*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤٠٧٥٣٤ ١٣:٥٩ - 1398/03/25   کمبودهای دنیوی مانع پیشرفت نیست / آیت‌الله مظاهریدرس اخلاق شماره 593 ارسال به دوست نسخه چاپي


کمبودهای دنیوی مانع پیشرفت نیست / آیت‌الله مظاهریدرس اخلاق شماره 593

کمبودهای دنیوی مانع پیشرفت نیست / آیت‌الله مظاهری


در مباحث گذشته گفته شد که ملا و باسواد بودن و نیز متقی و مهذب بودن از شرایط اساسی برای طلبه است و فهمیده شد که ملا شدن مشکل است و متقی شدن از آن مشکل‌تر است. لازم است این مسئله مطرح شود که در مقابل این مشکلات چه باید کرد؟ آیا باید دست روی دست گذاشت و بگوییم که چون مشکل است پس کاری نکنیم؟...


در اینجا مناسب است که معنای خلیفة الله از قول علامه طباطبایی نقل شود که میفرمودند: معنای خلیفة الله این است که انسان هر کاری که بخواهد را میتواند انجام دهد. به تجربه هم ثابت شده که در قاموس انسان نمیتوانم و نمیشود راه ندارد، تنها کافی است که انسان بخواهد و تصمیم بگیرد که فلان کار را انجام دهد. اگر بگوییم که آن شدنی نیست، آن کار هم تحقق نمییابد و این از حالت تنبلی نشأت میگیرد. انسان اگر بخواهد کاری را نکند، توجیهگر میشود و یکی از مصائب انسان توجیهگریاش است که کمبودها را به گردن دیگران میاندازد. درس نمیخواند، زن و بچه را مزاحم میداند، فقر و نداری را دلیل میآورد؛ در حالی که شما کمتر کسی را پیدا میکنید که بدون تحمل مشکلات به جایی رسیده باشد. چه بسیار از بزرگان که شما اگر مشکلاتشان را بشنوید، باور نکنید؛ چه برسد که بخواهید تحمل کنید. با این حال درس خواندند و ملا شدند. یکی از مراجع میگفت: که در یک سال سه تا خانه اجارهای عوض کردم.

راهی غیر از این نیست که اگر کسی بخواهد ملا شود، باید کار کند و توفیق را باید خدا بدهد. دعا و راز و نیاز با خدا و با جدیت از خدا خواستن مؤثر است.


 کمک گرفتن از نماز بهخصوص نماز شب

حقیقتاً با دو رکعت نماز خیلی کارها انجام میشود و این نماز اول وقت باید در زندگی باشد. نماز شب حتماً باید باشد. نمیشود که نباشد و الا علم بیبرکت میشود. من بسیار دیدم که شخصی سالیان طولانی زحمت علمی کشیده و در فقه و اصول و فلسفه مهارت دارد، اما یک ذره از این علم بهره نبرد. یک مقدار که در او دقت کنیم میبینیم که به نماز اول وقت و نماز شب چندان اهمیت نمیداد.

انسان برای همه امور میتواند از نماز کمک بگیرد. در روایات داریم که جناب سلمان کمرشان درد میکرد. پیغمبر آمدند و دیدند که ایشان خیلی مینالد. فرمودند: دو رکعت نماز بخوان. عرض کرد که مگر نماز برای درد کمر هم مفید است. فرمودند: مگر آیه «واستعینوا بالصبر و الصلوة»؛ را نخواندی!!


 مراقبت در زمان مشکلات

وجود مشکلات در زندگی میتواند در سازندگی روح نقش مثبتی داشته باشد. علامه طباطبایی در درس اخلاق میفرمودند که هر وقتی مرحوم قاضی را خوشحال میدیدم، میفهمیدم که مشکلی بر ایشان پیش آمده است. به راستی مشکلات را برای خود الطاف خفیه خداوند میدانست. خداوند در قرآن میفرماید: «أحسب الناس أن یترکوا ان یقولوا آمنّا و هم لا یفتنون»؛ ما باید امتحان بشویم و مشکلات در زندگی نوعی آزمایش الهی به حساب میآیند. انسان باید در لابهلای این مشکلها یک چیزی دیگری بهدست آورد و آن اینکه در علم و عمل جلو برود. دعا کنیم و از پروردگار عالم بخواهیم که در این آزمایشها و مشکلات زندگی مردود نشویم و در مسیر خودسازی متوقف نشویم. به حول و قوی الهی انشاءالله.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج