*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٧٩٦٧ ١٤:٢٨ - 1398/04/19   نهایة المرامآثار ماندگار شماره 596 ارسال به دوست نسخه چاپي


نهایة المرامآثار ماندگار شماره 596

نهایة المرام


ابومنصور جمال‌الدین حسن‌بن یوسف‌بن مطهر معروف به علامه حلی از اجله علمای شیعه در سده هفتم هجری است. مردم و علمای بزرگ پس از مرگ محقق حلی، علامه را در سن 28 سالگی لایق مرجعیت شیعه دانستند و به او گرایش پیدا کردند. وسعت علوم و نفوذ کلام علامه تا بدان حد بود که سلطان خدابنده به مذهب تشیع گرایش پیدا نمود که شاید بتوان این واقعه را سر آغاز گسترش تشیع در جهان قلمداد کرد. از این شخصیت والامقام، آثار قلمی باارزشی در زمینه‌های مختلف علمی برجا مانده که نهایة المرام فی علم الکلام نمونه‌ای از آن‌هاست... نهایةالمرام فی علم الکلام

یکی از مفصلترین کتب کلامی شیعه، کتاب «نهایة المرام فی علم الکلام» تألیف علامه حلی است که به زبان عربی نوشته شد. مؤلف در این اثر آراء و اندیشههای کلامی فرقههای مختلف اسلامی را بیان نموده و به نقد آنان پرداخته و در آخر هم نگرش و اندیشههای خود را در مسایل اعتقادی شیعه بیان کرده است.

علامه سعی کرده تا در نهایة المرام، نظرات و استدلالهای فلاسفه و متکلمین به هم نزدیک شود. این اثر نزد خود مؤلف هم از جایگاه ویژهای برخوردار بوده؛ بهطوری که در کتابهای دیگرش چون کشف المراد، نهج المسترشدین و کشف الفواید، برخی از مسایل کلامی را به نهایة المرام ارجاع داده است.


 ساختار و محتوا

مؤلف، اثر مذکور را در یک مقدمه و سه مقاله تنظیم نموده است. مقدمه دارای شش فصل است که در آن از ارزش علم کلام، وجه تسمیه این علم به کلام، موضوع و هدف علم کلام، جایگاه علم کلام در میان علوم دیگر و وجوب یادگیری کلام سخن رفته است.

مقالات سهگانه نهایة المرام، حول سه موضوع معلومات، موجودات و محدثات نوشته شده که هر یک دارای بخشهایی هستند.

بخشهای مقاله اول، شامل معلومات به موجود و معدوم، معلومات به وجوب، امکان و امتناع و معلومات به ماهیات و جزء ماهیات میباشد. مؤلف در مقاله دوم، موجودات را به قدیم و حادث تقسیم نموده و در مورد هر یک مباحثی را از منظر متکلمین و حکما بررسی نموده است.

مقاله سوم که به محدثات اختصاص یافته، خود دارای دو بخش کلی جوهر و عرض است.


 چاپ و نشر

این کتاب برای اولین بار در سال 1419ق توسط موسسه امام صادق علیه السلام قم در سه جلد و با تحقیقات آقای فاضل عرفان چاپ شده است. این اثر مشتمل است بر مقدمهای از آیتاللهالعظمی سبحانی که معظمله، نخست به معرفی اجمالی کتاب پرداختند و سپس در خصوص تاریخ علم کلام، فهرست آیات و اعلام، فرق و مذاهب، ملتها، کتب و مصادر مطالبی مفید مرقوم فرمودند.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج