*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩٣٠٢ ١١:٥٣ - 1398/07/10     لازمه استمرار پیشرفت کشور  قطع امید کامل  از بیگانگان استامام خامنه‌ای در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری  ارسال به دوست نسخه چاپي


  لازمه استمرار پیشرفت کشور  قطع امید کامل  از بیگانگان استامام خامنه‌ای در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری

لازمه استمرار پیشرفت کشور قطع امید کامل از بیگانگان است


رهبر معظم انقلاب اسلامی، ۴مهر در دیدار منتخبان ملت در مجلس خبرگان، ضمن ارائه تحلیل جامع از شرایط کشور و گسترش شعارها و اقتدار انقلابی و سیاسی نظام جمهوری اسلامی و امتداد آن در منطقه، بهره‌گیری از درس‌های دوران دفاع مقدس و تعمیق آن را در جامعه بسیار ضروری و مهم خواندند و تأکید کردند: لازمه و اساس استمرار پیشرفت کشور، «توکل بر خدا»، «ایستادگی و مقاومت»، «امید به آینده»، «اعتماد به جوانان به‌ویژه جوانان انقلابی»، «وحدت و انسجام آحاد مردم به‌خصوص در میان نیروهای انقلاب»، «حمایت واقعی از تولید داخلی» و «قطع امید کامل از بیگانگان» است...


به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیتالله خامنهای در ابتدای این دیدار با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و با اشاره به درسهای این دوران درخشان و لزوم گسترش و تعمیق این درسها در جامعه، افزودند: توکل امام؟ قدس سره؟ به خداوند متعال در زمان آغاز جنگ و در طول هشت سال دفاع مقدس، بهرغم همه مشکلات و کمبودها و فشارها، یک موضوع شگفتآور بود که باید این توکل امروز نیز، در همه عرصهها وجود داشته باشد.

ایشان گفتند: گاهی اوقات بهدلیل مشکلات در جامعه، برخی بزرگان و محترمین دچار دستپاچگی میشوند؛ در حالیکه باید به خدا توکل و با تلاش و کوشش آن مشکل را برطرف کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به الطاف الهی در چهل سال گذشته و عبور نظام اسلامی از گردنههای سخت، خاطرنشان کردند: عزت و اقتدار و اعتبار مادی و معنوی کشور در دنیا و خیل عظیم جوانان انقلابی آمادهبهکار و پیشرفتها و جهشهای کشور غیرقابل مقایسه با ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی است و همه این موفقیتها، مرهون لطف و عنایت الهی است؛ بنابراین توکل به خدا هیچگاه نباید فراموش شود.

حضرت آیتالله خامنهای «امید به آینده و اعتماد به جوانان» را از دیگر درسهای دوران دفاع مقدس برشمردند و گفتند: باید جوانان را وارد میدان کرد و نباید از نیروی آنان غفلت کرد؛ البته بهکارگیری جوانان بهمعنای از صحنه خارج شدن افراد غیرجوان نیست؛ زیرا هر فردی بهتناسب تجربه و عملکرد خود جایگاهی دارد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه غفلت از نیروی جوان اشتباه است و نیروهای جوان باید به کمک نیروهای غیرجوان بیایند، گفتند: یکی از شاخصهای مهم دوران دفاع مقدس، حضور جوانان در مناصب فرماندهی و در بدنه عظیم بسیج،سپاه و ارتش بود و امروز نیز باید این فرصت را مغتنم شمرد و از جوانان در ردههای مدیریتی بالا و بهویژه میانی استفاده کرد.

حضرت آیتالله خامنهای «عزم و اراده ملی» را درس دیگر دفاع مقدس دانستند و تأکید کردند: دشمن تلاش زیادی را برای سست کردن عزم و اراده مردم و ناامید کردن آنان بهکار بسته است که باید در مقابل، عزم و اراده ملی تقویت شود و این مهم نیز، با دستور امکانپذیر نیست؛ بلکه با استدلالهای صحیح و با حضور بهموقع صاحبان فکر در میان مردم محقق میشود.

