نیز همان تعداد را بدهیم. لذا اولویتها باید در این مسئله در نظر گرفته شود. ایشان افزودند: موضوع دیگر، مشکلات بانکهاست. مردم از بانکها خیلی ناله میکنند. مرتب نامههایشان برای ما میآید و این نامهها واقعاً نشان میدهد که بانکها خیلی فشار میآورند. اگر این بانکها تحت نظام درستی قرار بگیرند، مسلماً خدمت بزرگی به جامعه میشود. اقتصاد مملکت هم وابسته به بانکهاست تا بانکها اصلاح نشود، اقتصاد هم اصلاح نخواهد شد.

این مرجع تقلید نکته خود در مورد مناظرات انتخاباتی را هم اینگونه بیان نمودند که، این مناظرهها خواهناخواه یک آسیبهایی به جامعه رسانده است! این آسیبها باید برطرف شود و محبت جانشین آن شود، آن ایام یک فضایی بود و حالا ما در فضای دیگری هستیم.

ایشان خواستار تقویت رابطه دولت با حوزه علمیه شدند و گفتند: البته رابطه قوی بوده اما قویتر کنید بالاخره حوزه میتواند حامی خوبی برای دولت در مسایل مختلف باشد.

حضرت آیةالله مکارم شیرازی در ادامه خواستار استفاده از ظرفیت همه طیفها در عرصه خدمترسانی به کشور شدند و گفتند: مسئله مهمی که انشاءالله از نظرتان دور نیست این است که در این انتخابات، یک اقلیت قوی در مقابل شما بوده است، اینها را باید به کار گرفت. در میان اینها عقلاً و افراد آگاهی وجود دارند که از آنها باید استفاده کرد. یعنی طوری بشود که همان انسجامی که گفتید حاصل شود و معلوم بشود که شما متعلق به همه کشور هستید. من در موقعی که رأی خود را به صندوق انداختم گفتم: الحمدلله این انتخابات به نظر من خیلی پرشور است، اما دو مطلب با شما مردم دارم، اولاً: هرکس انتخاب شد رئیسجمهور همه است و ثانیاً: آن کسی که انتخاب شد همه شما را از خودش بداند، یعنی موضوع طرفینی باشد، نه اینکه همه مسئولان را از جناح خود انتخاب کند. معظمله در پایان این دیدار نکاتی نیز درباره بهبود وضعیت آب آشامیدنی و همچنین قطار سریعالسیر قم بیان کردند.

ایشان ضمن دعا برای همه خدمتگزاران به مردم، گفتند: امیدواریم که انشاءالله انتقادپذیریتان را بیشتر کنید و همه کارها به خوبی پیش برود تا مردم نیز همراهی کنند.

دیانت افراد را در درجه اول اهمیت قرار دهید

بر پایه همین گزارش، حضرت آیةالله شبیری زنجانی هم در این دیدار خطاب به حجةالاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه شما بزرگ شده حوزه و مکتب اهلبیت علیهم‌السلام هستید و انتظار ما این است که دیانت افراد را در درجه اول اهمیت قرار دهید، گفتند: افرادی در داخل و خارج کشور و به شکلهای مختلف تلاش دارند تا به اعتقادات افراد ضربه بزنند، لذا باید اهتمام داشت که جلو سمپاشیهای آنها گرفته شود.

 این مرجع تقلید با قدردانی از تلاشهای دولت یازدهم و دعا برای موفقیت دولت دوازدهم در خدمت بیشاز پیش به مردم، افزودند: اهل سلوک معتقدند از برترین عباداتی که در مسیر تقرب به خداوند مؤثر است، خدمت به مردم است و حالا توجه کنید مردمی که شما به آنها خدمت میکنید مسلمان و شیعه اهلبیت علیهم‌السلام هستند و این ویژگی باعث مضاعفشدن این اجر و پاداش میشود.

نظرات مراجع عظام و روحانیت معظم را برای دولت و مردم راهگشا میدانیم

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر ریاست جمهوری، حجةالاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی نیز در این دیدارها با تشریح برنامهها و دستاوردهای دولت در عرصههای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و تأکید بر تداوم و شتاببخشیدن به پیشبرد این طرحها در دولت دوازدهم، از حوزههای علمیه، مراجع عظام تقلید که در تمام مراحل و سختیها، از دولت پشیبانی کردهاند، سپاسگزاری کرد. رئیسجمهوری همچنین با ارائه گزارشی از افزایش مستمری طبقات محروم جامعه در دولت یازدهم و برنامههای دولت دوازدهم برای افزایش این مستمری، تأکید کرد: دولت تمام تلاش خود را برای کاستن از فقر، گسترش تولید و اشتغال بکار گرفته است.

وی نظرات مراجع عظام و روحانیت معظم را برای دولت و مردم راهگشا دانست و با اذعان بر به اینکه ما خود را مؤظف به گسترش معارف دینی و رشد و اعتلای دین و مذهب در جامعه میدانیم، اظهار داشت: تکتک وزرا و مسئولان در دولت در خدمت مراجع و آماده پیگیری رهنمودهای آنان هستند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
کانال تلگرام
کانال تلگرام
آخرین شماره

   افق خانواده شماره 278

 

« حکیم الهی »


 

ویژه نامه بهجت عارفان

 

«ره نامه»

ویژه نامه آغار سال تحصیل

حوزه های علمیه سال 97-96


 
حکمت ناب
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله انصاری شیرازی قدس سره

 
 
رسم پارسایی
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله اشتهاردی قدس سره

صفحه اصلی|اخبار افق|سرمقاله|در محضر نور|اخلاق در حوزه|عطر يار|سخن بزرگان|فرزانگان|رواق شهیدان|اخبار کوتاه حوزه|اخبار کوتاه ایران|اخبار کوتاه جهان|بین الملل|مقاله|مصاحبه|همگام با مدارس و مراکز|با شما|گزارش تصویری|افق خانواده|پاسخ استاد