*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩٢٩٨ ١١:٤٥ - 1398/07/10   اهتمام به تربیت دانش‌آموزان در کنار تعلیم و مراقبت از نفوذ در این نهاد در دیدار مراجع عظام و علما با وزیر آموزش و پرورش تأکید شد ارسال به دوست نسخه چاپي


اهتمام به تربیت دانش‌آموزان در کنار تعلیم و مراقبت از نفوذ در این نهاد در دیدار مراجع عظام و علما با وزیر آموزش و پرورش تأکید شد

اهتمام به تربیت دانش‌آموزان در کنار تعلیم و مراقبت از نفوذ در این نهاد


محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و هیئت همراه، 4مهر با سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات صافی گلپایگانی، نوری همدانی، مکارم شیرازی ،سبحانی ، جوادی آملی، حسینی بوشهری ، اعرافی و حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی نماینده آیت‌الله‌العظمی سیستانی در ایران به‌صورت جداگانه دیدار کرد. گفتنی است بعضی از این دیدارها بدون حضور خبرنگاران بود...

  تعلیم و تربیت دانشآموزان باید بر اساس آموزههای دینی و اسلامی باشد

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله نوری همدانی در دیدار وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کردند: مسأله تعلیم و تربیت کاری وسیع و سرنوشتساز است و مسئولان باید بدانند که چه کار عظیمی را بر عهده گرفتهاند و بر اساس لوازم آن حرکت کنند، دانشآموزان امانتهای الهی برای تربیت و تعلیم هستند و باید امانت را بهخوبی ادا کنیم و وظایف را به درستی انجام دهیم.

معظمله با بیان اینکه باید معارف الهی برای دانشآموزان تبیین شود، اظهار داشتند: تعلیم و تربیت دانشآموزان باید بر اساس آموزههای دینی و اسلامی باشد؛ تربیت، کاری دقیق است که به مراقبت و تداوم نیاز دارد تا در عمق روح و جان انسان نفوذ پیدا کند.

ایشان عنوان کردند: اگر از استعدادها درست بهرهبرداری شود شاهد پیشرفت بیشتری در جامعه خواهیم بود، آموزش و پرورش باید استعدادها را درست بشناسد و این استعدادها را جهتدهی کند، نسلهای جوان انقلاب بسیار با استعداد هستند و آمادگی خدمت به اسلام و انقلاب را دارند و باید از آنها استفاده شود.

  مراقب نفوذیها باشید

بر اساس این گزارش، حضرت آیتالله مکارم شیرازی نیز در این دیدار پساز گزارش ارائه شده از سوی وزیر، آن را امیدبخش خواندند و بر لزوم اجرای کامل و دقیق آن تأکید کردند.

معظمله در ادامه آموزش و پرورش را از مهمترین مراکز مؤثر در تعلیم و تربیت برشمرده و خاطرنشان کردند: برنامههای دینی و فرهنگی را باید بهگونهای اجرا کنید که دانشآموزان با رغبت و اشتیاق کامل پذیرای آن باشند و در این زمینه نیز مشوقهایی را برای آنان در نظر بگیرید.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار توجه ویژه وزارت آموزش و پرورش به مناطق محروم شدند و گفتند: مناطق محروم را در اولویت کارها و فعالیتهای خود قرار دهید.

معظمله نسبت به رخنه نفوذیها در آموزش و پرورش و مدارس نیز هشدار دادند و افزودند: نفوذیها در هر کجا باشند اصل برنامهها و طرحها را دچار مشکل میکنند.

ایشان افزودند: زمان ما زمان بسیار حساسی است که افراد نفوذی میتوانند یک مجموعه را دچار مشکل کنند؛ بنابراین در این خصوص حداکثر هوشیاری را به خرج دهید تا خدایی ناکرده دچار خسران نشویم.

کردار معلم بسیار پراهمیت تر از گفتارش است

بر پایه همین گزارش، حضرت آیتالله سبحانی نیز در این دیدار نقش معلم را در تربیت نسل آینده بسیار حیاتی و مهم دانستند و با اشاره به آیات قرآن در خصوص تزکیه و تعلیم، گفتند: هر کدام از این موارد وجهی دارد و تعلیم و تربیت باید در کنار یکدیگر باشد؛ زیرا در کنار تزکیه باید فضائل و رذائل مشخص باشد و تا آموزش نباشد انسان نمیتواند خوب و بد را بشناسد از این جهت آموزش بر تزکیه مقدم است اما در آیاتی دیده شده که تزکیه مقدم بر آموزش است زیرا علمی که در آن تزکیه و اخلاق نباشد مضر است و در صورتی علم مفید است که با اخلاق همراه باشد.

این مرجع تقلید، توجه و دقت در انتخاب معلم را امری مهم خواند و افزودند: عمل معلم در کلاس درس اخلاق به دانشآموز میدهد و باید معلم دلسوز، با اخلاق و با ایمان باشد و در گزینش معلم فقط به علم آن توجه نشود بلکه از همه جهات مورد توجه قرار گیرند زیرا گاهی یک معلم میتواند کشوری را بسازد و یا نجات دهد.

