*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩٣٠٣ ١١:٥٦ - 1398/07/10   جزئیات فراخوان پرسش مدیر حوزه‌های علمیه در خصوص الگوی پیشرفت و بیانیه گام دوم انقلابمعاون پژوهش حوزه‌های علمیه در نشست خبری تشریح کرد ارسال به دوست نسخه چاپي


جزئیات فراخوان پرسش مدیر حوزه‌های علمیه در خصوص الگوی پیشرفت و بیانیه گام دوم انقلابمعاون پژوهش حوزه‌های علمیه در نشست خبری تشریح کرد

جزئیات فراخوان پرسش مدیر حوزه‌های علمیه در خصوص الگوی پیشرفت و بیانیه گام دوم انقلاب


معاون پژوهش حوزه‌های علمیه با بیان این‌که پس‌از طرح سؤال آیت‌الله اعرافی از طلاب، این مأموریت به معاونت پژوهش محول شد، تصریح کرد: در همین عرصه مقرر شد در قالب یک دبیرخانه، پاسخ‌ها دریافت و جمع‌بندی و ارایه شود؛ معاونت پژوهش این فعالیت را با همکاری معاونت‌های مختلف از جمله خبرگزاری حوزه دنبال خواهد کرد...

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین میرمعزی، ۲۷شهریور در نشست خبری با اشاره به پرسش آیتالله اعرافی در ابتدای سال تحصیلی جدید از طلاب و فضلای حوزه علمیه، گفت: سال تحصیلی جدید از شنبه گذشته آغاز شد و در این مراسم نیز، مدیر حوزههای علمیه به مباحث مهمی اشاره کرد و برای اولین بار طی یک ابتکار، سؤالی از طلاب و اساتید مطرح نمود و از آنها درخواست پاسخ کرد.

وی افزود: آن پرسش، این بود که «نقش و وظایف حوزههای علمیه در راستای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و بیانیه گام دوم، چیست»؟ در سال تحصیلی گذشته، دو واقعه مهم را پشت سرگذاشتیم؛ نخست؛ ابلاغ مهم مقام معظم رهبری در خصوص پیشنویس سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که همه نهادهای تصمیمگیر، قانونگذار و سیاستگذار و دانشگاهیان و حوزویان را به مطالعه و بررسی و تکمیل این سند توصیه کردند.

معاون پژوهش حوزههای علمیه یادآور شد: از زمانی که این فراخوان توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، اقدماتی در حوزههای علمیه انجام شد؛ سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یک سند بالادستی و مسیر 50 سال آینده را تعیین خواهد کرد؛ کلیه سیاستهای کلان و کلی کشور، کلیه برنامههای پنج ساله و سالانه و.. باید ذیل این سند نوشته شود. وی گفت: مقام معظم رهبری به بررسی عمیق این سند توسط حوزویان و دانشگاهیان توصیه کردند و بیان فرمودند، این سند در سال 1400 ابلاغ نهایی خواهد شد؛ از ابتدای فراخوان، ستادی در حوزه علمیه تشکیل شد؛ گفتمان سازی در خصوص این سند و همچنین استنطاق اهل نظر و متخصصان در این حوزه، دو فعالیت اصلی این ستاد بوده است.

معاون پژوهش حوزههای علمیه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بیان کرد: این بیانیه در آغاز چله دوم انقلاب صادر شد. جهتگیریها و جهات کلان و اصلی که سند الگو باید این جهات را در نظر بگیرد، در این بیانیه نیز قید شده است، به شکلی که میتوان گفت این دو سند تشابهات و ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

حجتالاسلام والمسلمین میرمعزی یادآور شد: سؤال مهمی که با آن مواجه هستیم و باید به آن پاسخ دهیم و سیاستها و برنامههای حوزه را منطبق بر آن بازبینی و طراحی کنیم، همین سؤالی است که مدیر حوزههای علمیه در ابتدای سال تحصیلی مطرح کرد که نقش و وظیفه حوزه در قبال این دو سند چیست؟

