*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٧١٥٠ ١١:٥٦ - 1398/02/25    ارسال به دوست نسخه چاپي


برگزاری نشست هیأت اندیشه ورز جامعه‌شناسی، فقه و قانون


نشست هیأت اندیشه‌ورز جامعه‌شناسی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با موضوع «جایگاه جامعه‌شناختی زندان به‌عنوان یک مرکز تأمینی و تربیتی با نظر به فقه و قانون» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین نجم‌الدین طبسی نویسنده کتاب‌های «موارد السجن فی النصوص و الفتاوی» و «النفی و التغریب فی مصادر التشریع الإسلامی» در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی برگزار شد...

به گزارش خبرگزاری حوزه، در این نشست که برخی اعضای هیأت اندیشهورز جامعهشناسی حضور داشتند، حجتالاسلام والمسلمین احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، گفت: در هیأت اندیشهورز جامعهشناسی در ارتباط با موضوع زندان دنبال این هستیم، به ماهیتشناسی زندان در عصر حدیث بپردازیم.

وی ادامه داد: ما با مراجعه به این میراث کهن و نصوص دینی باید به این دیدگاه برسیم که آیا زندان در اسلام، حداقلی است یا حداکثری؟ تعامل با خانوادهها چگونه است؟ رفاهیات و نفقه آنها باید چگونه باشد و ارتباط آن با سیاست جنائی و پرسشها و مسئلههایی از این دست چیست؟

حجتالاسلام والمسلمین مبلغی گفت: هیأت اندیشهورز جامعهشناسی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در نهایت بعداز بحث و بررسی و جمعآوری مستندات باید به دو نتیجه برسد؛ ابتدا اینکه، اگر سیاستهای کشور در ارتباط با زندان قابل تدوین باشد، پیشنهاداتی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه شود و نتیجه دوم اینکه، اگر بتوانیم، قوانین مربوط به زندان را تنقیح و بر اساس دیدگاه اسلامی تکمیل و پیشنهاد کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آسیبهای زندان، گفت: متأسفانه گاهی زندان بهجای متنبه کردن افراد، منجر به فساد خانوادهها نیز میشود بهگونهای که با زندانی شدن یک نفر در ارتباط با بدهکاری یا فسادی که از او سر زده است، ممکن است یک جریان فساد از خانواده او و از آنجا به خانوادههای همجوار سرایت کند.

حجتالاسلام والمسلمین مبلغی گفت: باید در بحث تقنین، نقطه نظرات و دیدگاه فقها را تزریق کنیم و بر اساس مباحث مطرح شده در جلسات و نشستها، باید به نظریهای جامع دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه بین نظریه و فتوا تفاوت وجود دارد، گفت: نظریه زیرساخت لازم را برای فتوا فراهم میسازد.


خروج