*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١١٧٦١ ١٠:١٦ - 1398/11/26      بیانیه گام دوم انقلاب و توصیه‌های راهبردی در جهت بالندگی و پیشرفت نظام و جامعه اسلامی  حجت‌الاسلام والمسلمین واعظی به مناسبت سال‌روز انتشار بیانیه گام دوم انقلاب تبیین کرد ارسال به دوست نسخه چاپي


   بیانیه گام دوم انقلاب و توصیه‌های راهبردی در جهت بالندگی و پیشرفت نظام و جامعه اسلامی حجت‌الاسلام والمسلمین واعظی به مناسبت سال‌روز انتشار بیانیه گام دوم انقلاب تبیین کرد

بیانیه گام دوم انقلاب و توصیه‌های راهبردی در جهت بالندگی و پیشرفت نظام و جامعه اسلامی


بیانیه گام دوم انقلاب فرصت‌ مناسبی پیش‌روی ارباب اندیشه و فکر جهت بازاندیشی و تأمل در تجارب و دستاوردهای انقلاب اسلامی می‌گشاید و دربردارنده توصیه‌های راهبردی در جهت بالندگی و پیشرفت نظام و جامعه اسلامی است...به گزارش خبرگزاری حوزه، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، همایش "بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی" را با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی و جمعی از چهرههای برجسته حوزوی و کشوری، در روز ۲۴ بهمن ماه سال جاری همزمان با سالروز انتشار بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از ساعت ۹ تا ۱۷ به همراه پنلهای تخصصی در مرکز همایشهای غدیر قم برگزار مینماید. در ذیل، یادداشتی از حجتالاسلام والمسلمین احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، که ریاست همایش بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی را برعهده دارد را در خصوص این بیانیه و محورهای همایش مذکور بخوانید.

بسم الله الرحمن الرحیم

درباره انقلاب اسلامی ملت ایران و چیستی و چرایی آن بسیار گفتهاند. در این میان، آنچه کمتر از نگاه تحلیلگران و صاحبنظران پنهان مانده است، فراروی رهبران و رهپویان این نهضت عظیم انسانی از خواستههای مرسوم و متعارف در دیگر نهضتها و تلاطمهای اجتماعی شناختهشده در دیگر جوامع و سرزمینهاست. آنچه با عنوان شعارها و فریادهای انقلابی، فراز آمد و جانها و اندیشهها را نواخت، بانگ ایمانگرایی، اسلامخواهی، حقجویی، عدالتطلبی، استقلالطلبی و رهایی یک ملت از چنگال استبداد و استعمار بود؛ از اینرو این انقلاب، هویتی فرهنگی و وجهی معنوی و ایمانی دارد و نظام سیاسی برآمده از آن، بر شالوده این گفتمان و رسالت ارزشی و ایمانی استوار شده است.

کامیابی و توفیق میراث سیاسی بنیانگذار جمهوری اسلامیایران، امام خمینی قدس سره در گرو نگاهداشت و پایداری گفتمان انقلاب در ساحت اندیشه و باور جامعه و تحقق عینی و عملی اصول و ارکان این گفتمان در عرصههای مختلف حیات جمعی ملت ایران است.

 بیانیه گام دوم دربردارنده تحلیلی منصفانه و همهسو نگر است

صدور بیانیه گام دوم توسط رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، حضرت آیتاللهالعظمی خامنهای در بهمن ۱۳۹۷ و چهلمین سال پیروزی انقلاب، به سبب آنکه دربردارنده تحلیلی منصفانه و همهسو نگر از فراز و فرودها و چالشهای انقلاب و نظام اسلامی مردم ایران در چهار دهه نخست است، فرصت مناسبی پیشروی ارباب اندیشه و فکر جهت بازاندیشی و تأمل در تجارب و دستاوردهای انقلاب اسلامی میگشاید، و به سبب آنکه این بیانیه دربردارنده توصیههای راهبردی در جهت بالندگی و پیشرفت نظام و جامعه اسلامی ماست، همه نیروهای متعهد و نهادهای تأثیرگذار حاکمیتی و غیر حاکمیتی بهویژه دو کانون اصلی علمی و معرفتی کشور، یعنی حوزههای علمیه و دانشگاهها را بهاین امر فرا میخواند که در چگونگی تحقق این توصیهها اندیشه کنند، موانع و کاستیها را بشناسند و فرهیختگی و حرکت جهادی خود را آشکار سازند و نسبت و نقش خود را با محورها و توصیههای ناظر به آینده انقلاب اسلامی، تعریف نمایند.

