*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤١٠٠١١ ١٩:٢٨ - 1398/08/24   آثار ماندگار شماره 607 ارسال به دوست نسخه چاپي


آثار ماندگار شماره 607

الکلمة الغرّاء فی تفضیل فاطمة الزهرا


عالم برجسته و نویسنده زبده عالم تشیع سید عبدالحسین شرف الدین، صاحب اثر معروف المراجعات به سال 1290ق در کاظمین به دنیا آمد. ایشان در شش‌سالگی در نجف‌اشرف به مکتب‌خانه رفت و تحصیلات خود را تحت اشراف پدر عالمش در جبل‌العامل، سامراء و نجف ادامه داد. در 32 سالگی اجتهاد مطلق او از سوی فقیهان طراز اول عتبات تأیید و امضا شد. شرف‌الدین سال1322ق در جبل عامل و سپس در صور اقامت گزید و منشأ بسیاری از خدمات فرهنگی و تحولات اجتماعی شد...


وی همه توان علمی و معنوی و قلم و بیان صادقش را در متحد ساختن فرقههای مختلف مسلمانان به کار بست و اولین کتابش «الفصول المهمه فی تألیف الامۀ» را درهمین راستا نوشت.

شرف الدین با استیلای بیگانگان غربی شدیداً به مخالفت برخاست و تا بهرسمیتشناختن استقلال لبنان در سال 1945 میلادی مبارزه کرد.

بسیاری از آثار خطی ایشان در بحبوحه مبارزه و مسافرت ها به دست فرانسویان به آتش کشیده شد. مع ذلک آثاری چون النص و الاجتهاد، فلسفه المیثاق و الولایه، کلمه حول الرؤیۀ از ایشان به یادگار ماند.

این مرد باعظمت عاقبت در سال 1377ق به لقاء الله پیوست و در جوار مرقد مطهر امام علی علیهم السلام دفن شد.

 الکلمۀ الغرّاء فی تفضیل فاطمۀ الزهرا

کتاب باارزش«الکلمۀ الغرّاء فی تفضیل فاطمۀ الزهرا» اثر ماندنی و خواندنی دانشمند والامقام شرفالدینعاملی در موضوع بیان فضیلت های حضرت زهرا سلام الله علیها است.

این رساله که نام کاملش « الکلمۀ الغرّاء فی تفضیل فاطمۀ الزهرا و عقیلۀ الوحی» است، اگر چه رساله ای مختصر به نظر می رسد، ولی حاوی مسائلی مهم، مستدل و قابل استفاده می باشد.

 انگیزه مؤلف

سیدشرفالدین این کتاب را در پاسخ به شخصی نوشته است که از ایشان سوال کرده بود آیا شیعه دلیل قانع کنندهای برای مخالفان خود درباره برتری حضرت زهرا بر سایر بانوان دارد؟

مؤلف برای اثبات فضیلت حضرتزهراء علیها السلام و اقناع مخالفین، از آیه مباهله، تطهیر، مودّت و آیاتی از سوره هلأتی استفاده و مطالب ارزندهای ارائه نموده و پس از آن احادیثی از رسول خدا درباره فضائل صدیقه طاهره آورده است.

از آنجا که سائل از مؤلف خواسته که برای اثبات مدعا، دلایلی خصم پسند ارائه کند، لذا ایشان با کیاست و درایت تنها از منابع اهلسنت بهره برده است.

 تتمه کتاب

کتاب« الکلمۀ الغرّاء» مزیّن به تتمهای درباره زندگی و فضیلت حضرتزینب علیها السلام است، که آن هم در پاسخ به عدهای از ایرانیان نوشته شده است. در سال 1334ق که ایرانیان، ضریح مطهر حضرت زینب علیها السلام را ساخته و قصد نصب آن را داشتند، از این عالم بزرگوار درخواست مقالهای درباره این بانوی مکرمه داشتند که به اجابت رسید.

 چاپ و نشر

کتاب مذکور ضمن آنکه در لبنان و نجف به ضمیمه کتاب دیگر ایشان«الفصول المهمه» چاپ شده، اخیراً در سال 1426 قمری در قم توسط انتشارات روح الامین به زیور طبع آراسته شده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج