*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١١٧٣٩ ١٤:٣٧ - 1398/11/24   تهمت‌ها نتوانست ما را در انجام وظیفه متوقف کندآیت‌الله مصباح یزدی  ارسال به دوست نسخه چاپي


تهمت‌ها نتوانست ما را در انجام وظیفه متوقف کندآیت‌الله مصباح یزدی

تهمت‌ها نتوانست ما را در انجام وظیفه متوقف کند


رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قدس سره گفت: ‌باید بد‌گویی‌ها و تهمت‌ها را به جان بخریم تا بتوانیم وظیفه خود را انجام دهیم که در این چند سال آن را تجربه کرده‌ام؛ یعنی هم فحش شنیده‌ایم و هم برکتش را دیده‌ایم و خدا را شاکر هستیم که این فحش‌ها ما را از کار باز نداشت...

 
به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله مصباح یزدی، ۱۵بهمن در اختتامیه بیستوپنجمین جشنواره قرآنی و حدیثی جامعةالمصطفیالعالمیه، انقلاب اسلامی را یکی از نعمتهای اعجازگونه عصر کنونی دانست و یادآور شد: برخی از نعمتهای الهی چنان برجسته است که به فرد و نقطه خاصی اختصاص ندارد و شامل همه انسانها میشود که جا دارد، بهصورت ویژه شاکر آن باشیم. عقل، وحی و وجود انبیا و اولیای الهی، جزو این نعمتها بهشمار میآید. در میان همه نعمتها در نیمقرن گذشته، شاهد نعمت اعجازآمیزی هستیم که برخلاف تصور عمومی و به دست امام خمینی قدس سره و با عنایت حضرت صاحبالزمان؟عج؟ تحقق یافت.

ایشان ادامه داد: زندگی بشر از ابتدای خلقت تا امروز دچار حوادث و تحولات گوناگون بوده است؛ البته این تحولات در گذشته با سرعت کمتری رقم میخورد و برای وقوع هر تحول عظیم، سالها مقدمهچینی و زمینهسازی لازم بود؛ ولی در قرن اخیر و در دهههای گذشته، تحولات با سرعت بیشتری در حال تحقق است که توجه به آنها میتواند در رفتار، تصمیمگیریها و تشخیص وظایف ما اثرگذار باشد و در صورت غفلت، بیشک به حسرت جبرانناپذیری دچار خواهیم شد.

این استاد و مفسر قرآن کریم یکی از تحولات عصر کنونی را پیشرفت چشمگیر سطح درک و فهم نسل بشر دانست و اذعان داشت: امروز حتی کودکان مسائلی را درک مینمایند که شاید در گذشته به ذهن بزرگسالان نمیرسید. امروز بشر و بهویژه نسل جدید، علاقه بیشتری برای درک حقایق دارد و لحظهای دست از پرسش برنمیدارد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قدس سره افزود: از سوی دیگر، یکی از سنتهای الهی برای آنکه همواره زمینه انتخاب آزادانه میان حق و باطل برای بشر فراهم باشد، این است که کفههای هدایت و گمراهی در سطح متعادلی قرار داشته باشد؛ بنابراین فطرت حقیقتجوی انسان به هر میزانی رشد یابد، عوامل گمراهی و سرگرمی انسان به اوهام و انحراف نیز شدت میگیرد؛ برای نمونه، امروز زمینه دسترسی آسان به کتب و منابع شناخت حقایق معارف الهی در حدی فراهم شده است که در گذشته برای رسیدن به آنها سالها زحمت لازم بود. با این حال، شاهد گسترش ابزارهای زیانبار نیز هستیم و گاهی در آنها با شبهاتی روبهرو میشویم که پاسخ دادن به آن، برای متخصصان هم دشوار است.

ایشان استفاده درست از این امکانات را یکی از جنبههای شکر عملی دانست و تصریح کرد: زمانی که لوازم پیشرفت علم در برابر عوامل فساد و لوازم گمراهی در این سطح وجود نداشت، تکلیف ما نیز در همان سطح محدود بود؛ ولی تکلیف امروز ما هم در جهت اثباتی و هم در برابر شبهات انحرافی قابل مقایسه با گذشته نیست. در اعصار گذشته، زمینه چندانی برای علما و روحانیون برای خدمت به جامعه وجود نداشت و شبهاتی هم که در آن زمان مطرح میشد، در دسترس عموم نبود، ولی امروز شبهات در قالبهای مختلف بهصورت مداوم افکار جوانان ما را هدف قرار میدهند که وظیفه دوچندانی برای ما ایجاد مینماید.

آیتالله مصباح یزدی، شناخت هدف، آشنایی با روشها و راهاندازی مراکزی برای انجام این وظایف را نیازمند فعالیت، طراحی، فداکاری و به جان خریدن تهمتها و توهینها دانست و خاطرنشان ساخت: امروز بهلطف انقلاب اسلامی، پیشرفت زیادی در این زمینه شاهد هستیم؛ برای نمونه، جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم امروز زمینه بینظیری برای تعلیم معارف اسلامی در سراسر عالم پدید آورده است، ولی همه اینها با توجه به نیاز ما، کافی نیست و باید تلاش و همت دوچندانی صورت گیرد تا بتوانیم تکلیف و وظیفه خود را در قبال جامعه ایفا نماییم.

