*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١١٧٤٤ ١٤:٤٨ - 1398/11/24   ترجمه آثار فاخر و میراث مکتوب اسلامی به زبان‌های گوناگون در المصطفیدر اختتامیه جشنواره شیخ طوسی عنوان شد ارسال به دوست نسخه چاپي


ترجمه آثار فاخر و میراث مکتوب اسلامی به زبان‌های گوناگون در المصطفیدر اختتامیه جشنواره شیخ طوسی عنوان شد

ترجمه آثار فاخر و میراث مکتوب اسلامی به زبان‌های گوناگون در المصطفی


در مراسم تجلیل و تقدیر از برگزیدگان بخش آثار و مقالات جشنواره شیخ طوسی از تلاش و مجاهدت افتخارآمیز آیات‌ مقتدایی دبیر دوم شورای‌عالی حوزه‌های علمیه و اعرافی رئیس پیشین جامعة‌المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم تقدیر شد...اختتامیه بیستویکمین جشنواره بینالمللی پژوهشی شیخ طوسی قم با حضور آیات و حججاسلام؛ حسینی بوشهری دبیر شورایعالی

حوزههای علمیه، مقتدایی دبیر دوم شورایعالی حوزه، عباسی رئیس جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم، شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

طلاب ایرانی و غیر ایرانی جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم، ۱۷ بهمن در سالن قدس مجتمع جامع امام خمینی قدس سره برگزار شد.

 حضور اندیشمندانی از ادیان و مذاهب از راهبردهای انقلاب اسلامی است

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین عباسی در اختتامیه بیستویکمین جشنواره بینالمللی پژوهشی شیخ طوسی، بر اهمیت تحلیل آثار و برکات انقلاب اسلامی اشاره نمود و ابراز داشت: المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم بهعنوان نهاد برآمده از انقلاب اسلامی وظیفه دارد در عرصه تولید دانش و عرصه فکر بینالمللی، مبین اندیشه انقلاب اسلامی باشد. جشنواره شیخ طوسی آثار و برکات این نهاد را بهعنوان یکی از برکات انقلاب اسلامی مورد ارزیابی قرار میدهد.

رئیس جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم با بیان اینکه حوزههای علمیه در گستره تاریخ، همواره رویکردی بینالمللی داشتهاند و از کشورهای مختلف در این حوزهها جمع میشدند، بر لزوم بازخوانی خدمات و دستاوردهای بینالمللی المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم تأکید نمود و اذعان داشت: در این جشنواره، علاوه بر ارزیابی آثار علمی طلاب المصطفی در قالبهای مختلف پژوهشی، هر سال موضوعی، بهعنوان موضوع ویژه جشنواره شیخ طوسی انتخاب میشود که در سال گذشته به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، ارائه دستاوردهای علمی و بینالمللی جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم بهعنوان نهاد برخاسته از متن انقلاب در دستور کار قرار گرفته و مناسب بود با توجه به گستردگی کارهای انجامشده در داخل و خارج کشور، در فرصت موسعتری به این موضوع پرداخته میشد.

وی، در بخش پایانی سخنان خود، ضمن تقدیر از تلاشها و مجاهدتهای آیات مقتدایی و آیتالله اعرافی، اظهار داشت: در سالهای اخیر، الگوهای تعامل سازنده و مفیدی در دستگاه سیاستگذاری و مدیریت جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم شکل گرفته است.

 بازنگری مأموریتهای جامعةالمصطفیالعالمیه در ساختارهای آموزشی

معاون آموزش جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم، نیز در این مراسم با بیان اینکه پساز گذشت پانزده سال با توجه به تنوع نیاز مخاطبان، مأموریتهای المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم در ساختارهای آموزشی بازنگری شد، اظهار داشت: طرح تحول نظام آموزشی المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم، محصول تلاش چندین ساله فعالیت متمرکز صدها نفر از استادان المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم و مشاورانی از بیرون المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم و گروههای علمی و اعضای هیئت علمی بود که براساس این طرح، حدود ۴۵۰ رشته و گرایش تعریف شده و چندین برابر این تعداد، سرفصلهای آموزشی تهیه و تدوین گردیده که نشاندهنده عظمت تلاشهای صورتگرفته است.

حجتالاسلام والمسلمین سید حمید جزایری به ساحتهای مختلف علمی المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم اشاره نمود و ابراز داشت: بهروز کردن فرایندهای آموزشی، ساختاردهی مجتمعهای آموزشی، ایجاد پیوند بین مراکز داخلی و خارجی، تعامل و همکاری با مراکز علمی، عقد تفاهمنامه با مراکز علمی بینالمللی، گسترش فکر تقریبی و تزریق آن در جهان اسلام، توجه ویژه به آموزش مجازی، تأسیس و راهاندازی صدها واحد آموزشی در ایران و خارج کشور، حضور تأثیرگذار جمعی از دانشآموختگان المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم در کشورهای خود، طراحی نظام آموزشی با محوریت تربیت و توجه به پژوهش بهصورت همافزا، از دیگر ویژگیهای این طرح فاخر است.

 تقدیر از خدمات و مجاهدتهای آیات مقتدایی و اعرافی در جامعةالمصطفی

حجتالاسلام والمسلمین رضایی رئیس پژوهشگاه بینالمللی المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم نیز در این مراسم، ضمن تشریح فرایند برگزاری بیستویکمین جشنواره بینالمللی شیخ طوسی، به تنوع ملیتی و زبانی پژوهشگران شرکتکننده در این دوره از جشنواره اشاره نمود و ابراز داشت: آثار ارائه شده به دبیرخانه جشنواره بینالمللی شیخ طوسی، نزدیک به سی زبان بینالمللی بوده است.

