*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤٠٨١٨٠ ١٢:٢٦ - 1398/04/26   مراحل موت در مسیر انسان / آیت‌الله حق‌شناس تهرانیدرس اخلاق شماره 598 ارسال به دوست نسخه چاپي


مراحل موت در مسیر انسان / آیت‌الله حق‌شناس تهرانیدرس اخلاق شماره 598

مراحل موت در مسیر انسان / آیت‌الله حق‌شناس تهرانی


موت احمر در حدیث آمد که عمل بنی آدم خالص نمی‌شود، مگر این‌که چهار مرحله موت را طی کند. اولین مرحله، موت احمر است و موت احمر تحمل اذیت مردم است. به آیت‌الله‌العظمی شیخ محمدتقی خوانساری عرض کردم: آقا! برخی از همشهری‌ها به حجره بنده می‌آیند و مزاحم مطالعه و عبادت بنده می‌شوند. ایشان فرمودند: اگر شما بخواهید به مقام عالی برسید، باید اذیت‌های مردم را تحمل کنید و بعد هم به این روایت نبی مکرم‌ صلی الله علیه و آله و سلم اشاره فرمودند که عندالله مقامی است که فقط با تحمل اذیت به آن مقام می‌توان رسید...


گاهی اوقات وارد خانه میشوی و همسرت حرف بدی میگوید، باید برای خدا صبر کنی داداش جان! از آن طرف مردها هم باید ملاحظه همسرانشان را بکنند. حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: بهترین شما در روز قیامت کسانی هستند که با خانوادهشان بهتر سلوک کرده باشد. شما باید آداب اجتماعی را در همه جا رعایت کنید، حقوق خانواده را هم رعایت بکنید که رعایت این حقوق، واجب است.

اگر یک مشکلی برایت پیش آمد، یک قدری به اهل خانه رفاه و آسایش بیشتر بده تا گره کارت گشوده شود؛ انشاءالله

اگر میخواهی پروردگار عزیز در دل تو تجلی بکند، باید خودت را هیچ بدانی هیچ هیچ.


 مرحله دوم از مراحل موت

مرحله دوم، موت اسفل است. موت اسفل این است که انبار شاه را زیاد پر نکنی. انبارشاه، همین شکمی است که دائم بهدنبال پر کردن آن هستید.

تا میتوانید به مهمانی نروید رفقا! اگر هم میروید مقرراتی باشید. با این مهمانیهای متعارف که نمیشود نماز شب بخوانی. یکی از شرایط و مقدمات نماز شب خواندن این است که در روز، خودت را خسته نکنی، معصیت نکنی، شب هم انبارشاه را کم پر کنی.


 مرحله سوم از مراحل موت

مرحله سوم، موت ابیض است. موت ابیض، یعنی کم کردن معاشرت به قدری که اگر کاسبم، به کسب و کارم برسم. اگر معلمم، به تعلیم برسم و اگر طلبه و محصلم، به تحصیلم برسم. اگر زیاد معاشرت کنی، نه به دنیایت میرسی و نه به آخرتت. وقتی بنده این حدیث؛ «قال الصادق علیه السلام: المرء لنفسه ما لم یعرف فإذا عرف صار لغیره؛ (ارشاد القلوب/ج1) را برای حضرت آیتاللهالعظمی بروجردی خواندم، ایشان یک آهی کشیدند.

بنده که نمیگویم گوشهنشین باش، بلکه هیکلت در میان مردم باشد، اما سیر خودت را انجام بده.


 مرحله چهارم از موت

مرتبه بعد هم موت اسود است و این مرحله، مخالفت با هوای نفس است. آیه میفرماید: «و لاتتّبع الهوی فیضلّک عن سبیل الله؛ (ص/26) مبادا متابعت از نفس کنی که تو را از راه حق منحرف سازد. نوعاً ما گرفتار نفس خودمان هستیم. همین نفس است که ما را پایبند اطوار دنیوی میکند. اگر صد سال هم بگذرد، ولی نفس خودت را کنترل نکنی، نگاهت را کنترل نکنی، در کلاس اول متوقف میشوی. وقتی به کلاس دوم خواهی رفت که نفست را کنترل کنی. یا باید نفس را بپرستی یا خدا را، که امام کاظم علیه السلام فرمودند: «لا نجاة إلا بالطاعة؛ یعنی تنها راه نجات طاعت و بندگی است.» طاعت چیست؟ طاعت این است که آنچه دلت میخواهد را کنار بگذاری.

مبارزه با نفس، کار یک روز و دو روز نیست، باید دائماً با نفس در جنگ باشی آقاجان! اگر شما با نفس مبارزه نکنید، او به جنگ شما خواهد آمد و شما را به پستی و منافی عفت و اخلاق دعوت میکند.


 وجه اشتراک عقل و نفس

تنها موردی که عقل و نفس با یکدیگر توافق دارند، تحصیل علم است؛ هم عقل و هم نفس هر دو ما را به تحصیل علم تشویق میکنند، ولی انگیزه هر یک با دیگری فرق دارد. نفس میگوید: تحصیل کن تا آقا بشوی، رئیس بشوی، ولی عقل میگوید که تحصیل کن برای فهمیدن راه پروردگار. در روایت هم آمد که «العقل ما عبد به الرحمن و اکتسب به الجنان». (اصول کافی)

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج