*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٧٨٩٣ ١٠:٥٣ - 1398/04/16   انقلاب اسلامی امید ملت‌های جهانآیت الله العظمی نوری همدانی در دیدار با مسئولان کانون‌های فرهنگی هنری سازمان بسیج مستضعفین کشور ارسال به دوست نسخه چاپي


انقلاب اسلامی امید ملت‌های جهانآیت الله العظمی نوری همدانی در دیدار با مسئولان کانون‌های فرهنگی هنری سازمان بسیج مستضعفین کشور

انقلاب اسلامی امید ملت‌های جهان


حضرت آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به این‌که دشمن از روحیه جهادی و شهادت‌طلبی ملت ایران هراس دارد، گفتند: با دشمنان باید با زبان شمشیر سخن گفت...


به گزارش خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید، 5 تیر در دیدار جمعی از مسئولان کانونهای فرهنگی هنری سازمان بسیج مستضعفین کشور با اشاره به اینکه دشمن از روحیه جهادی و شهادتطلبی ملت ایران هراس دارد، تصریح کردند: دشمنانی همچون ترامپ و صهیونیستها را نمیتوان با نرمی و زبان خوش به عقب راند، بلکه باید با آنها با زبان شمشیر سخن گفت؛ امروز باید دانست که تنها با تقویت فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت میتوان به جنگ با دشمن رفته و آن را به عقبنشینی وادار کرد.

معظمله بیان داشت: در دوران پهلوی دچار هویت کشی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شده بودیم و در همه زمینهها باید طبق نظر غربیها عمل میکردیم؛ دشمن سالیان طولانی منابع اقتصادی کشورمان را چپاول میکرد و مردم را در حالت فقر و بردگی نگه میداشت.

حضرت آیتالله نوری همدانی با اشاره به اینکه ملت ایران در دوران پیشاز انقلاب ملتی وحشی و عقب مانده تلقی میشد، اظهار داشتند: امروز به برکت انقلاب اسلامی استکبار جهانی تسلط خود بر کشور را از دست داده و همه ملتهای جهان چشم به انقلاب اسلامی دوخته و به آن امید بستهاند؛ امروز دشمن اذعان دارد که بدون خواست و اراده ملت ایران نمیتواند هیچ کاری انجام دهد.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه امام خمینی قدس سره با نهضت خودشان به مردم ایران خودباوری و اعتماد به نفس هدیه دادند، گفتند: مردم در دوران پیشاز انقلاب اسلامی دچار غربزدگی و خودباختگی شده بودند، اما انقلاب اسلامی سبب شد هویت حقیقی خود را بیابند و خودباوری داشته باشند و بتوانند به خودکفایی برسند.

ایشان با اشاره به نشست معامله قرن در بحرین، تأکید کردند: امروز صهیونیستهای ظالم و اشغالگر میخواهند نیمی از سرزمین فلسطین را بهصورت معاملهای تصرف کرده و نیمی دیگر را به فلسطینیها بدهند؛ بدون شک تا زمانیکه این غده سرطانی وجود داشته باشد، کشورهای منطقه در امان نخواهد بود؛ امام خمینی قدس سره فرمودند رژیم صهیونیستی پایگاه استکبار است، بنابراین باید تلاش کنیم آن را نابود کنیم.


• پژوهشهای فقهی نیازمند تحول است

این مرجع تقلید با تأکید بر لزوم تحول در پژوهشها و توسعه مباحث فقهی، از پژوهشگران خواست که پژوهشهای خود را ناظر به نیازهای روز انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری رسا، حضرت آیتالله نوری همدانی، 6تیر در دیدار مسئولان مؤسسه موضوعشناسی احکام فقهی با اشاره به اهمیت موضوعشناسی در این زمینه گفتند: امروز باید عدهای در زمینه موضوعات روز تحقیقات فقهی به عمل آورده و آنها را در اختیار مسلمانان و جامعه اسلامی قرار دهند.

معظمله نخستین گام در زمینه موضوعشناسی احکام فقهی را فقاهت دانستند و اظهار داشتند: اگر در زمینه موضوعشناسی احکام فقهی فقاهت نداشته باشیم نمیتوانیم کار بهجایی ببریم و اگر هم کاری در این عرصه صورت بگیرد، مثمر ثمر نخواهد بود.

