*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٠٣٤١ ١٢:٥٠ - 1398/09/09   از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملاً دفاع می‌کنمامام خامنه‌ای در دیدار تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی ارسال به دوست نسخه چاپي


از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملاً دفاع می‌کنمامام خامنه‌ای در دیدار تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی

از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملاً دفاع می‌کنم


رهبر معظم انقلاب اسلامی، ۲۸آبان در دیدار 2هزارو500 نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور، تأکید کردند: کار و راهبرد اساسی، «مصون‌سازی اقتصاد از آسیب تحریم‌ها از طریق تقویت و رونق تولید داخلی» است...


و بنده پشت این قضیه ایستادهام و از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملاً دفاع میکنم.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیتالله خامنهای هدف اصلی از جلسه با تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی را تکریم این عناصر اساسی در افکار عمومی خواندند و سخنان تولیدکنندگان در این دیدار را بسیار مهم، سنجیده و قابل توجه دانستند.

رهبر انقلاب با بیان این نکته که ایکاش تعداد بیشتری از مسئولان بخشهای دولتی و نمایندگان مجلس در این جلسه مهم حضور داشتند، گفتند: کسانی که در مورد رونق تولید جور دیگری فکر میکنند و برای حل مشکلات چشم به جای دیگری دارند، باید حرفهای امشب این تولیدکنندگان را میشنیدند و درک میکردند که تنها دریچه «انتقالِ حیات، روشنایی و نیرو به داخل کشور» همین دریچهای است که فعالان بخش تولید بر روی کشور میگشایند.

حضرت آیتالله خامنهای نقش اقتصاد را در نظام اسلامی بسیار مهم برشمردند و افزودند: ثروتمند کردن جامعه، افزایش ثروت ملی، گسترش رفاه عمومی و توزیع عادلانه منابع عمومی در اسلام، یک ارزش است که با تحقق این نگاه در عین وجود تفاوت در جامعه، شکاف طبقاتی بهوجود نخواهد آمد.

رهبر انقلاب تولیدکنندگان را فرماندهان، پیشروان، خطشکنان و صفوف مقدم عرصه حیاتی «تولید داخلی، رونق اقتصادی و گسترش رفاه عمومی» خواندند و خاطرنشان کردند: این میدان خطیر، میدان یک جنگ واقعی است.

ایشان با اشاره به جنگ همیشگی اقتصادی میان کشورها و قدرتها، افزودند: البته در دوره ریاست جمهوری فعلی آمریکا، این جنگ با چین، کره، اروپا و دیگر مناطق، بروز و گسترش یافته و در قبال ایران از طریق اعمال تحریمها، شکل وحشیانه، کینهورزانه و جنایتآلود گرفته است. رهبر انقلاب تصور پایان تحریمها در یکی دو سال آینده را خیال باطل خواندند و افزودند: با شناختی که از مسائل جبهه استکبار داریم، تحریمها حالا حالاها وجود دارد؛ بنابراین برای نجات اقتصاد کشور، نباید منتظر پایان تحریمها و بودن یا نبودن فلان شخص یا اقدام فلان کشور بود.

ایشان افزودند: البته دور زدن تحریمها بهعنوان یک تاکتیک خیلی خوب است؛ اما کار و راهبرد اساسی را باید بر مصونسازی کشور از آسیب تحریمها متمرکز کرد.

ایشان وابستگی به درآمدهای نفتی حتی در بودجه جاری را موجب آسیبپذیری کشور خواندند و افزودند: این اتکا با توجه به تحریمها اندکی کاهش یافته؛ اما از دهه ۷۰ در زمان دولت برادر و رفیق عزیزمان مرحوم هاشمی رفسنجانی قدس سره تأکید کردهام، باید وابستگی بر نفت را بهتدریج کم کنیم.

حضرت آیتالله خامنهای هدف از تشکیل صندوق توسعه ملی را، خارج کردن هر ساله بخشی از درآمد نفتی از اختیار دستگاههای دولتی برشمردند و گفتند: از گذشته تا حال همه دولتها وقتی دچار مشکل میشوند، با اصرار و التماس از بنده مجوز برداشت از صندوق درخواست میکنند و بر اثر این روند، صندوق توسعه متأسفانه کماثر شده است.

ایشان مسلح کردن انقلاب به سلاح و اراده تولید داخلی را علاج مشکلات برشمردند و افزودند: تنها راه حل مسائل موجود، این است که مسیر تقویت و رونق تولید داخلی را با جدیت ادامه دهیم و با تصمیمات صحیح و اقدامات لازم، موانع را برطرف کنیم که آثار مثبت حرکت در این مسیر، نسبت به قبل مشهود است.

