*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٧٤٦٧ ١٢:١٩ - 1398/03/21   همایش مدیران حوزه‌های علمیه کشورهای عربی و شخصیت‌های بین‌المللی جهان اسلام با موضوع «ضرورت‌ها و الزامات حوزه انقلابی و تمدن‌ساز در عرصه بین‌الملل» برگزار شد ارسال به دوست نسخه چاپي


همایش مدیران حوزه‌های علمیه کشورهای عربی و شخصیت‌های بین‌المللی جهان اسلام با موضوع «ضرورت‌ها و الزامات حوزه انقلابی و تمدن‌ساز در عرصه بین‌الملل» برگزار شد

همایش مدیران حوزه‌های علمیه کشورهای عربی و شخصیت‌های بین‌المللی جهان اسلام


نخستین نشست هم‌اندیشی مدیران حوزه‌های علمیه کشورهای عربی و شخصیت‌های بین‌المللی جهان اسلام با موضوع «ضرورت‌ها و الزامات حوزه انقلابی و تمدن‌ساز در عرصه بین‌الملل» با حضور آیت‌الله اراکی دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و حجج‌اسلام محمدی عراقی رئیس‌دفتر مقام معظم رهبری در قم، حاج ابوالقاسم عضو مجلس خبرگان رهبری، عباسی رئیس جامعةالمصطفی العالمیه، حسینی کوهساری مسئول مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه‌های علمیه، شیخ عبدالله دقاق مدیر حوزه علمیه بحرینی‌ها در قم و شیخ حسن معتوق نماینده دفتر رهبری در کویت، 8 خرداد به میزبانی مجتمع حوزوی مشکات برگزار شد...

 تولیدات علمی حوزه علمیه طی چهلسال انقلاب با کل تاریخ حوزه علمیه برابری میکند

به گزارش خبرگزاری رسا، آیتالله اراکی در همایش مدیران حوزههای علمیه کشورهای عربی و شخصیتهای بینالمللی جهان اسلام گفت: یکی از مسایل مغفول در حوزه علمیه معاصر، نگاه گسترده بر حرکتهای فعال در جهان اسلام است. همانطور که میدانید جریانهای فکری در حوزههای غیرشیعه روبه زوال است بهطور مثال یک حرکت علمی و فکری مولد در مصر، لبنان و سوریه وجود ندارد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با انتقاد از برخی منبریها بیان کرد: متأسفانه میشنویم که برخی از منبریها حوزه علمیه قم را مورد هجمه قرار میدهند و این در حالی است که این حوزه تولیدات بسیار زیادی دارد ولی فرصتی برای ظهور تولیدات وجود ندارد.

وی ادامه داد: بدون اغراق میگویم که تولیدات علمی حوزه علمیه طی چهلسال گذشته که از عمر انقلاب اسلامی میگذرد، برابر میکند با کل تاریخ حوزه علمیه شیعه در طول تاریخ.

باید در ساختار و محتوای حوزه علمیه تحول ایجاد کرد

حجتالاسلام والمسلمین عباسی هم در این همایش فعالیتهای مجتمع حوزوی مشکات را فاخر و ارزشمند توصیف کرد و افزود: باید توجه داشت که هم از حیث ساختار، قالب و شکل حوزههای علمیه باید شاهد تحول باشیم و هم از حیث برنامه و محتوا. در هر صورت حوزه علمیه نیازمند تحول و سازگار کردن خود با حرکت و جریان بینالمللی است.

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه افزود: حوزه بریده از جهان و گوشهگیر نمیتواند در جهان اثرگذار باشد. ما اکنون جریانهایی را مشاهده میکنیم که تصور میکنند حیات حوزه علمیه در انحصار یک سری علوم ارزشمند، تمرکز بر اینها و عدم اشتغال به سایر جنبههاست و حتی اشتغال به جنبههای دیگر را مخل به امور علمی حوزه تلقی میکنند. اما حوزه علمیه قم که کانون حرکت انقلاب اسلامی بوده و طی چهار دهه نقش کانونی خود را در حرکت انقلابی و بینالمللی حوزه علمیه حفظ کرده، از این نگاه عبور کرده است. ایجاد مراکزی مانند مجتمع حوزوی مشکات و یا کاری که آیتالله مصباح شروع کردهاند بینظیر است که یک شخصیت علمی با ویژگیهای ایشان این کار را انجام داد.


 حجتالاسلام کوهساری از تحول در برنامههای آموزشی حوزه خبر داد

حجتالاسلام والمسلمین حسینی کوهساری نیز در این نشست با بیان اینکه در بیاینه گام دوم انقلاب اسلامی، 5 نکته و مسئله بینالمللی نهفته است، خاطرنشان کرد: رهبری معظم در این بیانیه پشتوانه انقلاب را اسلام میداند و به عبارت دیگر انقلاب پایهگذاری شده است بر الگویهای فطری و رهبری در این زمینه به 10 مورد اشاره میکنند.

مسئول مرکز ارتباطات و بینالملل حوزههای علمیه اشاره رهبری به موضوع تمدن اسلامی را نکته دوم دانست و اظهار داشت: رهبری انقلاب اسلامی را یک انقلاب جهانی میداند که دارای آثار بینالمللی است. رقابت تمدن اسلامی با سایر تمدنها بهویژه تمدن غربی از دیگر نکات در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.

وی افزود: شورایعالی حوزه علمیه پذیرفت که در نظام آموزشی حوزه یکسری تغییراتی انجام شود بهویژه در سطوح عالی نظیر سطح سه و چهار. در برنامه تحول آموزش حوزه، 50 بخش فقط به مباحث بینالمللی اختصاص یافته است مثلا در زمینه قرآن، تفسیر تطبیقی، قرآن و هرمونوتیک، قرآن و استشراق و غیره وجود دارد. قلمروهای دانشی به 14 تخصص تقسیم شده است که هر کدام از این تخصصها دارای فروع خاص خود است بهویژه سطح 3 و سطح 4.


 طلاب مطابق اندیشههای امام خمینی و رهبری تربیت شوند

حجتالاسلام شیخ عبدالله الدقاق رئیس حوزه علمیه بحرینیهای مقیم قم هم در این نشست بر ضرورت تربیت طلاب انقلابی تأکید کرد و گفت: ما نیازمند طلابی مطابق با اندیشههای امام خمینی قدس سره و رهبر معظم انقلاب هستیم.


 مدت زمان تحصیل در حوزه باید کاهش یابد

حجتالاسلام والمسلمین شیخ حسن عبدالله المعتوق نماینده دفتر مقام معظم رهبری در کویت و دبیرکل ائتلاف وطن اسلامی هم در این همایش گفت: ما نیازمند یک مسیر علمی واضح هستیم زیرا در یک کویر خشک قرار داریم و طی 40 سال پساز پیروزی انقلاب اسلامی هنوز یک رویکرد علمی روشنی نیافتیم.

وی افزود: درست است همانطور که امام خمینی قدس سره فرمودهاند از فقه جواهری بهره میبریم ولی ما نیازمند یک رویکرد جدید حتی در ابزارهای استنباط هستیم.


خروج