حضرت آیتالله نوری همدانی با بیان اینکه ما وارث فقهی بسیار غنی و بزرگ هستیم، ابراز کردند: هیچ فقهی به اندازه فقه شیعه دارای اسناد و مدارک نیست، همچنین علمای هیچ دینی به اندازه علمای شیعه فقاهت ندارند.

این مرجع تقلید با اشاره به لزوم رعایت ادب و احترام علمای سلف، تأکید کردند: ما باید به علمای پیشین و تحقیقاتی که داشتهاند احترام بگذاریم، اما در عین حال باید دانست که زمان امروز اقتضائات جدیدی دارد و باید طبق آن به تحقیق و پژوهش پرداخت، بهعنوان مثال علمای قدیم مسئله جهاد را به جهاد دفاعی و جهاد با خوارج تقسیم کردهاند، اما امام خمینی قدس سره مسئله جهاد را به 8 بخش تقسیم کردهاند.

ایشان با اشاره به ضرورت استناد به آیات قرآن کریم در پژوهشهای فقهی ابراز داشتند: علمای قدیم در بحثهای فقهی خود بیشتر به اخبار توجه داشتهاند و استناد به آیات قرآن کریم در پژوهشهایشان کمتر به چشم میخورد، در حالی که ما باید برای مباحث فقهی بیشتر از آیات قرآن کریم بهرهگیری کنیم.

این مرجع تقلید در ادامه با تأکید بر ضرورت شایستهگزینی در زمینههای مدیریتی اظهار داشتند: مقصود اصلی همه ما باید خدمت به اسلام و مسلمانان باشد؛ باید عرصه را برای کسانی که دقتنظر بیشتری داشته و با اخلاصتر هستند باز کنیم.


 ضرورت استفاده از ظرفیت مراجع و علما در زمینه موضوعشناسی احکام فقهی

رئیس مرکز موضوعشناسی احکام فقهی حوزه علمیه قم هم در این دیدار با اشاره به اینکه موضوعشناسی یک کار فقیهانه است، گفت: ما باید در زمینه موضوعشناسی احکام فقهی از ظرفیت مراجع تقلید و علما استفاده کرده و با آنها در ارتباط باشیم.

حجتالاسلام والمسلمین محمدحسین فلاحزاده با بیان اینکه رهنمودهای مراجع تقلید باید نصبالعین فعالان عرصه موضوعشناسی فقهی قرار گیرد، ادامه داد: ما باید از رهنمودهای علما استفاده کنیم تا در زمینه استباط احکام فقهی و تطبیق آنها با مسایل جدید کوچکترین اشتباهی ایجاد نشود.

رئیس مرکز موضوعشناسی احکام فقهی با بیان اینکه 10 ملاک اولویتبندی در موضوعات فقهی توسط کارشناسان تعیین شده است، تأکید کرد: با توجه به وسعت کار موضوعشناسی فقهی، ناچار هستیم که سطح کار را مقداری محدودتر در نظر بگیریم؛ تصمیم گرفتهایم به موضوعاتی بپردازیم که در راستای نیازهای نظام اسلامی و جامعه قرار دارد.

حجتالاسلام والمسلمین فلاحزاده با اشاره به اینکه برای موضوعشناسی فقهی از افراد فقیه استفاده میکنیم، افزود: کمیته فقهی متشکل از نمایندگان دفاتر مراجع تقلید تشکیل شده است تا کار موضوعشناسی بهصورت عالمانه و فقیهانه صورت بگیرد.

وی تأکید کرد: برای آنکه از صرف بودجه بیتالمال جلوگیری شود، بنا شد تا حوزویان پایاننامههای خود را در زمینه موضوعاتی که روی زمین مانده است، انجام دهند.

رئیس مرکز موضوعشناسی احکام فقهی از امضای تفاهمنامه میان این مرکز و 20 دستگاه و نهاد از نهادهای نظام خبر داد و گفت: طبق این تفاهمنامه، دستگاهها در زمینههایی که نیازمند کار علمی دانشگاهی هستیم، به ما کمک میکنند؛ همچنین برگزاری دروس تخصصی موضوعشناسی فقهی نیز از دیگر کارهای انجام شده از سوی مؤسسه موضوعشناسی فقهی است.


خروج