*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٧١٥٥ ١٢:١٧ - 1398/02/25   بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم افتتاح شدبا حضور وزیر فرهنگ و میهمانانی از داخل و خارج ارسال به دوست نسخه چاپي


بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم افتتاح شدبا حضور وزیر فرهنگ و میهمانانی از داخل و خارج

بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم افتتاح شد


«بیست‌و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم» با شعار «قرآن؛ معنای زندگی» 21 اردیبهشت 1398 با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران آغاز به‌کار کرد. در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، جمعی از سفرای کشورهای اسلامی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شورای شهر تهران و فعالان عرصه قرآن و عترت حضور داشتند...

 ریشههای پیروزی انقلاب اسلامی بر مائدههای قرآنی استوار بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گشایش بیستو هفتمین نمایشگاه بینالمللی قرآن کریم با اشاره به اینکه در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، افزود: ریشههای پیروزی انقلاب اسلامی بر مائدههای قرآنی استوار بود. بیتردید وقتی به تاریخچه تفکر و جنبش امام خمینی قدس سره مینگریم متوجه میشویم که حرکت معماران انقلاب اسلامی با قرآن پیوند دارد و سهم آن در فهم و ترویج قرآن کاملا محسوس است.

صالحی تصریح کرد: شهید مطهری قدس سره بهعنوان یکی از معماران انقلاب اسلامی حجم قابل توجهی از آثارشان در حوزه قرآن است.

وی ادامه داد: غیر از روحانیان همراه با نهضت حضرت امام خمینی قدس سره فرهنگیان و دانشگاهیان نیز بر سفره قرآن نشستند و از آن بهره بردند و از آن بذر انقلاب برخاست. مقام معظم رهبری هم در دهههای ۴0 و ۵0 در مشهد مقدس چنین فضایی را سامان دادند. موج قرآنی این دههها مسجد به مسجد، مدرسه به مدرسه و دانشگاه به دانشگاه در جریان بود و انقلاب اسلامی بر این سفره نشست. این رویکرد معتقد بود قرآن فقط برای خواندن و خواص نیست بلکه کتاب هدایت است و با نیازهای روز و معاصر پیوند دارد. قرآن برای زندگی است.

صالحی گفت: این رویکرد در دهههای ۴0 و ۵0 در تهران و شهرهای مختلف کاملا محسوس بود و از محفلهای قرآنی، حرکت ۵۶ و ۵7 برخاست. این موج معنای دیگری به زندگی فردی و اجتماعی داد و صدای امام قدس سره بر سفره قرآن نشست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اکنون در دهه پنجم انقلاب اسلامی و گام دوم آن هستیم. بنابراین باید دوباره رجعتهایی داشته باشیم به آنچه از دل آن برخاستهایم و به سفرههایی که انقلاب اسلامی را ساخت که از آن جمله میتوان به مساجد، مدرسهها، محفلهای قرآنی و. . . اشاره کرد، بازگردیم.

صالحی با اشاره به شعار این دوره از نمایشگاه بینالمللی قرآن کریم (قرآن، معنای زندگی) گفت: با توجه به این شعار باید گام دوم انقلاب را آغاز کنیم. کارهای خوبی در حوزه قرآنی در کشور صورت گرفته است. ٣٧هزار کتاب قرآنی چاپ شده است، دانشگاهها و دانشکدههای قرآنی و شبکههای قرآنی بسیاری داریم ولی در دهه پنجم انقلاب اسلامی نیازمند خط ارتباطی بیشتر بین انقلاب و زندگی هستیم.


 در این دوره از نمایشگاه به طرحهای نوآورانه توجه بیشتری شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در حاشیه برگزاری بیستو هفتمین نمایشگاه بینالمللی قرآن کریم در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه در این دوره از برگزاری نمایشگاه به طرحهای نوآوران توجه بیشتری شده است، گفت: از ٧٠٠ طرح رسیده 1۶0 طرح انتخاب شده است.

شایان ذکر است «بیستوهفتمین نمایشگاه بینالمللی قرآن کریم» بهمدت دو هفته و تا روز 4 خرداد 1398 با حضور ناشران و مؤسسات قرآنی در «مصلای بزرگ امام خمینی قدس سره» تهران برپا خواهد بود.


خروج