وی با ذکر این مطلب که پساز ابلاغ سند و صدور بیانیه، بررسیهای لازم توسط مدیریت حوزه انجام شد، اظهار کرد: در همین راستا راهبردهای آن نیز مشخص شده است، ولی بدنه حوزه، شامل طلاب سطح یک تا مراجع عظام که شامل متفکرین و نخبگان کثیری است نیز باید به اظهار نظر بپردازند؛ زیرا به اظهار نظرهای آنها احتیاج داریم.

استاد حوزه علمیه قم گفت: مفاهیم و کلیدواژههای سند الگو و بیانیه، باید در حوزههای علمیه بهعنوان یک گفتمان جاری مطرح شود و ارکان حوزه با آن درگیر شود؛ همچنین بهدنبال آن هستیم که نظرات صاحبنظران و اساتید و علما و مراجع و بزرگان را بررسی کنیم تا اگر نیاز به تحول در برنامهها است، در این عرصه ورود کنیم.

معاون پژوهش حوزههای علمیه با بیان اینکه پساز طرح سؤال، این مأموریت به معاونت پژوهش محول شد، تصریح کرد: در همین عرصه مقرر شد در قالب یک دبیرخانه، پاسخها دریافت و جمعبندی و ارایه شود؛ معاونت پژوهش این فعالیت را با همکاری معاونتهای مختلف از جمله خبرگزاری حوزه دنبال خواهد کرد.

وی گفت: در بخش اول این پرسش باید به محضر همه طلاب و روحانیون عرضه شود که نیازمند فعالیت تبلیغی و ترویجی است؛ از مدیریتهای استانی نیز درخواست شده است که این سؤال به همه طلاب شهرستانی برسد؛ در سایت معاونت پژوهش نیز در قالب یک پنجره مطالب مرتبط به این دو سند بارگذاری میشود.

استاد حوزه با ذکر این مطلب که در همین زمینه دو جزوه تولید شده است، یادآورشد: برای آشنایی با سند و بیانیه، که در سایت بارگذاری خواهد شد؛ یک جزوه تحت عنوان «تحلیل بیانیه گام دوم» است که در معاونت پژوهش تولید شده و در جلسات افتتاحیه نیز به روحانیون عرضه شد؛ این کتاب مشتمل بر یک تحلیل محتوا و راهبردها و الزامات حوزه و روحانیت بر اساس بیانیه و اقدامات است.

معاون پژوهش حوزههای علمیه گفت: در جزوه «سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» نیز فراتحلیلی انجام شده است که به زوایای این امر پرداخته شده و در اختیار طلاب و اساتید قرار گرفته است؛ ضمن این اهداف، مسابقهای این نیز طراحی شده که به بهترین پاسخها جوایزی اهدا میشود؛ پاسخها میتواند در قالب یک نوشته کوتاه یا بلند و یا یک مقاله و پژوهش و کتاب ارایه شود.

معاون پژوهش حوزههای علمیه عنوان کرد: در تحلیل بیانیه گام دوم، طرحهای تحولی حوزههای علمیه که در عرصه آموزش، پژوهش، تبلیغ و تحصیل و امور طلاب و دانشآموختگان و فناوری اطلاعات، دفتر اجتماعی سیاسی، دفتر امور راهبری اقتصاد مقاومتی و... در راستای همین مطالبات رهبری ذکر شده است.

وی با اشاره به انتشار ویژهنامه هفتهنامه افق حوزه، به عنوان «گام دوم انقلاب» یادآورشد: افق حوزه، ویژهنامهای را تنظیم کرده که در آن مصاحبههای شخصیتها را در خصوص بیانیه گام دوم تجمیع و منتشر کرده است که این ویژهنامه یک منبع مطالعاتی خوب است.


خروج