*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


صفحه اصلی, اخبار افق شماره خبر: ٤١٦٥٠١ ١٤:٢٣ - 1399/10/24   آیت‌الله جواد مروی عضو شورای‌عالی حوزه‌های علمیه ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله جواد مروی عضو شورای‌عالی حوزه‌های علمیه

قصاید ابوطالب(ع) دریچه‌ای برای رفع مظلومیت اوست


توجه به جنبه‌های ادبی جناب ابوطالب(ع) در جهان اسلام و جهان عرب، می‌تواند ابزاری باشد برای توجه دادن دیگران به این شخصیت بزرگ؛ به این معنی که ما به‌طور مستقیم از راه ایمان و اعتقادی وارد نشویم و جنبه بلاغی و ادبی جناب ابوطالب(ع) را به‌درستی مطرح کنیمبه گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله جواد مروی با اشاره به برگزاری همایش بینالمللی حضرت ابوطالب(ع) و شخصیت آن بزرگوار، گفت: کسانی که با تاریخ اسلام آشنا هستند، اهمیت پرداختن به شخصیت ایشان را میدانند و باید این شخصیت مورد توجه قرار میگرفت.

وی اظهار داشت: توجه به جنبههای ادبی جناب ابوطالب(ع) در جهان اسلام و جهان عرب، میتواند ابزاری باشد برای توجه دادن دیگران به این شخصیت بزرگ؛ به این معنی که ما بهطور مستقیم از راه ایمان و اعتقادی وارد نشویم و جنبه بلاغی و ادبی جناب ابوطالب(ع) را بهدرستی مطرح کنیم.

آیتالله مروی به قصیده لامیه ابوطالب(ع) اشاره کرد و افزود: این قصیده از معلقات سبع است و چندجا ابنکثیر از این قصیده یاد میکند و یکجا تمام قصیده را که نود و دو بیت است، میآورد و آن را در بین معلقات سبع، ابلغالقصاید میداند.

وی بیان داشت: این قصیدهای در مدح نبی گرامی اسلام(ص) و برای باز کردن گوشهای از تاریخ اسلام است و اگر این قصیده را بتوانیم دقیق و درست در جهان عرب مطرح کنیم و ترجمهها، تحشیهها و ترجمههایی را که بر این قصیده شده است، بیاوریم، اثرات بزرگی بههمراه خواهد داشت.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه اظهار داشت: یک عالم جوان و فاضل اهلسنت در مغرب عربی، در یک سخنرانی تمام قصیده ابوطالب(ع) را از حفظ میخواند؛ اما شیعهای که اهلبیت(علیهم السلام) به او توصیه کردهاند تا این قصیده را بخواند و به فرزندانش بیاموزد، از آن غافل است و این مایه تأسف و خجالت است؛ بنابراین این گنجینههای ارزشمند باید در بین حوزویان بهعنوان یک تراث ارزشمند پاس داشته شود. وی با اشاره به جایگاه حضرت ابوطالب(ع) در بسط و گسترش اسلام، گفت: جای تأسف است که بهدرستی این جایگاه تبیین نشده است و این جمله علامه طباطبایی ذیل آیه ۵۶ قصص، گویای این جایگاه است که فرمود: «کار ابوطالب(ع) یک تنه قبلاز هجرت در آن ده سال، معادل کار همه مهاجران و انصار بعداز هجرت در طول ده سال بوده است.»

آیتالله مروی در پایان تقدیر از مصنفان اهلسنت را که به حمایت از ابوطالب(ع) برخاستهاند، ضروری دانست و افزود: ما باید با تقدیر از این بزرگان اهلسنت، آثار آنان را احیا کنیم و به کمک آنها ابوطالب(ع) را از مظلومیتی که دشمنان وی و امیرالمؤمنین(ع) بر ایشان تحمیل کردهاند برهانیم.

26 رجب بهعنوان روز جهانی حمایت و کفالت از ایتام نامگذاری شود

حجتالاسلام والمسلمین احمدیتبار در ابتدای این نشست، اظهار داشت: تصمیم براین شد تا از مصنفان اهلسنت و آثار آنها نیز، در این همایش استفاده شود که در همین راستا از آقای فاضلی سردبیر مجله المرشد که هم در این حوزه کار کرده بود و در سوریه و لبنان هم فعالیت میکرد و بهجهت ارتباطاتی که با متفکران جهان اسلام گرفته شد، به کمک وی ارتباطات خوبی با نویسندگان اهلسنت ایجاد و قرار شد، برخی از آنها همچون شیخ حسون و دکتر علیجمعه بناست، بهصورت تصویری در این همایش شرکت داشته باشند.

حجتالاسلام والمسلمین احمدیتبار گفت: همچنین در کنار این فعالیتها، مستندسازیها نیز از طریق مصاحبه با اساتید و بزرگان در رابطه با حضرت ابوطالب(ع) صورت گرفت که میتوانند استفادههای متفاوتی داشته باشد.

وی ادامه داد: در همین راستا قرار است، سلسله نشستهای علمی از جانب جامعه دانشگاهیان برگزار شود که دانشگاههای الزهرا(علیهاالسلام)، تهران، شهید بهشتی و دانشگاه فردوسی مشهد میزبان این نشستها خواهند بود و در خارج از کشور هم، در اروپا و آمریکا کارهای خوبی در این حوزها انجام شده است و در مجموع پیشبینی میشود، حدود پانزده جلد مقالات گردآوری شود.

حجتالاسلام والمسلمین احمدیتبار گفت: در این راستا به کارهای هنری نیز توجه شده است که از مهمترین آنها فیلمی است که قرار است، مجید مجیدی در مورد شخصیت حضرت ابوطالب(ع) بسازد.

وی اظهار داشت: روز ۲۶ ماه رجب سالروز وفات ابوطالب(ع) است و بهدنبال این هستیم که این روز بهعنوان روز جهانی حمایت و کفالت از ایتام نامگذاری شود؛ همچنین بورس تحصیلی و جایزهای تحت عنوان جایزه ابوطالب(ع) نیز در حال پیگیری است.


خروج