  باید بهدنبال تربیت باشیم نه اینکه تعلیم را گسترش دهیم

حضرت آیتالله جوادی آملی هم در این دیدار بیان داشتند: یک اشکال اساسی از گذشته تاکنون در نظام آموزش و پرورش کشور وجود دارد و آن این است که در گذشته «تعلیم» بود، اما خبری از «تربیت» نبود اما بعداز انقلاب خواستیم «تربیت» را به «تعلیم» اضافه کنیم اما در این مسیر موفق نبودیم، چراکه در حقیقت کاری که آموزش و پرورش انجام داد این بود که تربیت را به تعلیم برگرداند!

ایشان ادامه دادند: ما اکنون «تربیت» به معنای حقیقی آن در آموزش و پرورش نداریم، بلکه ما یکسری از دروس داریم مانند فیزیک و شیمی و .. و یکسری از دروس داریم مانند قرآن و عترتشناسی و ... و خیال کردیم که این تربیت است در حالیکه این تربیت نیست بلکه گسترده کردن تعلیم است، تربیت حقیقی یعنی پاک بودن خود معلم که وقتی سخن میگوید از دهان او نور خارج شود و این طهارت معلم را میطلبد.

حضرت آیتالله جوادی آملی تصریح داشتند: هر معلمی امام مأموم خود که شاگردانش هستند میباشد، این معلم باید طوری طیب و طاهر باشد که شاگردانش بتوانند به قیام و قعود او اقتدا کنند و وجود او سراسر نور باشد، این تربیت در متن دین نهفته است.

 آموزش و پرورش پایه و اساس هر حرکتی است که در جامعه میخواهد شکل بگیرد

آیتالله حسینی بوشهری هم در این دیدار تحول بنیادین را با سند تحول امکانپذیر دانست و گفت: ما به اسناد بالادستی خود میبالیم اما روزمرگی اجازه استفاده از اسناد بالادستی را نمیدهد.

نائبرئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه پیاده کردن سندتحول نیازمند فضای آرام است، اظهار کرد: معلم نباید دغدغهای جز تعلیم و تربیت داشته باشد و معلمان خصوصاً از نظر رفتاری میتوانند بر دانشآموزان و حتی تمام خانواده وی تاثیر بگذارند، لذا نقش کلیدی معلم در تربیت الزامی است.

دبیر شورایعالی حوزههای علمیه با اشاره به اینکه سرمایهگذاری در تربیت معلمان و دورههای ضمنخدمت برای نظام تعلیم و تربیت الزامی است، گفت: انقلاب ما انقلاب فرهنگی است و باید فرهنگی هم بماند و آموزش و پرورش پایه و اساس هر حرکتی است که در جامعه میخواهد شکل بگیرد.

  بستر لازم برای معرفی الگوهای برجسته کشور به نسلهای جدید ایجاد شود

حجتالاسلام والمسلمین شهرستانی نیز در این دیدار با بیان اینکه جوانان ایرانی از لحاظ فکر اندیشه و استعداد سرآمد هستند گفت: اینکه نظام اسلامی برای تربیت دانشآموزان و دانشجویان و فارغالتحصیلان بهعنوان سرمایههای آینده نظام هزینه کند، اما خدای نکرده به علت بیبرنامهگی و عدم تدوین سیاستهای راهبردی سرمایه عظیم خود را ناخواسته تقدیم دیگران کند، جفا و ضرر غیر قابل جبران است.

حجتالاسلام والمسلمین شهرستانی با بیان اینکه ظرفیتهای فراوان و استعدادهای نابی در حوزههای مختلف در کشور وجود دارد، گفت: یکی از برنامههای دشمن برای تهاجم فرهنگی، معرفی الگوهای غربی برای کودکان، نوجوانان و جوانان است و باید بستر لازم برای معرفی الگوهای برجسته کشور به نسلهای جدید ایجاد شود.

  پیاده کردن سندتحول نیازمند فضای آرام است

وزیر آموزش و پرورش هم در این دیدارها بر ضرورت هماهنگی بین خانواده و مدرسه برای تربیت دانشآموزان در ساحتهای مختلف تأکید کرد.

حاجیمیرزایی مهمترین مأموریت آموزش و پرورش را اجرای سند تحول بنیادین دانست و گفت: تلاش سند تحول این است که از حافظهمحوری به سمت تربیت دانشآموزان میل کنند و براساس همکاریهای حوزه و دانشگاه این سند بر اساس مبانی دینی طراحی شده است.

وی افزود: تربیت در سند تحول در ساحتهای مختلف زیستی، اعتقادی، اخلاقی، بدنی و اجتماعی و .... دیده شده که سبب تربیت انسانهای توانمند خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اجراییشدن سند تحول با استفاده از زیرنظامهای سند تحول، گفت: توانمندسازی معلمان یکی از محورهای سند تحول است و اعتقاد داریم معلمان اصلیترین بخش تعلیم و تربیت هستند و معلمان میتوانند تمام کاستیهای موجود در آموزش و پرورش را جبران کنند. همچنین تربیت در ساحتهای مختلف لزوم هماهنگی بین خانواده و مدرسه را ایجاب میکند.

وی تصریح کرد: پیوند خوردن اجرای سند تحول آموزش و پرورش با سایر بخشهای جامعه و توسعه شرکای آموزش و پرورش برای اجرای سند تحول نیازمند است تا همه دستگاهها در ساختن انسانهایی توانمند برای کشورمان سهیم شوند.


خروج