*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٨٦٥٠ ١٩:٠٩ - 1398/05/21   آیت‌الله شب زنده‌دار  ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله شب زنده‌دار

نخبگان حوزه علمیه پاسخ‌گوی سؤالات زمین مانده باشند


عضو فقهای شورای نگهبان گفت: امروز با عنایت به جهانی شدن اسلام، محافل علمی دنیا در پی آن هستند که به سؤالات دینی پاسخی داده شود و در این راه مستعدان برتر رسالت آن را دارند تا از منابع اسلامی پاسخ را استخراج و بر اساس آن استنباط کنند...

 


آیتالله شبزندهدار عضو فقهای شورای نگهبان در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه از مشهد مقدس، با اشاره به ضرورت حضور نخبگان و استعدادهای برتر در شرایط امروز حوزههای علمیه، گفت: اسلام بهصورت همهجانبه و جامع است و برای بسیاری از مسائل نیز حرف و سخن جدید دارد، اما تا وقتی حکومت اسلامی تشکیل نشده بود، بسیاری از ابعاد نیز قابل پیاده شدن و عمل نبود و پرسشهای گوناگونی در ذهن بشریت در زمینه مسائل مختلف اجتماع پدیدار شد.

وی با بیان اینکه امروز با عنایت به جهانی شدن اسلام، همه محافل علمی دنیا در پی آن هستند که به این سؤالات پاسخی داده شود، عنوان کرد: ما نیز مدعی آن هستیم که اسلام برای همه چیز بهخصوص آنچه در علوم اسلامی و انسانی آمده، پاسخ دارد.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه البته باید پاسخ اینگونه پرسشها استخراج و از منابع اسلامی استنباط شود، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر این پرسش مطرح میشود که چه نیرویی میتواند اینان را استخراج و استنباط کند؟

آیتالله شب زندهدار با بیان اینکه آن کسانی میتوانند به این پرسشها پاسخ دهند که استعداد داشته و درس خوانده باشند، ملا باشند، با ضوابط و قواعد استنباط آشنا بوده و دارای ابتکار باشند، از سوی دیگر نیز ذهن خلاق داشته و بتواند به جزئیات توجه داشته باشند، افزود: قطعا کسی که بین خود و خدا این شرایط را دارد و در جامعه نیز نیازمندی را احساس میکند پس باید بداند که رفع نیازمندی واجب کفایی است و از عهده آن نمیتواند شانه خالی کند.

وی با بیان اینکه بنابراین برای استعدادهای برتر، استخراج منابع و پاسخ به سؤالات زمین مانده، وظیفه است، خاطرنشان کرد: توقع اسلام، حوزههای علمیه و رهبر معظم انقلاب نیز از آنها این است که مجاهدانه وارد میدان شوند و إنشاءالله در گام دوم انقلاب و چهلم ثانی بتوانند اینگونه مسائل را استنباط کنند.

عضو فقهای شورای نگهبان عنوان کرد: بدون شک اگر نخبگان و مستعدین برتر حوزههای علمیه بتوانند سؤالات بشر را در همه صحنهها بهصورت قاطعانه، برهانی، مورد قبول و سازگار با فطرت و عقلانیت پاسخ دهند، حتما دنیا در برابر پذیرش اسلام و قبول آن از هر جهت خاضع و پذیرا خواهد بود.


خروج