*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٨٨٣٢ ١٢:٥٣ - 1400/06/20   استاد رشاد در جمع پژوهشگران ارسال به دوست نسخه چاپي


استاد رشاد در جمع پژوهشگران

کاهش معنویت در جهان زمینه نزول بلا و کثرت بلایای طبیعی است


رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، با بیان اینکه علما ستون‌های خیمه حیات هستند، گفت: فقدان علما جامعه را خالی از معنویت خواهد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، استاد علیاکبر رشاد، ۷ شهریور در جلسهای که در جمع پژوهشگران پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: علم وقتی وارد یک جامعه شد، در افق آن جامعه باقی میماند؛ بلکه تبدیل به فرهنگ در آن جامعه میشود. علم نیز مانند وحی است و اگر خداوند متعال بخواهد، علم را از آن جامعهای بستاند، عالم را از آنان میگیرد.

وی افزود: نبوت مانند سایر مشاغل نیست که برفرض گفته شود، فلان پیامبر در فلان سن بازنشسته میشود؛ برای مثال اگر پیامبری ۲۰ سالگی نبوتش آغاز و در سن هفتاد سالگی بازنشسته میشد، در این صورت امر رسالت منقطع میشد؛ از اینرو تا زمانی که پیامبر در قید حیات باشد، رسالت او ادامه دارد. خدای متعال به محض اینکه نبی را فراخواند و نبی لبیک گفت، رسالت آغاز میشود. علم نیز زمانی که وارد یک جامعه میشود و در بستر این جامعه رسوب میکند، توسط یک عالم این امر صورت میگیرد؛ برای همین زمانی که خداوند متعال بخواهد، علم را از یک جامعه اخذ کند، عالم را از میان برمیدارد؛ بنابراین با رفتن عالم، علم از جامعه برچیده میشود تا جایی که علومی که توسط آن عالم بیان شده، از بین برود و دیگر علم جدیدی وارد جامعه نشود.

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه علمیه تهران با تأکید بر اینکه علم باید پیوسته وارد جامعه شود، گفت: هرگاه تولید علم توسط عالم متوقف شود، بهمعنی توقف نیست؛ بلکه بهمعنی عقبگرد است. در حقیقت علم فروکش میکند و این با قبض عالم اتفاق میافتند.

استاد حوزه علمیه تهران بیان داشت: بعضی از بزرگان تا وقتی که هستند، تولید علم، فکر، معرفت و اندیشه میکنند و بر دارایی اندیشه جامعه میافزایند و اندیشه در جامعه انباشته میشود؛ اما زمانی که از جامعه عروج و کوچ میکنند، علم به جامعه افزوده نمیشود و این عدم افزوده شدن، بهمعنای کاستن است؛ چراکه علم فرار است و بخشی از آنچه عالم تولید کرده، از بین میرود و اگر علم جدید نیاید و نیازها مرتفع نشود، جامعه دچار فقر علمی میشود.

استاد رشاد از دست دادن عالم را بسیار تأسفانگیز دانست و عنوان کرد: زمانی که عالمی را از دست میدهیم، بیش از آنکه به از دست دادن ایشان تأسف بخوریم، باید به از دست دادن علم تأسف خورد. وجود یک عالم مولد در جامعه، به حضور فیزیکی و کالبدی او نیست؛ بلکه به حضور متافیزیکی و قلبی اوست. وقتی علامه از میان ما رفت، علامه نرفت؛ بلکه علم رفت. وقتی مصباح از جامعه رفت، مصباح نرفت؛ بلکه مصباح هدایت از جامعه برچیده شد و جامعه از تولید او محروم شد.

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه علمیه تهران با اشاره به اینکه علما عمود خیمه حیات هستند، خاطرنشان کرد: کاهش معنویت در جهان زمینه نزول بلا و کثرت بلایای طبیعی است. علم، معنویت و وحی، قائم به اشخاصی است که اهلیت این ارزشها را دارند و زمانی که آنها از دنیا میروند، این ارزشها نیز از بین میروند.


خروج