*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٥٨١٩ ١٣:٢٦ - 1399/09/01   حجت اسلام رجبیعضو شورای‌عالی حوزه‌های علمیه ارسال به دوست نسخه چاپي


حجت اسلام رجبیعضو شورای‌عالی حوزه‌های علمیه

معرفی شخصیت و ویژگی حضرت معصومه (علیهاالسلام) در سطح جهانی


عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با تأکید بر انجام اقدامات در ارتباط با روز قم در سطح جهانی، گفت: جایگاه، شخصیت و ویژگی این بانوی بزرگوار به‌عنوان فاطمه ثانی، نه‌تنها به مردم قم؛ بلکه باید در سطح جهانی معرفی شود.

آیتالله محمود رجبی، 21آبان در گفتوگو با فارس، با اشاره به سالروز ورود حضرت معصومه (علیهاالسلام) به قم بهعنوان ایامالله و نامگذاری روز قم، اظهار کرد: جامعه باید از سبک زندگی حضرت معصومه (علیهاالسلام) الهام و الگو بگیرد و از ابعاد مختلف لازم است، آن را مورد توجه قرار داد.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه با تأکید بر اینکه باید زندگی این بانوی گرامی و زیارتنامه آن حضرت با آن مضامین عالی به جامعه معرفی شود، خاطرنشان کرد: سه امام معصوم (علیهم السلام) از فضیلت زیارت ایشان سخن به میان آوردهاند و این امر، نشان از عظمت وجود مبارک کریمه اهلبیت (علیهاالسلام) است که باید بهخوبی معرفی شود؛ ولی هنوز تا معرفی همهجانبه حضرت معصومه (علیهاالسلام) فاصله زیادی داریم.


وی به ضرورت انجام کار جدی در جنبههای الگویی حضرت معصومه (علیهاالسلام) اشاره کرد و افزود: روز قم باید بهگونهای فضاسازی شود که توجه همه کسانیکه در این شهر زندگی میکنند، به آن جلب شود و از این فضاسازی درس بگیرند.

به مراسم نمادین استقبال اکتفا نشود

آیتالله رجبی عنوان کرد: نباید به برگزاری مراسم نمادین استقبال از این بانوی بزرگوار اکتفا شود که به نظر من جفا در حق ایشان و این روز است.


عضو شورایعالی حوزههای علمیه با بیان اینکه خاطره استقبال از کریمه اهلبیت (علیهاالسلام) باید در قالبهای مختلف فرهنگسازی شود، گفت: تنها یک مراسم کافی نیست؛ بلکه نیاز است، مراسم متناسب با مباحثی که در تاریخ آمده در بیان روایات و قالبهای مختلف جذاب و هنری عرضه گردد و به جنبههای بهرهگیری جوانان از شخصیت حضرت معصومه (علیهاالسلام) بهعنوان بانوی جوان پرداخته شود.


عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه در فرهنگ و تئوری تربیت دینی بانویی میتواند از نظر معنوی و کمالات رشد کند که واسطه نجات و سعادت ابدی میلیاردها انسان شود، خاطرنشان کرد: این الگو در نظام فرهنگی مکتب اهلبیت (علیهم السلام) وجود دارد و ما از آن غافل هستیم. معرفت به حق ایشان(اهلبیت (علیهم السلام)) نیاز به تبیین، فرهنگسازی و تعمیق این باور دارد تا از برداشتهای انحرافی و افراطی جلوگیری شود.


آیتالله رجبی با بیان اینکه مسؤلان شهری و صدا و سیمای قم در زمینه فرهنگسازی دینی مسؤلیت دارند، گفت: آستان مقدس حضرت معصومه (علیهاالسلام)، خطیبان، سخنوران، افراد دارای تریبون و محققان، باید دین خود را به حضرت معصومه (علیهاالسلام) ادا کنند.


وی عنوان کرد: از شخصیت و آموزههای این بانوی گرامی میتوان بالاترین و بیشترین استفادهها را برد؛ ولی متأسفانه هنوز جایگاه و نقش ایشان در ابعاد فردی، اجتماعی، علمی و معنوی آنگونه که باید، معرفی نشده است.


عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه ملاصدرای شیرازی بزرگترین فیلسوف جهان اسلام میگوید زمانی که از حل مشکلات علمی خود ناتوان میشده، از حضرت معصومه (علیهاالسلام) استمداد میکرده است، گفت: جایگاه، شخصیت و ویژگی این بانوی بزرگوار بهعنوان فاطمه ثانی نهتنها به مردم قم؛ بلکه باید در سطح جهانی معرفی شود.


آیتالله رجبی خاطرنشان کرد: با توجه به جایگاه حضرت معصومه (علیهاالسلام)، باید کارهای فاخری در سطح ملی و بینالمللی عرضه کرد و از هر قدمی در این مسیر، قدردانی شود.


وی تصریح کرد: باید فراخوانی منتشر شود تا از ایدههای جدید و نوآور که میتواند منتهی به طرح و برنامه جدید شود؛ استفاده شود تا از فکر نیروهای نخبه، با ذوق و سلیقه و طراح استفاده مطلوب گردد.


خروج