ایشان با تأکید بر اینکه اساس همه امور کشور و لازمه موفقیت در عرصههای مختلف «ایستادگی و مقاومت» است، افزودند: برخی امور نیازمند ایستادگی طولانیمدت است؛ بنابراین نباید از گستردگی جبهه دشمنان و قلدریهای آنان ترسید؛ بلکه باید همانند دوران دفاع مقدس، با مقاومت و ایستادگی، ثابت کرد که «ما میتوانیم».

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش دشمن برای تأثیرگذاری بر فهم و ادراک تصمیمسازان، تصمیمگیران و آحاد مردم بهمنظور القای «نمیتوانید» و «نمیشود»، گفتند: برخلاف تلاش دشمن برای منحرف کردن فهم و ادراک مردم و مسئولان از واقعیتهای کشور و تعریف منافع و مصالح ملی براساس اهداف خود، ظرفیتها و تواناییهای کشور بهگونهای است که همه گرههای اقتصادی و مشکلات معیشتی با تدبیر و با پیگیری و مشورت درست، قابل حل شدن هستند.

حضرت آیتالله خامنهای به سخنان اخیر رئیس جمهور امریکا مبنی بر اینکه اگر ایران خواستههای آمریکا را انجام دهد، وضع مردم بهتر خواهد شد، اشاره کردند و افزودند: مقامات و رسانههای آمریکایی و اروپایی بهصورت مستمر با تکرار چنین مطالبی در تلاش برای القای این موضوع هستند که «شما نمیتوانید»؛ اما مردم ایران به این تبلیغات و القائات توجهی نمیکنند.

ایشان گفتند: یکی از نکات دیگری که تلاش میشود، اذهان و ادراک مردم و مسئولان را از آن منحرف کنند، موضوع پایبندی به شعارهای انقلاب است و اخیراً نیز برخی مقامات اروپایی گفته بودند که ایران باید دست از شعارهای انقلابی بردارد.

رهبر انقلاب اسلامی علت بیان و القای چنین مطالبی را ترس و واهمه امریکا و اروپاییها از شعارهای انقلاب و راه سومی که انقلاب اسلامی بهوجود آورده است، دانستند و تأکید کردند: علاج مسائل و مشکلات کشور پافشاری بر شعارها و راه انقلابی است.

حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به جنگ احزاب و آیات مربوط به این جنگ، صفآرایی دشمنان و شیاطین اعم از امریکا و اروپای خبیث را نشانه حقانیت و قدرت نظام جمهوری اسلامی دانستند و گفتند: کشور علاوه بر حرکت رو به جلو، در مواردی جهش نیز داشته است و دشمن از این موضوع ناراحت و نگران است و علت اصلی تحریمها هم جلوگیری از این جهشهاست؛ اما بهلطف خداوند در آینده نه چندان دور، در زمینههای مختلف شاهد جهشهایی خواهیم بود.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه راه تعامل و مذاکره با هیچ کشوری بهغیر از آمریکا و رژیم صهیونیستی بسته نیست، افزودند: اما بههیچوجه نباید به کشورهایی که پرچم دشمنی با نظام اسلامی را در دست گرفتهاند و در رأس آنها امریکا و این چند کشور اروپایی، اعتماد شود؛ زیرا آنها صریحاً با ملت ایران دشمنی میکنند.

حضرت آیتالله خامنهای با تأکید بر اینکه انگیزههای دشمنی اروپاییها با جمهوری اسلامی تفاوت اصولی با دشمنی آمریکا ندارد، گفتند: اروپاییها در ظاهر بهعنوان میانجی وارد میشوند و حرفهای طولانی هم میزنند؛ اما همه آنها پوچ است.