ایشان بیان داشت: باید بدگوییها و تهمتها را به جان بخریم تا بتوانیم وظیفه خود را انجام دهیم که در این چند سال آن را تجربه کردهام؛ یعنی هم فحش شنیدهایم و هم برکتش را دیدهایم و خدا را شاکر هستیم که این فحشها ما را از کار باز نداشت؛ نمیخواهم بگویم که کاری انجام نشده است؛ اما نسبت به نیاز جامعه این موارد کفایت نمیکند و باید بیشتر تلاش کرد. همچنین فداکاری و از خودگذشتگی نشان داد تا طرحها اجرا و نیازهای جامعه پاسخ داده شوند.

 علوم انسانی اسلامی زیربنای تمدن نوین اسلامی است

بر پایه همین گزارش، حجتالاسلام والمسلمین عباسی هم در این مراسم با گرامیداشت چهلویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، پیام انقلاب اسلامی را برگرفته از متن قرآن کریم خواند و گفت: «عقلانیت، معنویت و عدالت برای همه بشریت»، پیام اصلی انقلاب اسلامی است.

رئیس جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته نشان داد که میتوان در کنار سختیها و مشکلات، به قلههای پیشرفت و شکوفایی دست یافت، ابراز داشت: امروز در چهلویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که به همه عالم تعلق دارد، در کنار همه پیشرفتهای علمی، پرداختن به علوم انسانی بهعنوان زیرساخت تمدن نوین اسلامی، ضرورتی دوچندان دارد و تأکید مقام معظم رهبری(مدظلهالعالی) بر تولید علوم انسانی با نگاه اسلامی و بومی، براساس این ضرورت است.

حجتالاسلام والمسلمین عباسی قرآن کریم را زیربناییترین منبع برای تولید معارف مورد نیاز جهت شکلگیری تمدن نوین اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: پرداختن به این کار بزرگ، وظیفه مراکز علمی ما در دوره جدید است و بهلطف الهی، در سالهای اخیر گامهای خوبی در این مسیر برداشته شده است.

رئیس جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم، با تأکید بر نقش ویژه آیتالله مصباح یزدی در تولید مبانی علوم انسانی مبتنی بر وحی و علوم اسلامی، ترجمه و نشر این آثار ارزشمند را در جهان، از وظایف مهم المصطفی برشمرد و گفت: این وظیفه فضلای ماست که دستاوردهای قرآنی و حدیثی مورد نیاز در شکلگیری تمدن جدید اسلامی را که در حوزه علمیه قم تولید شده است، به عالم ارائه نمایند. این رسالت، یکی از مأموریتهای مهم المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم بهشمار میآید و در این زمینه تکلیف سنگینی بر دوش داریم.

 شرکت ۴ هزار طلبه در جشنواره بینالمللی قرآن و حدیث المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم

بر اساس این گزارش، حجتالاسلام والمسلمین کریمی معاون فرهنگی- تربیتی جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم نیز در این مراسم، گزارشی از بیستوپنجمین جشنواره قرآنی و حدیثی المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم ارائه نمود و با اشاره به انتخاب «استقامت امت، نصرت الهی» بهعنوان شعار این دوره از جشنواره، ابراز داشت: این شعار الهامبخش حرکت امت ما و جامعه اسلامی برای تداوم راه انقلاب و شهیدان است.

وی در تشریح اهداف و سیاستهای این جشنواره، اهتمام به سیر مطالعاتی قرآن کریم و احادیث را یکی از اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد و ابراز داشت: یکی از ویژگیهای ممتاز جشنواره، جنبه بینالمللی آن است؛ در این دوره، طلابی از ۷۲ ملیت در نمایندگیهای المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم در داخل و خارج کشور به رقابت قرآنی پرداختند.

حجتالاسلام والمسلمین کریمی با اشاره به مشارکت استادان، اعضای هیئت علمی، کارکنان و خانوادههای طلاب جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم در این جشنواره قرآنی و حدیثی و مشارکت نزدیک به 4هزار نفر از طلاب جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم از واحدهای داخل کشور در این دوره از مسابقات، اذعان داشت: در بخش خارج کشور نیز نزدیک به 6هزار نفر از طلاب و استادان این نهاد در جشنواره حضور داشتند که در مجموع، در مقایسه با دورههای پیش شاهد افزایش 15درصدی مشارکت بودیم.

گفتنی است، در این مراسم، ضمن معرفی آثار قرآنی و حدیثی آیتالله مصباح یزدی، با اهدای لوح تقدیر، از خدمات و آثار گرانسنگ ایشان در زمینههای قرآنی و حدیثی تقدیر شد.


خروج