*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤١٥٧٩٠ ١٠:١٣ - 1399/09/01   آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی

مدیریت زمان از نگاه امام کاظم (علیه السلام)


در جوامع بشری اقشار مختلفی در جامعه زندگی می‌کنند که در قرآن کریم به برخی از آنها اشاره شده است و یکی از این اقشار، عالمان دین هستند که در قرآن کریم به مقام و مرتبه آنها اشاره زیادی شده است. عالم بودن یک موقعیت بسیار عظیمی است که خداوند به انسان عطا می‌کند؛ لذا طلاب علوم دینی باید هویت عالم و مسیری که در آن قدم می‌گذارند را بدانند و در این مسیر خط و مشی خود را مشخص کنند.

چهار برنامه سرنوشت ساز در بیان امام کاظم (علیه السلام)

ما که حوزوی هستیم چه طور باید برنامه ریزی کنیم؟ آیا میشود آدم بی برنامه زندگی کند و بعد بگوید من شیعه امام هفتم هستم!؟ وجود مبارک امام هفتم (علیه السلام) فرمود: بکوشید که اوقات شبانه روزتان را به چهار بخش تقسیم کنید: إِجْتَهِدُوا فى أَنْ یَکُونَ زَمانُکُمْ أَرْبَعَ ساعات:ساعَةً لِمُناجاةِ اللهِ، وَساعَةً لاَِمْرِالْمَعاشِ، وَساعَةً لِمُعاشَرَةِ الاِْخْوانِ والثِّقاةِ الَّذینَ یُعَرِّفُونَکُمْ عُیُوبَکُمْ وَیُخَلِّصُونَ لَکُمْ فِى الْباطِنِ، وَساعَةً تَخْلُونَ فیها لِلَذّاتِکُمْ فى غَیْرِ مُحَرَّم وَبِهذِهِ السّاعَةِ تَقْدِروُنَ عَلَى الثَّلاثِ ساعات.

یکم) مناجات با پروردگار

«ساعةً لمناجاة الله»، یک بخشی از شبانهروز را برای اینکه با خدا مناجات کنید قرار دهید. این خیلی مهم است و نماز شب بهترین نماد خلوت با خدا است که نورانیتی در قلب انسان ایجاد میکند و از نظر سلامت بدن هم سحرخیزی بسیار مؤثر است. علمای بزرگ ما تاکید کردند که طلاب بایستی نمازشب خوان باشند. نمازشب و تهجد سبب میشود که در دل، نورانیتی حاصل شود و توفیق پروردگار برای انسان بیشتر فراهم شود این است که طلاب محترم، تهجد و نماز شب را نباید فراموش کنند.خداوند درآیه ۶۰ سوره عنکبوت میفرماید: کسی که در راه خدا گام بردارد، ما خودمان به او کمک کرده و او را به راههای مستقیم هدایت میکنیم و خداوند این اشخاص را دوست دارد.

دوم) تلاش جهت تأمین معاش

«و ساعةً لامر المعاش»؛ باید زمانی را هم برای تأمین معاش زندگی در نظر بگیریم؛ زیرا بیکاری باعث فساد و سقوط میشود. ، انسانهای سست و تنبل به هیچ هدفی نمیرسند. امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «ایاک الکَسَل و الضَّجرَ و إن کَسِلتَ لَم تُؤَدِّ حَقّاً؛ از دو چیز پرهیز کن، یکی از تنبلی و سستی و دیگری از واماندگی در وسط راه. اگر تنبل باشی، حق را ادا نمیکنی. امام باقر (علیه السلام) نیز در روایتی میفرمایند: مَنْ طَلَبَ [الرِّزْقَ فِی] الدُّنْیا اسْتِعْفَافاً عَنِ النَّاسِ وَ تَوْسِیعاً عَلَی أَهْلِهِ وَ تَعَطُّفاً عَلَی جَارِهِ لَقِی اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یوْمَ الْقِیامَةِ وَ وَجْهُهُ مِثْلُ الْقَمَرِ لَیلَةَ الْبَدْرِ؛ کسی که [روزی در] دنیا را طلب کند برای طلب عفت از مردم و گشایش دادن بر خانواده اش و عاطفه ورزی بر همسایه اش، خداوند عزوجل را در روز قیامت ملاقات میکند درحالی که رویش همچون ماه در شب بدر تمام است.

