*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩٥٧٢ ١١:٣٨ - 1398/07/29   برای همایش کتاب سال بانوان جهانی بیندیشیدحجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی ارسال به دوست نسخه چاپي


برای همایش کتاب سال بانوان جهانی بیندیشیدحجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی

برای همایش کتاب سال بانوان جهانی بیندیشید


نماینده آیت‌الله‌العظمی سیستانی در ایران با بیان این‌که دشمنان در طول این سال‌ها همواره تلاش کرده‌اند تا ما را تضعیف و حذف کنند، افزود: با این حال ما باید برای فعالیت‌ها و برنامه‌هایمان با توجه به توطئه دشمنان برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشیم...


حجتالاسلام والمسلمین شهرستانی، ۱۱مهر در دیدار شورای سیاستگذاری و اعضای ستاد برگزاری دومین همایش کتاب سال بانوان با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مسائل کشور، مسئله بانوان است، اضافه کرد: ما برای این نیمی از جمعیت کشور، برنامه مدوّن و سیاست درست و مطلوبی نداشتهایم و باید قبول کنیم، در این زمینه کمکاری کردهایم؛ برای همین تبلیغات دشمن نسبت به اینکه زنان شهروندان درجه دو و سه در جامعه اسلامی هستند، بهراحتی مورد قبول واقع میشود و این، برای ما در داخل و خارج از کشور ایجاد مشکل میکند.

وی توجه به آموزش زبان در حوزههای علمیه را مهم ارزیابی کرد و گفت: بهعنوان مثال در دنیا بیشاز ۶۵۰ میلیون نفر اسپانیولیزبان وجود دارد که بانوان طلبه باید با یادگیری این زبان و زبانهای دیگر آمادگی لازم را برای ارائه اسلام ناب در قالب کتاب، مقاله، سخنرانی و تبلیغ به همه مردم جهان کسب کنند؛ این در حالی است که کل جمعیت فارسیزبانان جهان به دویست میلیون نفر نمیرسد؛ ولی همه تولیدات علمی و ترویجی ما به زبان فارسی است.

حجتالاسلام والمسلمین شهرستانی با تأکید بر اینکه برای رسیدن به نقطه مطلوب، باید سیستم خودمان را تغییر دهیم، اظهار داشت: هر چند این کار زمانبر است و اگر الآن شروع کنیم، ده سال دیگر نتیجه میدهد. ما شبکه ماهوارهای هدهد ویژه کودکان و نوجوانان را با همین نگاه راهاندازی کردیم. حضرت امام قدس سره در سال ۴۲ فرمود: یاران من همین کودکانی هستند که در گهوارهاند. این نگاه بلندمدت باید در همه برنامهها و فعالیتها وجود داشته باشد تا موفقیت ما دوچندان شود.

وی ادامه داد: در میان بانوان، کسانی هستند که در سطوح بالای علمی و مهارتی قرار دارند و میتوانند با فعالیت خود در جامعه جریانساز باشند. این بانوان باید شناسایی و حمایت شوند تا الگویی مطلوب برای همه بانوان شوند.

نماینده آیتاللهالعظمی سیستانی توصیه کرد: برای همایش کتاب سال بانوان برنامهریزی بلندمدت داشته باشید تا در سال بیستم برگزاری به تعداد مطلوبی کتاب و آثار علمی پژوهشی به زبانهای مختلف دنیا برسید و نتیجه و محصول آن قابل مشاهده در کل جهان باشد.

حجتالاسلام والمسلمین مدنی نیز در این دیدار با بیان اینکه همایش کتاب سال بانوان پساز انجام مطالعات مختلف با هدف شناسایی، تقویت و جهتدهی ظرفیت پژوهشی بانوان کشور در زمینه علوم انسانی و اسلامی از سال گذشته در جامعةالزهرا علیها السلام کلید خورده است، اظهار کرد: جامعةالزهرا علیها السلام با حضور حدود هزار استاد در سطوح مختلف و رشتههای متنوع فقه و اصول، کلام، فلسفه، روانشناسی، تاریخ و دیگر رشتههای علوم دینی و تحصیل بیشاز ۲۰ هزار طلبه در بخش حضوری و غیرحضوری، ظرفیت علمی قابل توجهی دارد که میتواند در پشتیبانی و جهتدهی به ظرفیت علمی زنان نقشآفرینی کند.

بر همین اساس سال گذشته، نخستین همایش کتاب سال بانوان طراحی و فراخوان عمومی داده شد و حدود ۶۰۰ اثر به همایش واصل شد و بیشاز ۱۰۰ استاد حوزه خواهران و برادران در ۱۱ گروه علمی در سه مرحله این آثار را مورد ارزیابی قرار دادند و در نهایت از ۱۲ اثر برگزیده بانوان تقدیر شد. در بخش ویژه با موضوع زن و خانواده نیز آثار خانمها و آقایان مورد بررسی قرار گرفت و از برگزیدگان تقدیر شد.

مدیر جامعةالزهرا علیها السلام افزود: امسال برای دومین سال آماده میشویم تا این همایش را در حوزه آثار منتشرشده به زبان فارسی و دیگر زبانها برگزار کنیم.

گفتنی است، آثار منتشر شده بانوان در عرصه علوم انسانی اسلامی اعم از تألیف، ترجمه و تصحیح که در سالهای ۹۷ و ۹۸ نگاشته شده و رسالههای سطح چهار و دکترای بانوان در عرصه علوم انسانی اسلامی که در سالهای ۹۷ و ۹۸ دفاع شده است، در این همایش پذیرفته میشود. همچنین در بخش ویژه این همایش، آثار منتشرشده بانوان و آقایان با موضوع زن و خانواده که در سالهای ۹۷ و ۹۸ منتشر شده، مورد پذیرش و ارزیابی قرار میگیرد.

لازم بهذکر است، مهلت ارسال آثار به این همایش، پایان مهرماه اعلام شده و پژوهشگران میتوانند برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت همایش بهنشانی ketabebanovan. ir مراجعه و از طریق پنل شخصی، آثار خود را ارسال کنند.


خروج