ایشان با اشاره به عملکرد اروپاییها بعداز توافق هستهای و عمل نکردن به وعدهها و همچنین نحوه عملکرد اروپا بعداز خروج امریکا از برجام و اعمال ظالمانه تحریمهای ثانویه، افزودند: اروپاییها بهرغم وعدههای خود، عملاً به تحریمهای امریکا پایبند ماندند و هیچ اقدامی انجام ندادند و از این پس هم بعید است که کاری برای جمهوری اسلامی انجام دهند؛ بنابراین باید بهکلی از اروپاییها قطع امید کرد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: رفت و آمد و بستن قرارداد اشکالی ندارد؛ اما مطلقاً نباید به آنها امید داشت و اعتماد کرد.

حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به عمل نکردن اروپاییها به تعهدات یازدگانه خود، افزودند: همان افرادی که مذاکره کردند، اکنون میگویند: اروپاییها به هیچیک از تعهدات خود عمل نکردهاند و این موضوع، قویترین دلیل بر این است که در هیچ مسئلهای نباید به آنها اعتماد کرد.

ایشان جریان امور را بهرغم همه این دشمنیها، به نفع جمهوری اسلامی ارزیابی کردند و گفتند: امروز نظام اسلامی نهتنها قویتر از چهل سال پیش است؛ بلکه از ده سال پیش نیز قویتر شده و اقتدار انقلابی و سیاسی آن در منطقه گسترش یافته و ریشههای انقلاب عمیقتر شده است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشرفتهای نظام اسلامی در عرصههای گوناگون، خاطرنشان کردند: البته وظایف سنگینی بر عهده همه است؛ زیرا مشکلات مختلفی در عرصههای فرهنگی و اقتصادی وجود دارد و دشمن نیز بهشدت در زمینه نفوذ و اقدامات فرهنگی فعال است؛ اما اگر مسئولان ملاک کار خود را عدم اعتماد به دشمن قرار دهند، قطعاً میتوان در مقابل توطئهها ایستاد و آنها را خنثی کرد.

حضرت آیتالله خامنهای در ادامه به ارزیابی وضعیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آمریکا و اروپا پرداختند و گفتند: آمریکا که دشمن اصلی ما و منفورترین دولت در دنیاست و اروپاییها نیز خودشان در حال اعتراف به ضعفها و افول قدرتشان هستند.

ایشان با اشاره به سخنان یکی از سران اروپا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، افزودند: این مقام اروپایی صراحتاً و با استدلال به افول تمدن غرب اذعان کرد، البته در همین شرایط ضعف نیز خوی استکباری خود را فراموش نمیکنند.

رهبر انقلاب اسلامی به آمارهای مراکز بینالمللی درخصوص بدهیهای کشورهای معروف اروپایی اشاره کردند و گفتند: مشکلات اقتصادی این کشورها جدی است و گرفتاریهای سیاسی انگلیس و فرانسه نیز در مقابل چشم همگان است؛ بنابراین باید از این موقعیت استفاده کرد.

حضرت آیتالله خامنهای در جمعبندی سخنان خود، چند وظیفه مهم را برای تداوم راه پرافتخار انقلاب و غلبه بر دشمنیها مورد تأکید قرار دادند.

«اعتماد و اطمینان به وعده الهی» اولین نکتهای بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و گفتند: هدف ما تحقق دین خدا و پیاده شدن شریعت الهی در جامعه است؛ بنابراین خداوند طبق وعده خود ما را یاری خواهد کرد؛ همچنانکه تاکنون نیز به این وعده عمل کرده و با وجود انبوه مشکلات، جمهوری اسلامی در قله عزت قرار دارد و مایه افتخار و مباهات برای اسلام است.

ایشان همگان بهویژه مسئولان و مدیران را به «تقوا، صداقت و کار جهادی» توصیه کردند و با اشاره به وظیفه مهم دیگر یعنی «مبارزه جدی با فساد»، افزودند: البته در مبارزه با فساد، پیشگیری مقدم بر درمان است؛ یعنی باید زمینههای فساد را از بین برد، ضمن آنکه مبارزه با فساد مخصوص قوه قضائیه نیست و همه قوای کشور باید در این خصوص احساس مسئولیت کنند.

حضرت آیتالله خامنهای برخی از واگذاری‌‌ها را نمونههایی از کارهای نسنجیده یا فسادآلود دانستند و گفتند: در حالیکه از یک طرف عدهای از جوانان در تلاش پرانگیزه برای رونق تولید در کشورند، در طرف دیگر برخی خرابکاریهای ناشی از فساد، تولید را نابود میکند که نباید اجازه داد، این موارد و مشکلاتی همچون قضایای کارخانهها در اراک و خوزستان شکل بگیرد.

رهبر انقلاب اسلامی، «کمک به تولید» را وظیفه مسئولان و کلید حل مسائل کشور دانستند و افزودند: اگر تولید رونق بگیرد، بسیاری از مشکلات کشور از جمله سقوط ارزش پول ملی، تورم و قدرت خرید مردم حل خواهد شد؛ البته باید جلوی واردات بیرویه نیز گرفته شود.

ایشان با توصیه به«تقویت نیروهای وفادار به انقلاب»، نگاه نظام اسلامی به حقوق عمومی آحاد مردم فارغ از مذهب و طایفه آنان را یکسان خواندند و گفتند: فارغ از اینکه یک فرد مسلمان است یا غیرمسلمان و یا به نظام اسلامی وفادار است یا نیست، حقوق عمومی آن باید محفوظ باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه در کنار این موضوع، «حمایت از نیروهای وفادار به انقلاب و معتقد به استقلال کشور» ضروری است و نباید با برچسبهایی همچون تند و افراطی این نیروهای پرانگیزه را از میدان خارج کرد، افزودند: نیروهای مؤمن و انقلابی که مجموعه عظیمی از مردم را در برمیگیرند، باید در همه جا و در مقابل تعرضها حمایت شوند و امکان حضور آنها در مراکز حساس فراهم شود؛ چرا که آنها همان کسانی هستند که در قضیه ۹ دی ۸۸ و یا در قضایای سال ۹۶ با آن حرکت عظیم وارد میدان شدند و دشمنان را ناکام گذاشتند.

حضرت آیتالله خامنهای توصیه مکرر خود به مسئولان در خصوص استفاده از نیروهای انقلابی را یادآور شدند و گفتند: بنده به رؤسای جمهور در چند دوره گفتهام که برای پیشرفت کارتان از نیروهای وفادار به انقلاب استفاده کنید؛ زیرا آنها هستند که در هنگام خطر برای کمک به نظام، به صحنه میآیند.

ایشان اتحاد مردم با یکدیگر را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: اتحاد نیروهای انقلاب نیز بسیار مهم است و اختلاف سلایق افراد با یکدیگر، نباید به مخالفت و معارضه منجر شود.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان با انتقاد از برخی افراد که در سخنان خود و یا در فضای مجازی مردم را مأیوس میکنند، گفتند: پرهیز از ناامید کردن مردم از مهمترین کارهاست؛ چون اگر امید نباشد، هیچ کار بزرگی انجام نمیشود؛ البته امید به آینده یک امید کاذب نیست؛ بلکه آینده کشور واقعاً روشن و امیدوارکننده است.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آیتالله جنتی رئیس مجلس خبرگان گزارشی از فعالیتهای کارگروههای هیئتهای اندیشهورز این مجلس بیان کرد.

همچنین آیتالله موحدیکرمانی نایبرئیس مجلس خبرگان نیز گزارشی از مهمترین نکات و دغدغههای اعضای خبرگان را که در نطقهای اجلاس بیان شده بود، ارائه کرد و گفت: نمایندگان مجلس خبرگان بر «امیدآفرینی»، «استکبارستیزی و نفی هرگونه مذاکره با آمریکا»، «هدایت نقدینگی انباشته در کشور به سمت تولید»، «حمایت از قوه قضائیه در مبارزه با فساد»، «اجرای کامل قوانین مربوط به حجاب و عفاف»، «اصلاح اشکالات ساختاری در نظام مالیاتی، نظام بانکی و خصوصیسازی» و «دقت شورای نگهبان در احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس» تأکید کردند.


خروج