 آثار فاخر و میراث مکتوب اسلامی به زبانهای گوناگون ترجمه میشود

حجتالاسلام والمسلمین برجی مدیر دانشنامههای جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم نیز در اختتامیه این مراسم با اشاره به اهمیت و جایگاه پژوهش و تولید علم برای رسیدن به مرجعیت علمی و کسب اعتبار در سطح ملی و بینالمللی، خاطرنشان کرد: جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم در بحث تولیدات پژوهشی، بر تولید دانش و پرورش اندیشه تأکید دارد. فعالیتهای تألیفی با هدف تولید اندیشه، اهتمام به تقویت و گسترش جنبش نرمافزاری، تبیین عالمانه دین و پاسخگویی به پرسشهای جهان کنونی با تکیه بر آموزههای دینی انجام میشود.

حجتالاسلام والمسلمین برجی با اشاره به اینکه انتخاب آثار با توجه به نتایج نظرسنجیهای مناطق هدف، اولویتبندی براساس موضوعات مورد نظر مخاطبان، توجه به اولویتهای فرهنگی، دینی و محلی هر منطقه و نیز استفاده از قالبهای نو و جذاب صورت میگیرد، خاطرنشان کرد: همچنین برای تحققبخشی به نهضت ترجمه، آثار فاخر و میراث مکتوب اسلامی به زبانهای گوناگون دنیای معاصر ترجمه میشود؛ تنها در واحد الحضاره لبنان، بیشاز سیصد اثر بازتولید و ترجمه شده است.

مدیر دانشنامههای المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم نتیجه این تلاش را تألیف و ترجمه هزاران اثر و کتاب ارزشمند علمی از منابع اسلامی به بیشاز چهل زبان زنده دنیا در داخل و خارج کشور دانست و گفت: تولیدات علمی در قالب کتاب و منشورات دیگر، به همت مراکز بینالمللی ترجمه و نشر المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم به زبانهای مختلف چاپ و منتشر میشود که تنها در انتشارات المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم، تاکنون 4هزار اثر به زبانهای مختلف منتشر شده است.

وی در تشریح طرحهای پژوهشی ملی و جامع جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم ابراز داشت: قسمتی از فعالیتهای پژوهشی المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم، که نشاندهنده اعتماد سازمانها و مراکز مختلف به تواناییهای پژوهشی المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم و فراهم بودن زیرساختهای پژوهشی در المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم است، انجام طرحهای کلان پژوهشی به سفارش سازمانها و مراکز مختلف است؛ هماکنون، در جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم سه دانشنامه مهم ابتکاری- کاربردی در حال تألیف است. این دانشنامهها مجموعههای مرجع، سامانمند، جامع و بدیع از مدخلها و مقالهها در موضوعات خاص است که افزون بر اتقان علمی، ساختاری و فنی استنادها و ارجاعهای پرشماری دارد.

مدیر دانشنامههای المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم، در بخش بعدی سخنان خود، به ظرفیتسازی و پشتیبانی پژوهشی المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم اشاره نمود و گفت: حمایت از پژوهشگران، برگزاری همایشها و نشستهای علمی داخلی و ملی و بینالمللی، تشکیل انجمنها و تشکلهای علمی، راهاندازی کتابخانه و بانک اطلاعات و اعطای فرصتهای مطالعاتی، بخشی از این خدمات به شمار میآید.

حجتالاسلام والمسلمین علوی دبیر اجرایی جشنواره شیخ طوسی نیز در اختتامیه این مراسم با بیان اینکه نقش این مرکز و فارغالتحصیلان آن در گسترش علوم انسانی و اسلامی بهعنوان موضوع بیستویکمین جشنواره بینالمللی شیخ طوسی تعیین شده است، خاطرنشان کرد: مجموعه آثار و تحقیقات و پژوهشهایی که خانواده المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم در یک سال قبل از برگزاری جشنواره منتشر و ارائه شده، مورد بررسی قرار می‌‌گیرد.

دبیر اجرایی جشنواره شیخ طوسی با بیان اینکه بخش ویژه و مقالات نیز برای بررسی مقالاتی که ناظر به موضوع جشنواره نگاشته شده را بررسی می‌‌کند، خاطرنشان کرد: با توجه به موضوع تخصصی در حوزه وظایف این مرکز تبلیغات غالبا متمرکز بر مجموعههای جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم بوده است. وی به رتبهبندیهای پژوهشی مقالات در این دوره از جشنواره شیخ طوسی اشاره نمود و ابراز داشت: تمام رتبههای چهارگانه مقالات انتخاب شده در جشنوراه شیخ طوسی بر اساس نتیجه ارزیابیهای تخصصی کمیته علمی انتخاب شده است.

دبیر اجرایی جشنواره شیخ طوسی در ادامه ضمن ارائه گزارش آماری از مقالات بیستویکمین جشنواره بینالمللی شیخ طوسی، خاطرنشان کرد: ۱۷۰۰ اثر از هزار نویسنده و پژوهشگر بینالمللی به دبیرخانه این دوره از جشنواره بینالمللی شیخ طوسی رسیده است.

حجتالاسلام والمسلمین علوی به تنوع ملیتی شرکتکنندگان در این دوره جشنواره اشاره نمود و ابراز داشت: طلاب و دانشپژوهان جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم، آثار و مقالات خود را ناظر به ۲۸ زبان بینالمللی ارائه نمودهاند؛ این تنوع زبانی خود گویای ارزشمندی آثار این دوره از جشنواره بینالمللی شیخ طوسی است.

وی در پایان از همکاری ۲۸ واحد آموزشی و پژوهشی المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم از داخل و خارج کشور در این دوره از جشنواره خبر داد.

 


خروج