رهبر انقلاب توجه به تولید داخل را موجب دور شدن کشور از حالت شرطی شدن دانستند و گفتند: گره زدن روند حل مشکلات به تصمیمات دیگران موجب بروز بدترین مشکلات برای کشور میشود.

حضرت آیتالله خامنهای با ابراز تأسف از بروز این حالت در چند سال اخیر، افزودند: در این سالها بیان مسائلی از قبیل اینکه «ببینیم شش ماه دیگر چه میشود» و یا «برجام چه میشود» و حالا نیز «به امید ابتکار رئیس جمهور فرانسه ماندن»، هیچ مشکلی را حل نکرده و نخواهد کرد و این نگاه باید کنار گذاشته شود.

ایشان تأکید کردند: البته ایراد ندارد که کاری که عبور از خط قرمز نیست، انجام دهند، اما نباید حل مسائل اقتصادی را به این کارها گره زد و افکار عمومی را شرطی کرد.

رهبر انقلاب ظرفیتهای داخلی را بیپایان خواندند و یادآوری کردند: وقتی یک فعال اقتصادی، مانند امشب گله میکند و دغدغهمند است، در واقع این حقیقت را اعلام میکند که ظرفیت پیشرفت در کشور وجود دارد و باید موانع آن را رفع کرد و ما انشاءالله با استفاده از ظرفیتهای بینظیری که تنها بخشی از آنها مورد استفاده قرار گرفته و به برکت فعالیت فعالان اقتصادی، تحریمها را از تهدید به فرصت تبدیل خواهیم کرد.

ایشان در ادامه یادآور شدند: اگر ملت ایران و فعالان اقتصادی و اندیشمندان کشور بتوانند با تکیه بر توان داخلی تحریمها را بیاثر کنند، عامل تحریمکننده نیز از ادامه تحریمها دست برخواهد داشت؛ زیرا متضرر خواهد شد.

حضرت آیتالله خامنهای با تأکید بر اینکه اگر طرف مقابل از سیاست تحریم دست برداشت، ما نباید سیاست تکیه بر توان داخلی را تغییر دهیم، افزودند: برخی منتظرند تا اگر راه آن طرف باز شود، جهتگیری اقتصادی کشور را به سمت نگاه به خارج ببرند؛ در حالیکه چنین نگاهی، غلط است.

رهبر انقلاب اسلامی با بیان اینکه سیاستهای تکیه بر توان داخلی باید آنچنان محکم و استوار باشد که اگر تحریمها هم برداشته شد، به این سیاستها آسیبی وارد نشود، نیروی جوان یا به تعبیر کارشناسان «پنجره جمعیتی» را یکی از مزیتهای مهم کشور برشمردند و گفتند: ما امروز در دل این فرصت قرار داریم؛ البته فقط تا ۲۰ سال آینده، امکان استفاده از این مزیت مهم وجود دارد و اگر در این ۲۰ سال غفلت شود، کشور وارد عرصه سالمندی خواهد شد و دیگر نمیتوان کاری را پیش برد.

حضرت آیتالله خامنهای با تأکید بر لزوم افزایش موالید و همچنین ایجاد ثروت پایدار، افزودند: اینکه بارها بر موضوع فرزندآوری تأکید میشود، به همین دلیل است؛ زیرا در صورت غفلت از این موضوع که متأسفانه در برههای طولانی هم به آن بیتوجهی شد، کشور بعداز ۲۰ سال وارد مسیری خواهد شد که امکان تغییر آن نیست.

ایشان در ادامه سخنان خود توصیههای مهمی خطاب به فعالان اقتصادی، عموم مردم، نخبگان دانشگاهی، نهادهای عمومی غیردولتی، رسانهها و دستگاههای دولتی بیان کردند.

رهبر انقلاب اسلامی ابتدا خطاب به فعالان اقتصادی، گفتند: مخاطب سیاستهای اصل ۴۴ که چارچوب آن نیز تبیین شده است، شما هستید و این سیاستها برای شما، هم حق ایجاد میکند و هم تکلیف.

معظمله با اشاره به تأیید سیاستهای اصل ۴۴ از جانب صاحبنظران اقتصادی در زمان ابلاغ آن، افزودند: البته در اجرای این سیاستها درست عمل نشد، زیرا واگذاری برخی کارخانهها به افراد سوءاستفادهچی، نه تنها موجب تقویت بخش خصوصی نشد، بلکه عملکرد نادرست این افراد اندک، فضا را برای فعالان پرشمار و سالم بخش خصوصی هم نامساعد کرد.

