*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٧٩٦٩ ١٤:٣٤ - 1398/04/19   حوزه علمیه باید برای مباحث چالشی کف‌ خیابان‌ نیرو تربیت کنددر بزرگداشت روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی مطرح شد  ارسال به دوست نسخه چاپي


حوزه علمیه باید برای مباحث چالشی کف‌ خیابان‌ نیرو تربیت کنددر بزرگداشت روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی مطرح شد

حوزه علمیه باید برای مباحث چالشی کف‌ خیابان‌ نیرو تربیت کند


مراسم بزرگداشت روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی معاونت فرهنگی-تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران با سخنرانی حجج‌اسلام بهجت‌پور مدیر حوزه‌های علمیه خواهران، پناهیان استاد حوزه و دانشگاه و با حضور برخی از مبلغان و مبلغات حوزه علمیه، 3‌تیر در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد...


چرا مقام معظم رهبری از تغییر سیمای شهر قم نگران است؟

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین بهجتپور در مراسم بزرگداشت روز تبلیغ و اطلاعرسانی دینی، با بیان اینکه امروز نظام اسلامی باید بتواند مسائل جامعه را مرتفع کرده و گفتمان مسلط جامعه باشد به حاشیه کشیده نشود، تصریح کرد: ما در مسئله تحقق دین بهعنوان جریان تبلیغی و دعوت به خیر، جزء اولین دستهها و گروههای مرجعی هستیم که باید راهها و روشهای تحقق دین را بدانیم؛ اگر از این راهها بیاطلاع باشیم و از مسیر درست وارد نشویم، قطعاً بخش زیادی از زحمات ما مؤثر واقع نخواهد شد و ما به در بسته خواهیم خورد.

وی ادامه داد: مبلغان دینی باید در استفاده از منابع دیگران بخیل باشند؛ بعضاً لایههای دینی بر اساس تجربههای شخصی مبلغان مطرح میشود که این کار نیز اشتباه میباشد.

مدیر حوزههای علمیه خواهران تصریح کرد: اینکه قم به این وضعیت کشیده شده، نگرانی برای ما ایجاد میکند که ما بهعنوان متولیان دین در قم چه کار میکنیم که رهبر انقلاب درباره تغییرات این آشیانه اهلبیت علیهم السلام نگران است.

وی خاطرنشان کرد:. نگرانی من این است که چرا باید کشوری به این فرهیختگی، به این اندازه چشم خود را بر برخی از مسایل ببندد و کار به جایی برسد که رهبر انقلاب به ما تذکر بدهد؛ چرا قم باید مسیری را طی کند که ایشان را نگران کند.

مدیر حوزههای علمیه خواهران مطرح کرد: رهبر انقلاب نگران تغییر چهره شهر قم هستند و این تغییرات سیمای شهر قم، در همه ابعاد نگرانکننده است؛ سیمای شهر قم باید متفاوت از سیمای دیگر شهرها باشد.

حجتالاسلام والمسلمین بهجتپور اضافه کرد: این نگرانی رهبر انقلاب درباره تغییر سیمای شهر قم، نباید صرفاً به مسئله پوشش زنان تقلیل داده شود، این نگاه یک جفای بزرگ بر این نظر رهبری است؛ بهطور مثال ساختمانسازیها و تصاویر خیابانبندیها و... مشمول نگرانی ایشان است.

وی یادآور شد: مبلغان و بانوان مبلغه ما باید در نخستین اقدام توجه کنند که دشمن در کجا قرار گرفته و اگر موقعیتشناس خوبی نباشیم، باز هم نمیتوانیم درست عمل نمیکنیم. دشمن در کف میدان بوده و کوچه به کوچه جلو میآید.

حجتالاسلام والمسلمین بهجتپور ادامه داد: در شهری مانند قم باید ناهیان از منکر بسیار باشند و دو تا سه هزار نیروی آماده برای گفتوگوهای چالشی باید در قم حضور داشته باشد؛ حوزه علمیه اصرار دارد، مسئله را در میدان حل کنیم و برای کف خیابان نیرو تربیت کنیم.

وی ابراز کرد: کسانی که با مردم در ارتباط هستند، باید سعی کنند که این ارتباط را چهره به چهره انجام دهند و مبلغان باید خود را برای سیلی خوردن در راه دین آماده کنند.

مدیر حوزه علمیه خواهران اظهار داشت: باید امنیت کسانی که نافرمانی مدنی میکنند، گرفته شود؛ اگر ما اهل مبارزه هستیم، باید بدانیم که مبارزه در میدان است؛ امروز اصلاح قم به پیاده نظام بصیر و آگاه نیاز دارد.


