*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٧٦٠٨ ١١:٤٦ - 1398/03/29   فضائل الخمسه فی صحاح الستةآثار ماندگار شماره 594 ارسال به دوست نسخه چاپي


فضائل الخمسه فی صحاح الستةآثار ماندگار شماره 594

فضائل الخمسه فی صحاح الستة


آیت‌الله حاج سیدمرتضی فیروزآبادی فرزند آیت‌الله سیدمحمد از مراجع نجف و از نوادگان امام زین‌العابدین‌ علیه السام بود که در سال 1329 قمری در نجف اشرف متولد شد...


پس از خواندن مقدمات و سطح در درس خارج اعاظم نجف از جمله سیدابوالحسن اصفهانی، میزا ابوالحسن مشکینی و میرزا علی ایروانی شرکت نمود و در سایهسار جدیت و دقت به مقام اجتهاد رسید. همت و تلاشش چنان بود که آیتالله ایروانی به فرزند و شاگردانش میگفت: «جدیت در تحصیل را از سیدمرتضی یاد بگیرید.»

در اخلاق و تهذیب نفس از عارف واصل آیتالله قاضی بهرهمند شد.

از آیتالله فیروزآبادی آثار مفیدی همچو عنایة الاصول (حاشیه بر کفایةالاصول)، سبعة سلف و فضائل الخمسة به جا مانده است.

ایشان در سال 1391ق در پی فشارهای دولت عراق، به ایران مهاجرت و در قم سکونت اختیار نمود و به تدریس مشغول شد. فیروزآبادی عاقبت در سال 1410ق مطابق با سال 1369ش درگذشت و در مقبره باغ بهشت دفن شد.


 فضائل الخمسة من الصحاح الستة

کتاب «فضائل الخمسة من الصحاح الستة و غیرها من الکتب المعتبرة»‌‌ از آثار خواندی فیروزآبادی در موضوع فضائل خمسه اهل کساء است. مؤلف با استفاده از مهمترین کتابهای اهلسنت از جمله صحاح الستة، روایات مربوط به فضایل و مناقب خمسه مطهره را جمعآوری نموده که بیشتر به مسئله امامت و ولایت امام علی علیه السام اختصاص دارد.


 انگیزه تألیف

در کتاب تربت پاکان قم از قول فرزند عالم ایشان چنین آمده است: «سرّ اینکه [والدم] به این دو کتاب [فضائل الخمسه و سبعه سلف] رو آوردهاند این بوده که کتب اهلسنت و جماعت به طبعهای مختلف بولاق و استانبول و مصر و بمبئی به چاپ رسیده و تحصیل آن از برای ارباب مدارک کار آسانی نبوده و نخواهد بود. ایشان با جدیت و مشقت فراوان پا در همه کتابخانههای نجف اشرف که عمده آنها کتابخانه علامه شیخ محمد سماوی بوده، نهاده حتی احیاناً با ودیعه پنجاه دینار آن زمان کتاب دریافت میشد. پس کتبی که ایشان مدرک قرار دادهاند کتابهایی است که به چاپهای معتبر طبع گردیده».

همچنین منقول است که سخن یک دانشمند اهلسنت که در سفر حج به ایشان گفته بود: «شما شیعیان با ادله متقنی که در دست دارید، در نشر و تبلیغ مذهب اهلبیت ضعیف هستید.» در انگیزه فیروزآبادی در تألیف فضائل الخمسة تأثیر داشته است.


 ساختار و محتوا

کتاب شامل پنج مقصد است و در هر مقصد به بیان فضایل یکی از خمسه طیبه پرداخته شد. مؤلف که تمام احادیث کتابش را از کتب معتبر و طراز اول اهلسنت جمعآوری کرده، پس از نام منبع، سلسله اسناد را حذف و تنها به ذکر نام راوی اصلی بسنده میکند.


 ترجمه و چاپ

این کتاب توسط آقای محمدباقر ساعدی به فارسی ترجمه و با نام فضائل پنج تن علیهم السلامدر صحاح ششگانه» عرضه شده است. بخش حضرت زهرای این کتاب نیز توسط آقای علی شیروانی به فارسی ترجمه و با نام «حضرت فاطمه علیها السلام در کتب اهلسنت» چاپ شد.

فضائل الخمسه که مؤلف، آن را در سه جلد نوشته، بارها در نجف اشرف، بیروت و تهران به چاپ رسید.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج