*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٠٢٦٥ ١١:٠٧ - 1398/09/06   دروس را کاربردی بخوانیدتوصیه آیت‌الله جواد مروی به طلاب حوزه‌های علمیه ارسال به دوست نسخه چاپي


دروس را کاربردی بخوانیدتوصیه آیت‌الله جواد مروی به طلاب حوزه‌های علمیه

دروس را کاربردی بخوانید


عضو شورای‌عالی حوزه‌های علمیه کشور با بیان این‌که در هر زمینه‌ای که بناست شما طلاب حوزه‌های علمیه فعالیت کنید، چه در فقه مطلق، چه علوم مضاف، چه نظریات اقتصادی، چه روان‌شناسی، چه اقتصاد و...، ادبیات جزو مسائل بالینی شماست، عنوان کرد: هرچه ادبیات طلاب قوی‌تر باشد، به ‌تبع، قدرت برداشت مفاهیم از کتاب و سنت نیز بهتر خواهد بود؛ بنابراین باید در حوزه‌های علمیه قوت ادبیات دیده شود...
به گزارش خبرگزاری حوزه در مشهد مقدس، آیتالله جواد مروی عضو شورایعالی حوزههای علمیه کشور، ۳ آذر در نشست اخلاق عمومی حوزه علمیه خراسان، به تبیین الزامات و بایستگیهای تکامل علمی اخلاقی طلاب پرداخت و گفت: رسالت طلاب، شناخت معارف دینی، تبلیغ و رساندن این معارف به جامعه تشنه و دفع شبهات مطرح شده پیرامون دین و مذهب است.

وی با بیان اینکه ضروری است طلاب برای ایفای این رسالت بزرگ، پایبند به بایستهها و الزامات علمی و تربیتی و اخلاقی باشند تا بتوانند در مسیر این رسالت گام بردارند، تصریح کرد: امروز براساس آنچه در مجامع علمی دنیا دیدهام، اعتقاد راسخی دارم که بهترین مسیری که امروز یک جوان میتواند برای خود برگزیند، مسیر سربازی حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف است.

 همت بلند و نظم در تحصیل؛ بایستههای موفقیت و پیشرفت طلاب

عضو شورایعالی حوزههای علمیه با بیان اینکه باید قدر بدانید در چه مسیر خطیری قرار گرفتهاید و در این راه نیز به رسالت دقیق خود بهدرستی عمل کنید که در اینصورت آثار و برکات چشمگیری جاری میشود، خاطرنشان کرد: توفیق حضور در این مسیر بایستگیهایی دارد از جمله آنکه باید همت بلند و نظم در تحصیل در نفوس طلاب عزیز نهادینه شود.

آیتالله مروی با بیان اینکه اگر این نظم در نفوس طلاب نهادینه شد، در اینصورت به همه مقاصد خود دست پیدا میکنید، ابراز کرد: در مسیر طلبگی رمز موفقیت همت بلند و نظم در تحصیل در راستای دستیابی به درجات متعالی است.

وی با بیان اینکه یکی از اولین کسانی که تقریرات درس آیتاللهالعظمی خوئی قدس سره را نوشته، آیتالله سیدعلی شاهرودی قدس سره است، بیان کرد: آیتاللهالعظمی خوئی قدس سره در تقریظ کتابهای فقهی آیتالله سیدعلی شاهرودی نوشتهاند، آنچه به من گفتهاند بیش از ۲۰ سال ایشان در درس من میآمده و حتی یکروز غیبت نیز در حضور ایشان نبوده است.

عضو شورایعالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه بسیاری از طلاب حوزه علمیه خراسان را میشناسم که حتی یکروز درس خود را جز در زمان جنگ تحمیلی تعطیل نکردند، گفت: حتی طلاب، شب ازدواج در درس حاضر میشدند و نظم در تحصیل را معیار میدانستند که اگر این اصل مهم در شما نهادینه شود به قلههای تعالی علم و معنویت خواهید رسید و پیشرفت میکنید.

 دروس حوزه علمیه را کاربردی بخوانید

آیتالله مروی ضمن توصیه به طلاب، با بیان اینکه باید دروس را کاربردی بخوانید، تصریح کرد: هم طلبه و هم استاد هر دو باید ضرورت خواندن دروس را درک کنند تا با علاقه دوچندان بهصورت کاربردی دروس را بخوانند.