حضرت آیتالله خامنهای تأکید کردند: فعالان بخش خصوصی باید با استفاده از ظرفیتهای سیاستهای اصل ۴۴، با یک برنامه عملیاتی و نقشه راه، زنجیرهای تخصصی از «تولید علم و طراحی و مهندسی» تا «تولید محصول و بازاریابی» را تشکیل دهند.

رهبر انقلاب با اشاره به اینکه معنای سیاستهای اصل ۴۴ جایگزین شدن بخش خصوصی بهجای بخش دولتی نیست، افزودند: این دو بخش باید به هم کمک کنند و مزاحم هم نباشند، مثلاً اگر بخش خصوصی میتواند کاری را انجام دهد، بخش دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی خود را رقیب بخش خصوصی ندانند و به آن کار ورود نکنند و اگر هم فعالیت دارند، کنار بکشند.

ایشان در عین حال افزودند: البته بخش دولتی نباید بهکلی از فعالیتهای اقتصادی دست بردارد؛ زیرا کارهایی وجود دارد که جز بخش دولتی یا بخشهای عمومی غیردولتی کس دیگری نمیتواند آنها را انجام بدهد.

حضرت آیتالله خامنهای در همین چارچوب، بخش تعاونی در اقتصاد کشور را پدیده مطلوبی دانستند و افزودند: در تعاونیها، با سرمایههای اندک میتوان اشتغال فراوانی ایجاد کرد که اگر این اشتغالهای ایجادشده بهصورت شبکهای به یکدیگر متصل شوند، برکات زیادی برای اقتصاد کشور به وجود خواهد آمد و وزیر محترم تعاون، باید موضوع تعاونیها را با جدیت دنبال کند.

«استفاده از کالاهای داخلی»، «شرکت در سرمایه گذاریهای مولد همچون تعاونیها و بورس» و «ترویج فرهنگ کار جهادی و تعاون» توصیههای رهبر انقلاب اسلامی به عموم مردم بود.

حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به روحیه تعاون و همکاری در میان مردم بهویژه در حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله، بر لزوم استفاده از این روحیه در همه کارها تأکید کردند و افزودند: مردم باید تولیدات داخلی را تکریم کنند و اگر رفتار غلطی هم در این زمینه وجود دارد، آن را زشت بدارند؛ ولی به همه تولیدات داخلی تعمیم ندهند.

ایشان بهعنوان نمونه یکی از رفتارهای نادرست در عرصه تولید داخلی را استفاده از نشان خارجی برشمردند و گفتند: این شیوه باید اصلاح شود.

رهبر انقلاب اسلامی وظیفه و مسئولیت و نخبگان علمی و دانشگاهی را کمک به حل مسائل اقتصادی و همکاری با بخشهای تولیدی در جهت تبادل دانش و تجربه دانستند و افزودند: از وظایف مهم نخبگان، تربیت نیروی انسانی خلاق، مبتکر و متناسب با نیازهای روز و همچنین کار علمی برای حل مشکلات موجود در مسائل بانکی و نظام بودجهریزی کشور است.

حضرت آیتالله خامنهای با تأکید بر اینکه دستگاههای دولتی باید از ظرفیت علمی دانشگاهها استفاده کنند، گفتند: در ابتدای سال، چهار ماه فرصت داده شد تا نظام بودجهریزی کشور اصلاح شود؛ اما متأسفانه این کار انجام نشد و دلیل آن هم گرههای علمی است که این گرهها، با کمک دانشگاهیان و نخبگان علمی برطرف خواهد شد.

حضرت آیتالله خامنهای در ادامه توصیههایی هم خطاب به دستگاههای دولتی بیان کردند و گفتند: دستگاههای حکومتی باید با جدیت، به دنبال بهبود محیط کسب و کار و برطرف کردن قوانین مزاحم و اصلاح عملکردهای غلط باشند تا محیط مساعد تولید در کشور به وجود آید.

ایشان تأکید کردند: باید قوانین مربوط به مسائل مالی، پولی، بانکی، گمرکی، بودجه و تأمین اجتماعی به نفع تولید تغییر پیدا کنند و عرصه برای واردات و سفتهبازی بسیار تنگ شود.

