*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١١٧٦٨ ١٠:٤١ - 1398/11/26   از نظرات فضلای جوان در سیاست‌گذاری‌ها استفاده خواهیم کردآیت‌الله حسینی بوشهری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری حوزه ارسال به دوست نسخه چاپي


از نظرات فضلای جوان در سیاست‌گذاری‌ها استفاده خواهیم کردآیت‌الله حسینی بوشهری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری حوزه

از نظرات فضلای جوان در سیاست‌گذاری‌ها استفاده خواهیم کرد


آیت‌الله سید‌هاشم حسینی بوشهری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری حوزه، به تشریح برنامه‌ها و سلسله نشست‌های خود با فضلا و استعداد‌های برتر حوزه پرداخت و گفت: از مدت‌ها قبل این مسئله در ذهن همه اعضای شورای‌عالی بود که با همه تأکیداتی که مقام معظم رهبری دارند، از یک سو و با این سیل خروشان طلاب فاضل، ممتاز و مستعد که حقیقتاً نشاط و شادابی خویش را در حوزه می‌گذرانند و دارای ایده‌های خوبی هستند و هر کدام در جایگاهی منشأ آثار خیرات و برکات‌اند و مجموعه‌ای را اداره می‌کنند، حوزه بتواند ارتباطی با آنان برقرار کند و با طرح مسائلی که به نظر می‌رسد اولویت حوزه است، از نظرات این فضلای جوان، ‌مستعد و نخبه حوزوی استفاده کند...دبیرشورایعالی حوزههای علمیه بیان داشت: با دبیرخانه شورایعالی حوزه، طرح بحث کرده و اعلام آمادگی نمودم که در همه جلسات شرکت میکنم و هر مقدار زمان باشد، وقت میگذارم و این باعث میشود که فضلای شرکتکننده با یک رغبت بیشتری حضور یابند و احساس کنند، ما اهتمام به کار و برنامه داریم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه این اتفاق خوب عملی شد، گفت: مسائل اولویتداری که ما در حوزه داریم و کارهایی که مدیریت انجام میدهد، کارهایی است که یا قبلا شورا تصویب کرده و آقایان اجرا میکنند و یا آنها را به شورا میآورند و بعداز تصویب در شورا، اجرایی میکنند؛ کارهایی خوبی در دست اقدام است؛ از جمله درختواره رشتههای تخصصی که اجرا میشود و دهها مسئله دیگری که وجود دارد.

نایبرئیس جامعه مدرسین با بیان اینکه احساس کردیم، اینگونه مسائل، آنهم با فضلای جوان ویژگی خاصی دارد، به دیدار اعضای شورایعالی حوزه با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: روز14 بهمن در دیداری که با رهبر معظم انقلاب داشتیم، در گزارشی که خدمت معظمله دادم، در حقیقت گزارش وضعیت انقلابی حوزه و شور و نشاط طلاب را عرض کردم، این نکته را نیز اشاره داشتم که یکی از کارهای ما، جلسه گذاشتن با نخبگان حوزه است و جالب این بود که در فرمایشات ایشان هم دقیقاً به این نکات پرداخته و تأکید شد و دستمایه خوبی برای ما جهت پیگیری بیشتر گردید.

وی با بیان اینکه باید کارویژهها را درستتر تعریف کنیم و به طلاب نخبه و استعداد برتر، بهای لازم بدهیم، گفت: باید فضاهایی را تعریف کنیم و کارویژههایی را در حوزه مشخص نماییم که طلبه ما در بدو ورود به حوزه، بداند که با این استعداد ی که دارد، به کجا خواهد رسید و چه کاری برای او تعریف میشود و این نقیصهای است که علیرغم کارهای خوبی که در سالیان اخیر شده، در حوزه وجود دارد.

دبیر شورایعالی حوزههای علمیه به معیارگزینش فضلا و استعدادهای برتر برای دعوت به جلسه اشاره کرد و گفت: دو جلسهای که برگزار کردیم، بیشتر حالت آزمایشی داشت؛ ولی تأکید دارم که دایره افراد را بیشتر کنیم. تعدادی از نخبگانی را که در حوزه بهعنوان نخبه شناخته شدهاند و مورد حمایت مدیریت و مرکز خدمات حوزه هستند، از میان آنها انتخاب و گزینش کردیم و توسط آنان افراد دیگر شناسایی شدند.

وی ادامه داد: ممکن است دایره وسیعتر شود و توصیه شده که متناسب با هر مسئلهای، افراد متناسب با آن مسئله را دعوت کنیم که بعداز مدتی، افراد زیادی در مجموعهای که در سامانه ما و در این اظهار نظر شرکت میکنند، حضور دارند و در حقیقت به ما کمکرسانی میکنند که طرح و برنامه شورا بتواند فعالتر باشد.

 احیای «بانک ایدهها» در حوزه علمیه

آیتالله حسینی بوشهری در بخش دیگری از سخنان خود به «بانک ایدهها» در حوزه علمیه اشاره کرد و گفت: سابقاً بانک ایدهها را داشتیم؛ ولی مدتی است، کمفروغ شده که با الهام از فرمایشات رهبری مبنی بر اینکه به طلاب خوشاستعداد و نخبه میدان بدهید، تأکید کردم که این بانک باید احیا شود و حضرت آقا گفتند: گاهی کسانی از میان همین طلاب جوان که خیلی چهره هم نیستند، برای ما نامه مینویسند و نکات بسیار قابل توجهی را ذکر میکنند.

وی با بیان اینکه بهزودی فراخوان بانک ایدهها منتشر خواهد شد، گفت: در واقع فراخوانی از کل حوزویان خواهد شد که دیدگاهشان را مطرح کنند. ممکن است یک سری سئوالاتی را هم مطرح کنیم که در رابطه با آینده و پیشرفت و مسائل مختلف حوزه است که طلاب جوان میتوانند نقطهنظرات خود و راههایی را که به ذهنشان میرسد، مطرح کنند و یک جهتدهی به این بانک ایدهها داده شود.

 بهترین ایده تشویق خواهد شد

دبیر شورایعالی حوزههای علمیه با بیان اینکه البته افراد آزادند و ممکن است، غیر از این چارچوب نقطهنظرات دیگری نیز داشته باشند، اظهار داشت: این سرمایهای میشود که هر ماه یک بار این ایدهها را بررسی کنیم و به بهترین ایده که مطرح شده، جایزه بدهیم و تشویق کنیم تا بتوانند مؤثر باشند و اگر چهرهای است که آینده دارد، حمایت شود. وی با بیان اینکه برای «بانک ایدهها» سامانهای در نظر گرفته شده است، افزود: از طریق این سامانه نقطهنظرات را دریافت خواهیم کرد. گاهی هم ممکن است، بهصورت مکتوب و خارج از سامانه برای ما ارسال کنند.

آیتالله حسینی بوشهری با بیان اینکه از مجموع این ایدهها ممکن است، برنامه و طرح سیاستهایی که کار اصلی شوراست را به دست بیاوریم، گفت: به جای اینکه اعضای شورایعالی بخواهند سیاستگذاری کنند، این همافزایی جامعه روحانیت میتواند در اداره حوزه سهیم باشد و هیچکس احساس نکند که افرادی جایی نشستهاند و برنامهریزی میکنند و به فکر آنها توجهی نمیشود.


خروج