سوم) معاشرت با دوستان صالح

سوم باید وقتی را برای معاشرت با افراد خوب و صالح داشته باشیم و این خیلی مؤثر است و میتواند در وجود ما تأثیر زیادی داشته باشد. ارتباط با شخصیتها میتواند جنبههای مثبت وجودی انسان را تقویت نموده و کاستیها را جبران نماید. امام جواد (علیه السلام) نیز در این رابطه میفرماید: ملاقاة الاخوان نشرةٌ و تلقیحٌ للعقل و ان کان نزراً قلیلاً؛ دیدار و ارتباط با دوستان باعث شادابی و زیادی عقل میشود؛ هر چند مدت دیدار کم باشد.

زندگی علامه طباطبایی (ره) بسیار آموزنده است، تفسیری که ایشان نوشته بسیار جامع است و ایشان به نوعی خود را قربانی این تفسیر کرده است و در رابطه با برخی آیات 50 صفحه تفسیر نوشته است. در زمینه اخلاق هم بسیار وارسته بود و حدود دو سال بود که بعد از مرگ استادش عطر مصرف نکردند.

چهارم) بهره مندی از لذتهای حلال

چهارمین چیزی که امام کاظم (علیه السلام) فرمودند، تفریح و تنفس سالم است و در زندگی باید برای آن وقت گذاشت ؛ زیرا هر کاری نشاط میخواهد و اگر نشاط نباشد انسان کسل میشود و نمیتواند در زندگی پیشرفت کند. موسى بن بکر نقل میکند که امام کاظم (علیه السلام) به من فرمود:مَنْ طَلَبَ هَذَا الرِّزْقَ مِنْ حِلِّهِ لِیَعُودَ بِهِ عَلَى نَفْسِهِ وَ عِیَالِهِ کَانَ کَالْمُجَاهِدِ فِی سَبِیلِ اللَّه‏؛ کسی که در پی روزی حلال برود تا از آن، خود و خانواده اش را بهرهمند سازد، پاداش او در پیشگاه الهی مانند پاداش رزمندهای است که در راه خدا جهاد میکند. آن حضرت در حدیث دیگری میفرمایند: اجْعَلُوا لِأَنْفُسِکُمْ حَظّاً مِنَ الدُّنْیَا بِإِعْطَائِهَا مَا تَشْتَهِی مِنَ الْحَلَالِ وَ مَا لَا یَثْلِمُ الْمُرُوَّهَ وَ مَا لَا سَرَفَ فِیهِ وَ اسْتَعِینُوا بِذَلِکَ عَلَى أُمُورِ الدِّینِ فَإِنَّهُ رُوِیَ لَیْسَ مِنَّا مَنْ تَرَکَ دُنْیَاهُ لِدِینِهِ أَوْ تَرَکَ دِینَهُ لِدُنْیَاهُ؛ براى نفس خود از دنیا بهره‏اى قرار دهید. به آن اندازه که آنچه خواهشِ‏ حلال کند و به جوانمردی خللى نرساند و زیاده‏ روى در آن نباشد، به او بدهید.و از این روش، در انجام دادن امور دین یارى جویید و(نیرو یابید)

ارتباط قلبی با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

در پایان توصیه ای به طلاب دارم. کار ما طلبهها در پرتو عنایت امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است از این جهت طلاب، شاگردان امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستند و این راه را هموار میکنند که روزی آن حضرت ظهور خواهد کرد. بنابراین همانطور که امام خمینی همه کارهای خود را مقدمه ظهور امام عصر میدانست ماهم در همین مسیر باید گام برداریم که کار ما زمینه ساز ظهور آن حضرت است؛ چون زمینهساز هستیم باید خیلی قوی باشیم و راه را نشان دهیم و در امر به معروف و نهی از منکر کوشا باشیم و بدانیم عاقبت برای آمدن امام عصر است. سعی کنیم به آن حضرت مربوط باشیم. روزانه دعای عهد یا زیارت آل یاسین را بخوانیم یا اعمال خوب انجام داده و ثواب آن را به حضرت هدیه کنیم، تا اینکه خداوند به ما در این مسیر توفیق بیشتری دهد تا همه مردم دنیا بدانند سعادت همه مردم در اسلام است و آخر این جریانها و آمدن امام عصر است. مستکبرین مغرور نباشند و بدانند روزی خواهد آمد که عدل و داد امام زمان در این جهان حاکم خواهد شد.


تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج