*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩٢٩٩ ١١:٤٧ - 1398/07/10     طلاب به دام افراط و تفریط نیفتندآیت‌الله مصباح یزدی ارسال به دوست نسخه چاپي


  طلاب به دام افراط و تفریط نیفتندآیت‌الله مصباح یزدی

طلاب به دام افراط و تفریط نیفتند


رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌ قدس سره گفت: متأسفانه عده‌ای از مسئولان اینگونه بیان می‌کنند که مجلس و دولت وظیفه‌ای درباره تنظیم قانون و اجرای آن درباره دین مردم ندارد، برخی از آنان دین را در حاشیه زندگی مردم دانسته و برخی نیز می‌گویند دین یک امر زائد است، این تفکرات ریشه در سکولاریسم دارد...

 

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله محمدتقی مصباح یزدی، یکم مهر در آیین افتتاحیه سال تحصیلی جدید مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قدس سره که در سالن جلسات این مؤسسه برگزار شد، اظهار داشت: فهم صحیح عقاید و مفاهیم دینی از بزرگترین وظایف و مسئولیتهایی است که بر عهده حوزویان است.

رئیس مؤسسه امام خمینی قدس سره با بیان اینکه رهبر انقلاب شناخت جامعی نسبت به نیازهای طلاب دارند، گفت: برخی از مواقع سؤالاتی از سوی جوانان مطرح میشود که بسیار جدی بوده و به پاسخهای سطحی اکتفا نمیکنند و بهدنبال ریشه مسائل هستند، این ظرفیت بزرگی برای جامعه ما به شمار میرود.

ایشان مطرح کرد: کجرویها و انحرافهایی در گذشته و در داخل حوزه علمیه وجود داشت که برخی از طلاب بعضاً به دام آنها میافتادند؛ اما در عصر کنونی دیگر اینگونه مسائل در حوزه علمیه وجود ندارد و بحمدالله طلاب درباره مسائل از افراط و تفریط به دور هستند؛ روشهای قدیمی و مواجهه جدید جوانان با مسائل تطابقی با یکدیگر ندارد، وظیفه ما در حوزه علمیه این است که برای این سؤالات جوانان جواب داشته باشیم، در غیر اینصورت مانند درخت بیریشه خواهیم بود.

استاد حوزه علمیه قم، فاصله محافل علمی با نیازهای جامعه انسانی را زیاد دانست و یادآور شد: در همین دانشگاههای قم، بعضاً استاد در کلاس مطلبی میگوید که در ذهن دانشجو شبهه ایجاد میکند و سپس دانشجو به هر استادی مراجعه میکند پاسخ شبهه را نمیداند. ایشان خاطرنشان کرد: نظامی مطلوب است که پاسخگوی نیازهای جوانان باشد و به اعتقاد بنده کسانی که در مبانی اصیل اسلام از اقتصاد و اجتماع تا مباحث نظامی و صلح تحقیق میکنند، مهمترین وظیفه را در این زمینه بر عهده دارند.

رئیس مؤسسه امام خمینی قدس سره با بیان اینکه طلاب نباید مسائلی مانند معیشت را بهانه کمکاری خود قرار دهند، مطرح کرد: اگر طلاب اینگونه بهانهتراشی کنند، خداوند متعال نمونههایی برای اتمام حجت به این افراد نشان میدهد که گاهی نان خالی برای خوردن پیدا نمیکنند.

آیتالله مصباح یزدی ابراز کرد: یک زمانی در حوزه قم بنده برای خرید یک نصف نان سنگک برای صرف ناهار پول نداشتم و آن زمانها بعضا از خرید یک تکه نان برای سیر کردن خود ناتوان بودم، قطعا طلاب بسیاری هستند که با این گرانیها با سیلی صورت خود را سرخ میکنند. ایشان تصریح کرد: نمیتوان به این بهانه که مردم سراغ روحانیون نمیآیند، نسبت به مسائل دینی آنها بیتفاوت بود، بلکه اگر مردم نیز به ما مراجعه نکردند، ما باید با مراجعه به آنان مفاهیم را به آنها برسانیم.

آیتالله مصباح یزدی با اشاره به جامع بودن اسلام و توجه آن به ساحتهای مختلف زندگی انسان افزود: در برخی از مواقع گرایشهای مربوط به تصوف پیدا میشوند که میگویند ما باید اجتماع را کنار بگذاریم، زمانی که امام زمان؟عج؟ ظهور کرد این مسائل را حل میکنند و ما وظیفهای در قبال آن نداریم، عدهای هم در نقطه مقابل مطرح میکنند که ما صرفا باید به دنیا و اقتصاد بپردازیم، این دو مسیر هر دو انحراف است.

ایشان ادامه داد: متأسفانه عدهای از مسئولان اینگونه بیان میکنند که مجلس و دولت وظیفهای درباره تنظیم قانون و اجرای آن درباره دین مردم ندارند، برخی از آنان دین را در حاشیه زندگی مردم دانسته و برخی نیز میگویند دین یک امر زائد است، این تفکرات ریشه در سکولاریسم دارد.


خروج