 ضرورت تقویت ادبیات در حوزههای علمیه کشور

وی با بیان اینکه در هر زمینهای که بناست شما طلاب حوزههای علمیه فعالیت کنید، چه در فقه مطلق، چه علوم مضاف، چه نظریات اقتصادی، چه روانشناسی، چه اقتصاد و...، ادبیات جزو مسائل بالینی شماست، عنوان کرد: هرچه ادبیات طلاب قویتر باشد، به تبع قدرت برداشت مفاهیم از کتاب و سنت نیز بهتر خواهد بود؛ بنابراین باید در حوزههای علمیه قوت ادبیات دیده شود.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه کشور با بیان اینکه شهید ثانی پس از تدوین کتاب مسالکالافهام فی شرح شرائع الاسلام به مصر میرود و در خاطرات خود مینویسد، استاد متخصصی را در مصر پیدا کردم و الفیه ابن مالک را از او فرا گرفتم، افزود: بنابراین اگر در ادبیات قوی باشید، آن دلهایی که قلوبشان مالامال از پیشرفت است را بهتر میتوانید راهبری کنید.

آیتالله مروی ضمن تأکید مجدد بر تقویت پایه و بنیان ادبیات طلاب در حوزههای علمیه کشور، خطاب به طلاب بیان کرد: هرچه ادبیاتتان در طول تحصیل، تقویت شود و بنیان فکری علوم را نیز بر این اساس پایه بگذارید، نتایجش را نیز بهتبع خواهید دید.

 الزامات تربیتی در مسیر تکامل علمی اخلاقی طلاب

وی با اشاره به الزامات تربیتی در مسیر تکامل اخلاقی طلاب، گفت: اگر حتی علوم اولین و آخرین در ذهنتان متجلی باشد اما از نظر تربیتی از جوانی و نوجوانی به خودتان نرسید، اندوختههایتان ارزشی ندارد و هرچه به تعبیر امام راحل قدس سره ملاتر شوید، بهدنبال آن آسیبها نیز بیشتر خواهد بود چراکه در صورت عدم خودتهذیبی، سقوط در کمین شماست.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه کشور خطاب به طلاب، با بیان اینکه باید طوری قدم بردارید تا طعم گناه همواره در کامتان تلخ باشد، بیان کرد: باید کاری کنید گناه زیرزبانتان مزه نکند و ابزار آن نیز فهم گناه توامان با درک آثار منفی و عواقبش میباشد.

 انس با قرآن، کلید فتح بسیاری از قلههای معنوی و معرفتی است

آیتالله مروی ضمن توصیه طلاب را به انس با قرآن، کلید فتح قلههای علمی، معنوی و معرفتی را انس با قرآن دانست و بیان کرد: اقبال لاهوری، شاعر اندیشمند در خودنوشتهای کتابت کرده که سالها در آکسفورد استاد دانشگاه بودم و در همه این مدت به دنبال اقامه نماز صبح، هر روز یک جزء قرآن تلاوت میکردم.

وی ادامه داد: همچنین مرحوم آیتالله مجتهدی قدس سره که از مدیران و اساتید موفق در طلبهداری و طلبهپروری بود، در گعده خصوصی در قم زمانی ابراز داشتند که آیتالله سیداحمد خوانساری زخم معده گرفت و پزشکان تشخیص دادند باید او را عمل کنند؛ پزشک تشخیص داد عمل ضروری است و مرحوم آقای خوانساری فرمود اگر بیهوش بشوم اگر کسی در وکالت تصرف کند ممکن است من مسئول باشم و فرمود به همین خاطر بدون بیهوشی من را عمل کنید اما برای تحمل درد آن من قرآن میخوانم.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه کشور با بیان اینکه در طول عمل ایشان مشغول تلاوت قرآن بود، تصریح کرد: آیتالله مجتهدی قدس سره در توصیف این وضعیت فرمودند که این آغازین قدم انس با قرآن است، نکته دیگر نیز تهجد و شب زندهداری است که بزرگان در توصیف اکسیر تعالی خود، همیشه تهجد و شب زندهداری را توصیه میکردند که باید امروز نیز مورد توجه طلاب باشد.

 


خروج