*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩٢٩٧ ١١:٤٢ - 1398/07/10        آیت‌الله یزدی تأکید کرد  ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله یزدی تأکید کرد

ضرورت اصلاح و به‌روزرسانی دروس حوزه


رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر ضرورت اصلاح و به‌روزرسانی دروس حوزه‌های علمیه گفت: امروز بخشی از دروس و درس‌نامه‌های حوزه متناسب با مسائل روز است اما ما هم‌چنان به اصلاح نیاز داریم و برای پاسخ به بسیاری از سؤالات و مسائل از جمله مسائل بانکی، پزشکی، حکومتی و بین‌المللی و... باید قدم‌های بیشتری را برداریم...

 


به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله محمد یزدی، ۳مهر در جلسه تودیع و معارفه رؤسای جدید و پیشین دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که با حضور جمعی از اعضای شورایعالی و مجمع عمومی و کارکنان جامعه مدرسین و مسئولان نهادهای حوزوی در دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، با تأکید بر اهمیت نقش و جایگاه حوزههای علمیه گفت: امروز حوزه علمیه قم و همچنین حوزه علمیه نجف اشرف که از حوزههای عظیم، معتبر و بزرگ تشیع هستند، میبایست جواب نیازمندیهای مسلمانان سراسر دنیا را بدهند. بهعبارتدیگر حوزههای علمیه فقط مسئول پاسخگویی به نیازهای شیعیان نیستند، بلکه باید هدف آنها پاسخگویی به سؤالات روز مسلمانان سراسر دنیا باشند.

آیتالله یزدی با اشاره به دیدار چند سال پیش اعضای جامعه مدرسین با مقام معظم رهبری اظهار داشت: در آن جلسه پربار، رهبر معظم انقلاب فرمودند، ما به فقه مبسوط مستدل قوی برای مواجهه با مسائل روز نیازمندیم.

وی با تأکید بر ضرورت اصلاح و بهروزرسانی دروس حوزههای علمیه گفت: بخشی از دروس و درسنامههای حوزه متناسب با مسائل روز است اما ما همچنان به اصلاح نیاز داریم و برای پاسخ به بسیاری از سؤالات و مسائل ازجمله مسائل بانکی، پزشکی، حکومتی و بینالمللی و... باید قدمهای بیشتری را برداریم. البته منظور این نیست که هرکس بر اساس سلیقه و عقیده خود بخواهد عمل کند، بلکه پاسخ به نیازها و سؤالات روز باید بر اساس ضوابط فقاهت و مستدل به کتاب، سنت، عقل و فتوای فقها باشد.

رئیس شورایعالی جامعه مدرسین با تقدیر از اقدامات آیتالله اعرافی اظهار داشتند: در این دوره الحمدلله مدیریت حوزههای علمیه به عهده جناب آقای اعرافی است که انصافاً از مدیران بسیار فعال محسوب میشوند. ایشان با تفکری روشن، جهانبینی خاص و برنامهریزی درست وارد بحث شدند و بنابراین همه ما باید کمک کنیم که وضع حوزهها روزبهروز بهتر شود.

آیتالله یزدی با اشاره به اهمیت بحث تخصصگرایی در حوزههای علمیه گفت: از شورایعالی حوزه خواستهایم که مسئله تخصصگرایی را بیشازپیش در نظر داشته باشند، بهگونهای که وضعیت طلاب از ابتدای تحصیل تا مراحل تخصص آنها مشخص باشد. باید معلوم و مشخص شود که طلاب قرار است در آینده در کدام رشته متخصص شوند؟ بر این اساس آنهایی که بهدنبال تخصص در تفسیر، اصول، اجتهاد، عرفان، فلسفه و... هستند، طبق برنامهریزی مشخص، در همان مسیر گام بردارند.

یادآوری میشود، آیتالله یزدی در این مراسم با اهداء هدیه و لوح سپاس از خدمات و زحمات قریب به 30ساله حجتالاسلام والمسلمین علی ابراهیمی در جامعه مدرسین تقدیر و تشکر نمود. رئیس جامعه مدرسین در ادامه این مراسم با اشاره به سوابق حجتالاسلام سعید بهمنی به معرفی ایشان پرداخت و ابراز امیدواری کرد با توجه به تجربیات و آشنایی ایشان با مسائل روز دنیا در انجام امور محوله موفق باشند.


خروج