 در تبلیغ نیازمند روانشناسی و جامعهشناسی بر مبنای علوم اسلامی هستیم

حجتالاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان هم در این مراسم، اظهار داشت: نباید صحنه عمل از صحنه علم جدا باشد و لازم است که مجموعه حوزه علمی، صحنه علم و عمل را به هم نزدیک کند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه اگر در حوزه علمیه بین علم و عمل تفکیک صورت گیرد، عملکرد مطلوبی را شاهد نخواهیم بود، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب دو نکته را تصریح فرمودند؛ اینکه یک عالم دینی باید به امور مسلمین توجه داشته باشند؛ همچنین یک عالم دینی مسئولیت تحقق دین در جامعه را نیز بر عهده دارد.

حجتالاسلام والمسلمین پناهیان با تأکید بر اینکه حوزههای علمیه از تبلیغ فاصله دارند و دانشها و گفتوگوهای رایج در حوزه علمیه با فضای تبلیغ بیگانه است، خاطرنشان کرد: دروسی که طلاب میخوانند، غالباً به درد تبلیغ نمیخورد. یک تصور عوامانه در حوزه رایج است که فکر میکنند که اگر طلبه همین دروس را بخواند و هنر تبلیغ و فن خطابه را نیز بداند، کفایت میکند؛ در حالیکه به هیچوجه اینطور نیست و ما نیازمند تولید دانشهای روانشناسی زبان، روانشناسی اجتماعی و جامعهشناسی بر مبنای علوم اسلامی هستیم تا در تبلیغ توفیق داشته باشیم.

این استاد حوزه و دانشگاه ابراز کرد: امام صادق علیه السلام میفرمایند که انسانها با یکدیگر متفاوت آفریده شدهاند و اگر افراد این تفاوتها را بدانند، کسی را سرزنش نمیکنند؛ مبلغان حوزه علمیه نیز باید نسبت به این تفاوتها آگاه باشند تا حرفی نزنند که تأثیر عکس داشته باشد.

وی با بیان اینکه قرآن کریم بیشتر بهصورت توصیفی به بیان حقایق میپردازد، مطرح کرد: اثبات حقانیت در بسیاری از مواقع نفرتزا بوده و هزاران برابر بیشتر از جدال احسن، توصیف لازم است تا حقایق دینی را بیان کنیم. ما توانایی توصیفی را در حوزه بهدست نمیآوریم.

حجتالاسلام والمسلمین پناهیان اضافه کرد: ما میتوانیم در توصیف حجاب کارهای عالمانهای داشته باشیم. ما نمیتوانیم صرفاً با ادبیات کلامی اثبات کنیم که چون حجاب فرمان خداست، باید آن را رعایت کرد؛ قرآن و ائمه هدی علیهم السلام با روش توصیف بهشکل هنرمندانهای به بیان حقایق دینی پرداختهاند.

این استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: در چنین شرایطی بخشی از تیپهای اجتماعی به ما جذب میشوند. ما باید نسبت به روش خود تردید کنیم؛ نمیتوان گفت همه جامعه بیمار هستند؛ ما باید مانند مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بالای سر بیماران برویم و آنها را تکریم کنیم.

حجتالاسلام والمسلمین پناهیان با اشاره به اینکه اگر از روحیات مردم آگاهی نداشته باشیم، نمیتوانیم به تبلیغ بپردازیم، اضافه کرد: این علومی که در حوزه تولید میشوند، بهعنوان داروهای مورد نیاز برای مردم ارزش بالایی دارند؛ اما ما نباید این داروها را بهعنوان غذا به خورد مردم بدهیم؛ بدین معنی که مفاهیم دین را بخواهیم بهزور به دیگران تحمیل کنیم.


 حجاب سلاحی برای کنشگری حداکثری اجتماعی

بر پایه این گزارش، مدیرکل امور تبلیغ حوزه علمیه خواهران نیز در این مراسم، اظهار داشت: برنامهریزی ما برای گام دوم انقلاب حرکت از سمت فعالیتهای فردی به سمت فعالیتهای جمعی تبلیغی بوده و اگر این قطرات در کنار هم جمع شوند، میتوانند در مقابل امواج تهاجم دشمن ایستادگی کنند.

خانم جلالی افزود: در اهمیت و ضرورت تبلیغ و انذار دینی آن چیزی که بسیار مهم است و طلاب خواهر باید بدان توجه کنند، این است که در گام دوم انقلاب، حوزههای علمیه خواهران یکی از برکات حوزه علمیه است.

مدیرکل امور تبلیغ حوزه علمیه خواهران گفت: در 40 سال دوم انقلاب اسلامی و همزمان با اولویت دادن دشمن به بحث عفاف و نهاد خانواده، ما با نگاه تهاجمی و مطالبهگرانه و بهصورت گروهی حرکت تبلیغی خود را ادامه خواهیم داد. وی تصریح کرد: آنچه اسلام به زن داد، عزت بود و ما بهدنبال این هستیم که این ذائقه شیرین اسلام را به دختران جوان و کودکانمان در سرتاسر گیتی بچشانیم و به جهان ثابت خواهیم کرد که حجاب ما سلاحی است که ما را برای کنشگری حداکثری اجتماعی حفظ میکند.


خروج