رهبر انقلاب تغییر قوانین و دستورالعملها را وظیفه مجلس شورای اسلامی دانستند و گفتند: البته برخی از این قوانین تغییر کرده و در مجلس تصویب شده؛ اما هنوز اجرایی نشدهاند.

حضرت آیتالله خامنهای با تأکید بر اینکه عمده مشکلات بخش تولید مربوط به مسائل بانکی و گمرکی است، مجلس و دولت را به اقدامات جدی برای برطرف کردن این مشکلات توصیه و به احتمال بروز برخی خطا از جانب تولیدکنندگان اشاره کردند و گفتند: همه خطاها در یک سطح نیستند و نباید برای هر خطایی، دستگاههای نظارتی بر سر تولیدکننده بریزند؛ البته حساب خیانت از اینگونه خطاها جداست.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گزارش رئیس قوه قضاییه مبنی بر جلوگیری از تعطیلی تعداد زیادی از واحدهای تولیدی که در آستانه تعطیلی بودند، آن را اقدامی بسیار خوب خواندند.

توصیه دیگر حضرت آیتالله خامنهای به دستگاههای دولتی، لزوم ثبات سیاستهای مالی و پولی بود.

ایشان همچنین با اشاره به تجربه مبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای خارجی، گفتند: این تجربه به ما نشان میدهد که کشورهای خارجی هیچگاه حاضر به انتقال فناوریهای اساسی بهویژه در بخش نفت، پتروشیمی و خودرو به ایران نیستند؛ بنابراین دستگاههای دولتی باید به دنبال استفاده از تواناییهای داخلی برای رسیدن به این فناوریها باشند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: همان فکر و اندیشه دقیقی که میتواند بدون هیچ کمکی به فناوری پیچیده و نادر سلولهای بنیادی و یا فناوری غنیسازی اورانیوم از ۳. ۵ درصد به ۲۰ درصد دست پیدا کند، آیا نمیتواند به فناوری استحصال بهتر و بیشتر از چاههای نفت دست یابد؟ قطعاً میتواند؛ بنابراین باید از این ظرفیت بیبدیل داخلی استفاده کرد.

ایشان به خروج سریع شرکتهای خارجی نفت و خودرو از ایران بعداز اعلام تحریمها اشاره کردند و گفتند: در آن زمان برخی از این موضوع غصه خوردند؛ اما باید غصه نخورد و خوشحال بود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به شرکتهای داخلی که در زمینه قطعهسازی برای خودرو، صنایع نفت، لوازم خانگی و ماشین آلات فعالیت میکنند، افزودند: باید از این توانایی استفاده کرد و با تشکیل یک نمایشگاه دائمی میان این شرکتها همافزایی بهوجود آورد.

ایشان انتقال تواناییهای بسیار بالای مهندسی و فناوریِ دستگاههای نظامی به دستگاههای غیرنظامی را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: سالها قبل یک ژنرال اسرائیلی گفته بود، از ایرانیها بدم میآید؛ اما در مقابل پیشرفت نظامی آنها تعظیم میکنم؛ البته ما از آن موقع تاکنون، دستاوردهای فراوانِ مهمتر و جالبتری داریم که موشک بالستیک با برد دو هزار کیلومتر و خطای حداکثر چند متر، تنها یکی از آنهاست.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: توان مهندسی و فناوری دستگاههای نظامی که به چنین افتخاراتی منجر میشود، باید در عرصه خودرو، نفت، مسائل فضایی و دیگر بخشها بهکار گرفته شود.

حضرت آیتالله خامنهای حمایت از صادرات و حضور فعالان اقتصادی در کشورهای دیگر را هم مهم دانستند و افزودند: میتوانیم با استفاده از ظرفیت دیپلماسی، با همسایهها و دیگر کشورها، ارتباطات اقتصادی خوبی برقرار کنیم.

ایشان مسئولان را به استفاده از تولیدات داخلی در مجامع بینالمللی توصیه کردند و افزودند: مسئولان باید نشانها، حرفها و مفاهیم ایرانی را ترویج کنند؛ اما برخی برعکس عمل میکنند.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: یکی از گلههای ما از برخی مسئولان سالهای گذشته این بود که چرا وقتی در جمع اروپاییها صحبت میکنند حرف صد سال پیش یک متفکر اروپایی را بیان میکنند، این حرف که برای اروپاییها جدید نیست و ارزشی ندارد؛ اما حرفهای ما نو و نشنیده است و باید آنها را بیان کرد.

