*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤٠٨٥٨٩ ١٥:٢٣ - 1398/05/21     انعقاد بیش‌از 200تفاهم‌نامه آموزشی و پژوهشی بین جامعةالمصطفی و دانشگاه‌های بین‌المللیرئیس جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم در دیدار سفیر پاکستان عنوان کرد ارسال به دوست نسخه چاپي


  انعقاد بیش‌از 200تفاهم‌نامه آموزشی و پژوهشی بین جامعةالمصطفی و دانشگاه‌های بین‌المللیرئیس جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم در دیدار سفیر پاکستان عنوان کرد

انعقاد بیش‌از 200تفاهم‌نامه آموزشی و پژوهشی بین جامعةالمصطفی و دانشگاه‌های بین‌المللی


حجت‌الاسلام والمسلمین‌ عباسی جامعه‌پذیری و احترام به ضوابط و قوانین کشورها را از تأکیدات آموزشی و تربیتی جامعةالمصطفی‌العالمیة برشمرد و یادآور شد: این مرکز در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی تفاهم‌نامه‌های گوناگونی با دانشگاه‌های بین‌المللی به امضا رسانده است که تعداد آن‌ها به بیش‌از 200تفاهم‌نامه می‌رسد...


به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین عباسی، ۱۰مرداد در دیدار سفیر پاکستان در ایران و هیئت همراه، بابیان این که امیدواریم حضور شما در شهر مقدس قم و بازدیدتان از جامعةالمصطفی، فعالسازی هرچه بیشتر ظرفیتهای علمی و فرهنگی ایران و پاکستان را بهدنبال داشته باشد، اظهار داشت: مراکز علمی و پژوهشی که تعداد آنها به چندصد مجموعه میرسد، در شهر مقدس قم فعالیت میکنند و جامعةالمصطفیالعالمیة از بزرگترین این مجموعهها بهشمار میرود.

رئیس جامعةالمصطفیالعالمیة در ادامه، به عضویت این نهاد در اتحادیههای بزرگ دانشگاههای جهان اشاره نمود و ابراز داشت: این نهاد فاخر بینالمللی، نظام آموزشی خود را در سه حوزه دانشی علوم اسلامی، علوم انسانی و فرهنگ و زبان ترسیم نموده است و بیشاز 160رشته و گرایش ارائه میکند؛ درحالیکه در طراحی جدید آموزشی، نزدیک به 400رشته و گرایش هدفگذاری شده است.

حجتالاسلام والمسلمین عباسی با بیان اینکه این مرکز رشتههای علوم انسانی را با رویکرد اسلامی مورد توجه قرار داده است، به پذیرش و تحصیل دانشپژوهانی از پیروان ادیان مختلف و مذاهب اسلامی اشاره نمود و اذعان داشت: احترام به همه ادیان و مذاهب و محترم شمردن عقاید، از مهمترین تأکیدات جامعةالمصطفیالعالمیة است و همه مذاهب اسلامی را جزئی از خانواده امت واحده اسلامی میداند.

حجتالاسلام والمسلمین عباسی جامعهپذیری و احترام به ضوابط و قوانین کشورها را از تأکیدات آموزشی و تربیتی جامعة المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم برشمرد و یادآور شد: این نهاد علمی در زمینههای آموزشی و پژوهشی تفاهمنامههای گوناگونی با دانشگاههای بینالمللی به امضا رسانده است که تعداد آن، به بیشاز200تفاهمنامه میرسد.

وی گسترش ارتباط همهجانبه علمی با دانشگاههای اسلامی و کشورهای همسایه را از اولویتهای مهم جامعة المصطفی العالمیة عنوان کرد و اذعان داشت: این نهاد همواره آمادگی دارد، در قالب تفاهمنامههای همکاری، ضمن برگزاری سمینارهای مشترک و اجرای رشتههای تحصیلی چندجانبه، کرسیهای آموزش زبان فارسی را در خارج ایران فعالتر نماید.

رئیس جامعة المصطفی العالمیة با بیان اینکه زبان آموزشی این مرکز در عرصه بینالملل، براساس زبان بومی مناطق ترسیم میگردد، اظهار داشت: دانشپژوهان علاقهمند به تحصیل در ایران، تحت آموزش زبان فارسی قرار میگیرند.

حجتالاسلام والمسلمین عباسی، در پایان، با تأکید بر اینکه دانشگاهها نقش بسزایی در توسعه دیپلماسی علمی دارند، جامعة المصطفی را برجستهترین مجموعه ایرانی مرتبط با دانشگاهها و دانشجویان پاکستانی دانست و اظهار داشت: امیدواریم این بازدید، در زمینهسازی تسهیل فرایند تحصیل دانشپژوهان دو کشور مؤثر بوده و نقش بسزایی در گسترش ارتباطات علمی ایران و پاکستان داشته باشد.

خانم «رفعت مسعود»، سفیر پاکستان در ایران نیز، فعالیتهای جامعة المصطفی العالمیة را افتخاری بزرگ برای جهان اسلام و مسلمانان دانست و یادآور شد: دانشپژوهان پاکستانی جامعة المصطفی العالمیة سفرای ملت پاکستان برای نزدیکی علمی و فرهنگی دو ملت هستند.

وی به ضعفهای موجود در آشنایی متقابل ملت ایران و پاکستان اشاره نمود و اذعان داشت: متأسفانه، سرویسهای رسانهای غرب، تصویری منفی از ایران و پاکستان به یکدیگر و دنیا مخابره میکنند؛ دانشپژوهان جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم میتوانند نقش بسزایی در خنثیسازی این رویکرد داشته باشند. بیشک گسترش همکاری و فعالیت علمی دانشگاههای ایران و پاکستان، در زمینهسازی تقویت روزافزون ارتباطات سیاسی و اقتصادی نقش مؤثری خواهد داشت.

خانم رفعت مسعود، در پایان، با تأکید بر اینکه گسترش همکاری ایران و پاکستان، صلح و امنیت پایداری را در منطقه ایجاد خواهد کرد، یادآور شد: مایه مباهات و خرسندی است که جامعةالمصطفی صلی الله علیه و آله و سلم در نمایندگی گرگان، مجموعه ویژهای برای دانشپژوهان مذاهب مختلف اسلامی راهاندازی کرده است و مبانی اسلامی را ناظر به فقه پیروان مذاهب ارائه مینماید.


خروج