*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤١٠٢٧٩ ١١:٤٢ - 1398/09/06   تبلیغ در عرصه بین‌المللی نیازمند ظرافت‌های چند‌ بعدی است در نشست بررسی فعالیت‌های شیعه در اروپا عنوان شد  ارسال به دوست نسخه چاپي


تبلیغ در عرصه بین‌المللی نیازمند ظرافت‌های چند‌ بعدی است در نشست بررسی فعالیت‌های شیعه در اروپا عنوان شد

تبلیغ در عرصه بین‌المللی نیازمند ظرافت‌های چند‌ بعدی است


به گزارش خبرگزاری حوزه، به همت مؤسسه شیعه‌شناسی در قم، فعالیت‌های پژوهشی و تبلیغی در اروپا ۲۷آبان با حضور فعالان تبلیغی در عرصه ملی و بین‌المللی و فعالان این حوزه بررسی شد. در ابتدای نشست، آیت پیمان رئیس این مؤسسه با اشاره به موازی‌کاری‌ها در حوزه پژوهش و عرضه شیعه به فضای بین‌الملل، یکی از نقصان‌های جدی این بخش را همین موازی‌کاری‌ها دانست... تبلیغ در عرصه بینالمللی نیازمند ظرافتهای چند بعدی است

حجتالاسلام والمسلمین زادهوش رئیس جامعهالمرتضی علیه السلام در این نشست گفت: در طول این چند دهه که اسلام خودنمایی جدی برای غرب و اروپا کرده است، مشکلات عدیده و جدی از سوی آنان برای حضور مبلغان شیعه در این کشورها ایجاد شده است.

وی افزود: مشکلات حتی در حد یک روادید و رفت وآمد وجود دارد، چه رسد به اعزام مبلغ، ارسال و انتشار کتاب، ساخت مسجد و مرکز اسلامی و...، بنابراین برای چنین شرایطی باید راههای دیگری را طی کنیم.

حجتالاسلام والمسلمین زادهوش بیان کرد: یکی از بهترین راهها و در عین حال، آسان و موفق که تجربه هم شده است، بهرهمندی از نیروهای توانمندی است که بهعنوان پزشک، مهندس، دانشجو، تاجر و... در کشورهای دیگر حضور دارند و در زمینه انتقال فرهنگ دینی هم آشنایی داشته و علاقهمند هم هستند. استفاده از این نیروها بازتاب خوبی دارد، ولی سرمایه مغفولی است که توجهی به آن نشده و اگر متولیان و دستاندرکاران تبلیغ بینالمللی به این امر مهم بپردازند و با برنامه حساب شدهای از این سرمایهها حمایت کنند، امکانات آموزشی و متون محتوایی خوب در اختیار آنان بگذارند، ما قطعا گامی به جلو برخواهیم داشت.

وی به مشکلات مسلمانان در اروپا نیز اشاره کرد و گفت: در میان ۱۵ کشور اروپایی، وقتی زمان اعتکاف فرا میرسد، شیعیان گاهی مجبور هستند که ۴ کشور اروپایی را طی کنند تا به مسجد هامبورگ بروند و در آنجا اعتکاف کنند، در صورتی که اگر بتوانیم مساجدی در کشورهای مختلف تأسیس کنیم، بسیاری از معضلات مسلمانان شیعه حل و فصل خواهد شد.

رئیس جامعهالمرتضی علیه السلام متذکر شد: بهجای تأسیس حسینیه و مرکز اسلامی، اصل بر تأسیس مسجد است؛ یکی از اشکالات کار ما این است که از ابتدا با تابلوی شیعه فعالیت میکنیم و همین سبب میشود تا علیه ما گارد بگیرند، لذا ابتدا باید با تابلوی مسلمان بودن کار را شروع کنیم؛ یعنی ابتدا افراد را با نام اسلام جذب کنیم و اگر بعد بر سر تفاوت اسلام در میان شیعه و سنی صحبت شد، به معرفی مبانی تشیع بپردازیم.

این فعال فرهنگی در پایان تصریح کرد: در کنار ضعف در امور شکلی، کار محتوایی جدی هم انجام نشده است، باید محتواهایی متناسب با مناطق مختلف و زبان و فرهنگ آن کشورها تولید کنیم.

 نباید اجازه سیاسیکاری در حوزه تبلیغی بدهیم

سید محمدباقر احمدی، از فعالان فرهنگی نیز در ادامه این نشست، گفت: مراکز اسلامی، دارای نقاط قوت و ضعف هستد؛ متاسفانه هنوز رشد فکری مطلوبی نداشتهایم که همدیگر را بپذیریم و دفع نکنیم؛ معتقدم مهمترین عامل برای اثرگذاری، اخلاق است و باید روی مقوله اخلاق کار شود.

وی یکی از مشکلات تبلیغ در ایتالیا و اروپا را، اسلامهراسی دانست و گفت: این، بهخصوص وقتی داعش روی کار آمد تشدید شد. یکی از کارهایی که ما برای پیشبرد اهداف دینی انجام میدهیم، ویزیت صلواتی در مجتمع مسکونی محل سکونتمان است که خیلی موثر واقع شده است.

احمدی افزود: در ایتالیا چهار تا ده مسجد وجود دارد که هیچ کدام برای شیعیان اختصاص ندارد؛ معتقدم بهترین عامل حضور فرهنگی بدون سیاسیکاری است و افراد با اخلاق و کاریزما برای تبلیغ در اینجا مفید هستند؛ کسانی که میتوانند به لحاظ اخلاقی در دیگران موثر باشند.


خروج