حضرت آیتالله خامنهای در ادامه سخنانشان حضور همهجانبه بخش خصوصی و تعاونی را در بخش نفت و گاز ضروری دانستند و افزودند: برخی قوانین مجلس نظیر قانونی که اخیراً در زمینه صنایع پاییندستی نفت و گاز مصوب شد، معطل آییننامهها میماند؛ در حالیکه این کارها باید سریعاً انجام شود تا فعالیتهای تولیدی سرعت گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان رسانهها را به انعکاس وسیع و مناسب موفقیتهای تولیدگران فراخواندند و افزودند: رسانه البته از سر دلسوزی برخی اشکالات را منعکس میکند که عیبی هم ندارد تا مسئولان اگر تلویزیون میبینند، بفهمند مشکلات کجاست؛ اما در کنار آن باید موفقیتهای عرصههای مختلف تولیدی را هم برای مردم بهویژه جوانان بازگو کرد و با معرفی ظرفیتها به مشتاقانِ فعالیت تولیدی، مطالبات منطقی فعالان اقتصادی را نیز پیگیری کرد تا مسئولان به آنها توجه کنند.

ایشان همچنین تفاوت تعرفه تبلیغات کالاهای داخلی با خارجی را ضروری خواندند و افزودند: باید در این زمینه بهگونهای عمل کرد که فعالان اقتصادی بتوانند نشان خود را تبلیغ و ترویج کنند.

حضرت آیتالله خامنهای در پایان سخنانشان خطاب به ملت ایران و دوستان و دشمنان انقلاب، تأکید کردند: ملت ایران در عرصه جنگ نظامی و سیاسی و امنیتی (مانند کارهایی که در این چند روز بود و کارهای مردمی نبود)، دشمن را عقب زده است و به فضل الهی، در جنگ اقتصادی هم دشمن را بهطور قاطع عقب خواهد زد و با ادامه حرکت کنونی در مسیر رونق تولید و پیشرفت اقتصادی، افق روشن آینده خود را محقق خواهد کرد.

برخی از دیدگاهها و دغدغههای کارآفرینان و فعالان عرصه اقتصاد و تولید ملی

- ضرورت باور فرهنگ تعاون بهعنوان رکنی برای اجرای سیاستهای اقتصادی؛

- ساماندهی شبکههای تعاونی توزیعی برای تأمین مایحتاج عمومی؛

- ضرورت تلاش برای دستیابی به ظرفیت ۲۵ درصدی تعاون در اقتصاد ملی؛

- پیشرفت خیرهکننده سازندگان تجهیزات صنعت نفت از وابستگی مطلق در دوران قبلاز انقلاب به توانایی ساخت و طراحی بیشاز ۸۵ درصد تجهیزات؛

- ضرورت مشارکت دادن بخش خصوصی در تصمیمسازیهای کلان اقتصادی؛

- لزوم اصلاح قوانین و بخشنامههای متعدد که تولید و صادرات را کُند میکند؛

- ضرورت بازخواست از افرادی که با بیعملی، فعالیتهای صادراتی را کمسرعت و متوقف میکنند؛

- تأکید بر برنامهریزی و تدوین استراتژی صنعتی کشور و توسعه نشانهای ملی در کشورهای هدف صادرات؛

- ضرورت سرمایهگذاری ویژه در صنعت الکترونیک بهعنوان صنعت پایه با هدف جلوگیری از خروج نخبگان؛

- دور کردن بیشتر کشور از آسیبهای تحریم و زمینهسازی برای گسترش صنایع دیگر؛

- پیشنهاد تأمین ارز رقابتی برای تولید کنندگان لوازم خانگی برای مدت ۳ سال؛

- لزوم حمایت سازمان بورس از ورود صنایع لوازم خانگی و تسهیل استفاده از ابزارهای مالی؛

- ظرفیت صنعت کفش برای تبدیل کردن کشور به سکوی صادرات کفش در غرب آسیا؛

- نگاه فرصتمحور به پنج هزار کیلومتر سواحل کشور برای توسعه و رونق صنعت آبزیان؛

- لزوم استفاده بیشتر از جایگاه ممتاز ایران در بیوتکنولوژی دارویی؛

- هدفگذاری صنعت طلا و جواهر برای دستیابی به رتبه دوم صادرات مصنوعات در منطقه؛

- درخواست حمایت ارکان کشور از پروژه بزرگ شرکتهای ایرانی اکتشاف و تولید نفت؛

و ایجاد اشتغال پایدار از طریق گسترش صنایع دستی در تمام نقاط کشور با بهکارگیری نیروهای بومی؛


خروج