 محورهای همایش بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در جایگاه یک نهاد علمی و فرهنگی برآمده از متن انقلاب اسلامی با هدف درگیر کردن جامعه نخبگانی حوزه و دانشگاه با درونمایه بیانیه گام دوم، همایش «بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی» را در چهار محور اصلی طراحی کرد.

محور نخست همایش، «تحلیل بیانیه گام دوم با رویکرد تمدنی» انتخاب شد، زیرا این بیانیه گرچه یک متن نگاشتهشده درباره تمدن اسلامی نیست، اما دلالتهای تمدنی دارد و ایجاد تمدن نوین اسلامی را آرمان بزرگ انقلاب اسلامی ایران میخواند. به سبب برخورداری از دلالتهای تمدنی است که این بیانیه، دارای ویژگیهایی نظیر کلاننگری، آیندهنگری، امیدآفرینی و همهجانبهنگری و توصیههای راهبردی به جاری انقلاب اسلامی و پویش و مقاومت ملت شریف ایران است.

محور دوم همایش، «چیستی و چرایی و چگونگی تحقق بیانیه گام دوم است. این بیانیه گرچه یک سند رسمی توسعه و پیشرفت در عرصه مدیریت استراتژیک نیست و با قالبها و صورتبندی مرسوم در اینگونه سندها فاصله دارد و مشتمل بر مباحث تفکیکشدهای نظیر اهداف، سیاستها، افقها، تدابیر کلان و هدفگذاریهای کمی نیست و به اهدافی نظیر تصویرسازی از گذشته و آینده انقلاب، هدایتگری و آگاهیبخشی، انگیزهسازی و امیدآفرینی، توجه جدی دارد، اما توصیههای اساسی و راهبردی جهت بالندگی و پیشرفت انقلاب اسلامی را نیز وجهه همت خود قرار داده است؛ از اینرو بر فضلا و استادن متعهد حوزه و دانشگاه لازم است در پیشنیازهای تحقق این بیانیه و راهبردها و راهکارهای عینیتبخشی به این توصیهها، فکر و تأمل نمایند.

بخش سوم همایش معطوف به تحلیل تجربه و دستاوردهای جمهوری اسلامی در توصیههای هفتگانه بیانیه و ارزیابی وضع کنونی آنهاست. این بخش، در واقع، حرکت علمی و تحلیلی در فضای صفحات نخستین بیانیه گام دوم و نگاه وضعیتشناسانه به موضوعات مورد توصیه رهبری معظم انقلاب در بخش پایانی بیانیه است.

بخش چهارم همایش به نقشآفرینی بایسته و شایسته نهادهای علمی کشور بهویژه نقش و تأثیر نسل جوان این نهادهای حوزوی و دانشگاهی در تحقق اهداف بیانیه گام دوم میپردازد.

 قدردانی از استادان و صاحبان اندیشه

در دعوت از استادان و صاحبنظران بدان مشارکت علمی و تولید محتوای دانشی در محورهای چهارگانه همایش، سعی برآن بود فضای بحث و گفتوگو و اظهارنظر، متکثر و گشوده باشد و مجال مشارکت برای سلایق و منظرهای فکری متنوع فراهم باشد. گمان نگارنده آن است که در انجام این مقصود توفیق نسبی داشتیم و در اینجا از همه استادان و صاحبان اندیشه که دعوت ما را اجابت کرده و در این پویش علمی سهیم شدند، قدردانی و تشکر میکنم.

برخود فرض میدانم از دبیر محترم شواری عالی انقلاب فرهنگی، حجتالاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر سیدسعیدرضا عاملی و رئیس شورای حوزوی شورایعالی انقلاب فرهنگی حجتالاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر پارسانیا جهت همراهی و مشارکت در همایش و از همکاران خودم در دفتر تبلیغات اسلامی که در بخشهای مختلف اجرایی و علمی زحمات فراوانی جهت برگزاری همایش و تدوین و نشر آثار آن متحمل شدهاند، قدردانی و سپاسگزاری کنم.

طراحی محورهای همایش و مدیریت و بهسامان رساندن محتوای علمی آن، مرهون تلاشهای اعضای محترم کمیته علمی همایش و ناظران علمی، حججاسلام الویری، هاشمیان، لکزایی، مریجی، ثنائی، صرامی، مطهریفر، میراحمدی، یوسفیمقدم، بابایی، یعقوبنژاد و آقای علیپور است که امیدوارم زحمات و تلاشهای آنان مقبول حقمتعال باشد.

احمدواعظی/ رئیس همایش بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی


خروج